Menu

Si lindi coronavirusi në Wuhan?

Pikëpyetjet që shtrohen gjatë kësaj pandemie eshtë se si erdhi coronavirusi në Wuhan?

Shpjegimi më i zakonshëm është se virusi erdhi nga kafshët te njerëzit në tregun e detit në Wuhan, ku kafshët e egra ruheshin në kushte johigjenike krahas njerëzve, shkruan CNN.

Por, në javën e kaluar, qeveria e Shteteve të Bashkuara, dhe veçanërisht aleatët e Presidentit Donald Trump, kanë sugjeruar se virusi erdhi qoftë nga Instituti Wuhan i Institutit të Virologjisë, ose ndoshta nga laboratorët e afërt kinezë për Kontrollin e Sëmundjeve, ku ishte duke u studiuar.

“Unë thjesht do të thoja, në këtë pikë, është jokonkluzive megjithëse pesha e provave duket se tregon natyrore (origjinë). Por ne nuk e dimë me siguri,” u tha Kryetari i Përgjithshëm i Shtabit Mark Milley para gazetarëve në 14 Prill.

Qeveria kineze ka mohuar këtë konstatim.

“Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit ka deklaruar në mënyrë të përsëritur se nuk ka ndonjë provë që tregon se virusi është krijuar,” tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Zhao Lijian më 16 prill.

CNN kërkoi të vizitojë laboratorin e Institutit të Virologjisë ose të bisedojë me një zëdhënës gjatë udhëtimit në Wuhan, por nuk iu dha qasja. (lajmi.net)

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed