Menu

Florida goditet nga uragani Nicole, 233 mijë familje pa energji elektrike

Uragani i kategorisë 1 Nicole ka goditur bregun lindor të gadishullit të Floridës, me erëra që shkojnë deri në 120 km/h, duke lënë mijëra familje pa energji elektike dhe duke detyruar autoritetet të urdhërojnë evakuime..

Sipas raportimeve, Uragani Nicole shkaktoi rrëshqitje dheu përgjatë bregdetit në lindje të Floridës.

Më shumë se 233,000 shtëpi dhe biznese në të gjithë Florida kanë mbetur pa energji elektrike që nga ora 7:33 e mëngjesit me orën lokale, sipas gjurmuesit të shërbimeve Poweroutage.us. Autoritetet vendase paralajmëruan se ngritja e nivelit të ujit të detit shkaku i stuhisë mund të shkatërrojë edhe më tutje shumë plazhe që kanë mbetur të dëmtuara nga uragani Ian në shtator.

Mbi 1.200 fluturime gjithashtu janë anuluar brenda dhe jashtë SHBA-së për shkak të uraganit. Kjo është e treta herë që nga viti 1853 që goditet nga një uragan në muajin nëntor. Uraganet e mëparshme ishin uragani Yankee në vitin 1935 dhe uragani Kate në vitin 1985. (CNN)

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed