14 C
Tirana
Tuesday, December 1, 2020
No menu items!

Ta hash çokollatën për sapun/ Rasti flagrant në marketet e Tiranës, AKU braktis konsumatorin

Etiketa në produktet ushqimore dhe jo vetëm është pasqyra e vërtetë e asaj çfarë konsumojmë. Detyrimi për të sqaruar me detaje origjinën e produktit, përbërësit e tij si dhe garancin për konsum, shpesh nuk e gjemë kërkund. Kështu, siguria ushqimore cënohet hapur sa herë që në pikat e shitjes mungon kontrolli i nevojshëm.

Rasti konkret vjen nga Linza, denoncuar nga një qytetar pranë Qendrës ALERT. Pranë rrugës së Thesarit, një market lagjeje tregton çokollatë me etiketë sapuni. Pak sa e çuditëshme apo jo? Të tilla shkelje hasen rëndomtë ku produkte të ndryshme ushqimore tregtohen pa etiketën përkatëse, ose në disa raste ajo edhe mungon totalisht.

Produkti i çokollatës është mall importi për të cilin pikat e tregtimit duhet të kujdesen që për to të ketë informacion të nevojshëm për të shkuar te konsumatori fundor. Nga ana tjetër, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit nuk po shfaqet mjaftueshëm në terren për të siguruar konsumatorin se produktet që ai ble, janë të kontrolluara dhe të sigurta për ta.

Qendra Alert / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Kalaja: Qeveria e shkëputur nga realiteti, ka banorë në çadra të infektuar me covid-19

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe...

1 vit nga tërmeti, Aulon Kalaja: Mungon drejtësia për 51 jetët e humbura, asnjë banesë e ndërtuar në Thumanë

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe pandemia e covid-19. I ftuar...

Covid-19, pedagogu Ilir Pecanikaj: Shifrat e MSH janë fiktive, qeveria mbulon humbjet e saj

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, pedagogu i departamentit të Shëndetësisë në PD Ilir Pecanikaj ka folur për pandeminë e...

Papërgjegjshmëri për orët shtesë të inspektorëve të Covid-19, AKU luan “ping pong”, fajson dhe drejtoritë rajonale

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit “luan ping pong” me inspektorët që janë pjesë e Task-Forces qeveritare për përballimin e situatës së Covid-19, ndërkohë që ende...

Ngjarja historike/ Për shqiptarët në ditë të vështira, filantropi Lazim Destani i dha zë Festivalit mbarëkombëtar për 80-vjetorin e Pavarësisë

Pas vitet 1990 kanë qenë mjaft të vështira për kombin shqiptar. Në njerin krah Shqipëria po dilte nga regjimi diktatorial, lufta për pushtet ishte...

More Articles Like This

- Advertisement -