Menu

Kastriot Islami: kujdes nga ‘kafja e hidhur’ më çmim të lirë që tregtohet në mëngjes

Profesori Kastriot Islami ka ndarë më ndjekësit e tij në median sociale Facebook, një shqetësim në lidhje me kafenë me çmim të ulët që tregtohet në orët e para të mëngjesit. Sipas tij disa qytetarë i janë ankuar që kanë dyshime që kjo lloj kafeje po ju shkakton Diabetin 2 për shkak të hidhësisë së saj, gjë e cila i detyron që ta ëmbëltojnë me më shumë sheqer se zakonisht.

Islami sqaron se nuk ka dijeni shkencore lidhur me këtë fenomen, duke apeluar që të tillë problematikë ta ndjekë një mjek specialist.

Postimi i plotë në Facebook:

Të nderuar miq, shumë qytetarë më janë ankuar se kanë dyshime që “kafja e hidhur”, sidomos ajo që tregëtohet me çmim të ulët në orët e para të mëngjesit, po ju shkakton Diabetin 2. Sepse sipas tyre janë të detyruar të përdorin shumë sheqer për të neutralizuar hidhësinë. Nuk kam dijeni për këtë gjë dhe sygjeroj që fjalën e fundit të saktë ta thotë një mjek specialist?! Shpresoj që kjo të mos jetë e vërtetë sepse efektet/pasojat do të ishin të shumëllojta… ndjesë për shqetësimin për këtë lajm jo të këndshëm!

alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed