14 C
Tirana
Wednesday, April 14, 2021
No menu items!

Sonte në emisionin ALERT/ Rreziku nga importi i mishit, çfarë po hanë konsumatorët?

Rreziku nga importi i mishit ka qenë një alarm i ngritur për autoritetet. Tonelat e mëdha të produktit shtazor sot tregotohen ende të paetiketuara, ose me etiketa që mashtrojnë dhe çorientojnë konsumatorin. Produktet e mishit të importit, veçanërisht ato të pulës, kryesisht nga Brazili. Një nga problemet më të mëdha që rrezikojnë konsumatorin, janë produktet e mishit të importit, veçanërisht ato të pulës, që tregotohen ende sot të paetiketuara, ose me etiketa që mashtrojnë dhe çorientojnë konsumatorin. Thuajse në të gjitha marketet, të mëdha e të vogla në vendin tonë, gjenden produkte pule importi, kryesisht nga Brazili, shiten sot me një reklamë abusive “mish i freskët”.

Madje duke thënë edhe emra kompanish shqiptare, si KMY, Kazazi dhe disa kompanive të tjera, të cilat nuk kanë as stabilimente të rritjes së shpendëve për mish. Ndërkohë, konsumatori nuk merr aspak informacion se cila është origjina e këtyre produkteve, afatet e përforimit, kushtet e përdorimit, freskia apo lagështia e tyre. Autoriteti Kombëtar i Ushqimit dhe inspektorët e tij rrinë duarkryq para këtij fenonemeni, edhe pse ky shqetësim është ngritur dhe herë të tjera nga Emisioni ALERT. Këto dhe shumë të vërteta të tjera, ndiqini sonte në News 24, ora 20:00.

Qendra ALERT / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Video/Pacientit i mbaron oksigjeni dhe nuk i ofrohet asnjë ndihmë, Dasho: Nuk kam fjalë, sistemi shëndetësor dështoi

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho  ka komentuar edhe...

Covid-19, Xhakaliu: EcoCare ngriti qendra të mëdha për vaksinimet masive, synon për të siguruar vaksina edhe për Shqipërinë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Skënder Xhakaliu, Zhvillimi i Biznesit për Europen i Ecolog ka folur për...

Eksperti Erion Dasho: Si çaloi menaxhimi i pandemisë dhe rastet e dyshuara të vdekjeve pas vaksinës

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka folur për fushatën e vaksinimit kundër covid-19...

Investigimi / Si mashtrohen fermerët me cilësinë e plehrave kimike dhe rreziku i shëndetit nga prania e tyre në produktet ushqimore / Foto –...

Nga Rudina MUÇA* Toka e punuar çdo vit gradualisht bëhet jo pjellore. Për këtë arsye fermerëve u lind nevoja që tokat bujqësore t’i ushqejnë me...

Arben Shytaj: Abuzimet e kompanive me plehrat kimikë, rreziku që përkthehet në produkte ushqimore

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Arben Shytaj ish-përgjegjës Inspektoriati dhe ish inspektor i PMB ka folur për...

More Articles Like This

- Advertisement -