Menu

Shtrenjtohen me rreth 15% frutat dhe perimet, inflacioni në vend dëmton xhepat e konsumatorëve

Çmimet e zarzavateve dhe të frutave kanë pësuar një shtrenjtim të ndjeshëm në muajin tetor. Sipas raportit të INSTAT qytetarët në muajin e kaluar i kanë blerë zarzavatet përfshirë edhe patatet 18,5 %, më shtrenjtë se një vit më parë, dhe frutat 11.5% më shtrenjtë. Rritje kanë shënuar edhe çmimet e produkteve të tjera si vajra dhe yndyra” me 4,7 %, “sheqer, reçel, mjaltë, çokollata, ëmbëlsira” me 2,6 %, dhe produktet e peshkut me 2,3 %. Referuar të dhënave në total grupi i ushqimeve dhe pijeve joalkoolike ka pësuar një rritje prej 4.9%.

Ky shtrenjtim ka dhënë edhe impaktin më të madh në rritjen e inflacionit në tetor, i cili arriti në 2%, duke u përmirësuar për herë të parë pas karantinës në muajin maj, ku inflacioni u luhat në nivelin e 2.1%. Në muajin shtator inflacioni ishte 1.5%, pra çmimet janë shtrenjtuar më shumë muajin që lamë pas. Inflacioni në vitin e kaluar në të njëjtin muaj ishte 1.3%, kohë kur vendi nuk po përjetonte një krizë të tillë, dhe as nuk kishte ndodhur goditja e tërmetit të nëntorit.

Qendra Alert / Alert.al

Lexoni raportin e plotë të INSTAT: http://www.instat.gov.al/media/7679/ick_tetor_2020.pdf

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed