Menu

Kina rihap shkollat, ja çfarë distancash duhet të ruajnë fëmijët

Pas muajsh ndërprerje për shkak të coronavirusit, fëmijët në Kinë janë rikthyer në shkollë. Kina tashmë ka arritur të rihapë vendin edhe pse nën masa të shumta. Kështu edhe fëmijët në shkollë kanë rregullat tyre dhe kryesorja është mbajtja e distancës.

‘Metro’ ka postuar disa foto nga nxënësit e shkollës fillore në Kinë, të cilët kanë kapele të dizenjuara në formën e dy helikave që nxënësit të rujanë distancën nga njëri-tjetri.

Gjithashtu, përveç kësaj kapeleje të veçantë, ata shihen që mbajnë edhe maska kirurgjikale. Kapelet e bëra në shtëpi janë bërë kryesisht prej kartoni.

Fotografitë vinë nga shkolla ‘Yangzheng’ në provincën Zhejiang. Zëvendësdrejtori Hong Feng tha: Kjo ishte ideja jonë krijuese. Na ndihmon të promovojmë sloganin tonë. Vish një kapelë një metër, mbaj distancë një metër.(Newsbomb)

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed