Menu

Superushqimi që ‘vret’ qelizat kancerogjene

Kanceri është rezultati përfundimtar i përhapjes së pakontrolluar të qelizave që përhapen në pjesë të ndryshme të trupit. Barra e kancerit mund të intensifikohet më shumë pasi shërbimet shëndetësore në mbarë botën vazhdojnë të trajtojnë COVID-19.
Masat parandaluese janë gjithashtu në fokus, me ekspertët që përsërisin se shumica dërrmuese e rasteve të kancerit janë të shmangshme.

Dihet mirë se rritja e konsumit të frutave, perimeve dhe drithërave të plota mund të rrisë ndjeshëm mbrojtjen kundër kancerit. Disa perime mburren me veti veçanërisht të fuqishme mjekësore për shkak të profilit të tyre të paimitueshëm ushqyes.

Shafrani i Indisë është i famshëm për vetitë e supozuara medicinale, me literaturën Ayurvedike që mbështet përdorimin e tij si një antiviral. Sipas Cancer Research UK, shafrani i Indisë promovohet si një trajtim alternativ i kancerit për shkak të përqendrimeve jashtëzakonisht të larta të antioksidantëve.

Organizmi shëndetësor thotë: “Ka disa prova që kurkumina, një substancë në shafranin e Indisë, mund të vrasë qelizat e kancerit në disa lloje kanceri. Studimet laboratorike kanë treguar se kurkumina ka efekte antikancerogjene në qelizat e kancerit”.

Hulumtimet kanë treguar shkallë më të ulët të sëmundjes në vendet ku shafrani i Indisë konsumohet gjerësisht. Vetitë anti-kancerogjene të perimeve me rrënjë aziatike janë nënvlerësuar në aftësinë e saj për të reduktuar ënjtjen dhe inflamacionin. (Express.co.uk.)

Qendra Alert/Alert.al

 

Related Posts

LEAVE A COMMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed