Menu

Biden-Putin

Blinken i pranishëm në takimin Biden-Putin, mesazh për të drejtat e njeriut: SHBA riafirmon se duhet të respektohen

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka dhënë një mesazh në Twitter teksa është në krah të Presidentit Joe Biden në takimin me Vladimir Putin.

Blinken shkruan se SHBA riafirmon që shtetet duhet të mbrojnë e respektojnë të drejtat e njeriut.

Ai thotë se kur ndodhin ndikime të pafavorshme, viktimat kanë nevojë për qasje në zgjidhje. Ndërkohë Biden disa javë para takimit me Putin kishte paralajmëruar se do ia përmendte në takim Presidentin rus çështjen e të drejtave të njeriut duke iu referuar edhe rastit të liderit opozitar, Alexei Navalny.

Statusi i Sekretarit Amerikan

Sot, ndërsa përkujtojmë 10 vjetorin e OKB, duke udhëhequr Parimet mbi Biznesin dhe të Drejtat e Njeriut, Sh.B.A-të riafirmojnë që Shtetet duhet të mbrojnë të drejtat e njeriut; bizneset duhet të respektojnë të drejtat e njeriut; dhe kur ndodhin ndikime të pafavorshme të të drejtave të njeriut, viktimat kanë nevojë për qasje në zgjidhje.

Duke udhëhequr Parimet mbi Biznesin dhe të Drejtat e Njeriut, Sh.B.A-të riafirmojnë që Shtetet duhet të mbrojnë të drejtat e njeriut; bizneset duhet të respektojnë të drejtat e njeriut; dhe kur ndodhin ndikime të pafavorshme të të drejtave të njeriut, viktimat kanë nevojë për qasje në zgjidhje.

alert.al/

 

Takimi Biden-Putin mund të jetë si Regan-Gorbaçov, që shënoi fundin e Luftës së Ftohtë

Takimi i së mërkurës mes presidentit amerikan, Xho Bajden, dhe homologut rus, Vladimir Putin, po u kthen zviceranëve kujtime të shkuara. Dy liderët do takohen për herë të parë në Gjenevë të Zvicrës, në të njëjtin qytet që 36 vite më parë priti edhe paraardhësit e tyre, Ronald Regan dhe Mihail Gorbaçov.

Dy gazetarët e kohës, Kristjanë Bertjomë dhe Klod Smaxha, e kujtojnë samitin e 1985-ës dhe atmosferën në vilën “Lulja e Ujit”, një vilë e shekullit të 19-të në brigjet e liqenit Gjeneva.

“Mendoj se momenti kur Regani dhe Gorbaçovi dolën bashkë, ishte mbresëlënës, sepse ishte shenjë që Luftës së Ftohtë po i vinte fundi. Ata dy burra takuan duart për herë të parë.”

“Këtu shihet edhe kontrasti mes 1985-ës dhe asaj që do ndodhë këtë javë mes Bajdenit dhe Putinit. Atë kohë kishte shumë pak personel sigurie, ishte shumë diskret, por sot as nuk ëndërrohen takime diplomatike të atij lloji.”

Tashmë, tri dekada e gjysmë më vonë, samiti mes presidentëve Bajden dhe Putin ndodh në rrethana të ndryshme dhe mësohet se nuk do të kenë një konferencë të përbashkët për shtyp, por raportet mes dy vendeve janë po aq të tendosura sa gjatë ish-Bashkimit Sovjetik.

“Kjo nuk është garë se kush e turpëron më mirë tjetrin në konferencë. Unë do e bëj shumë të qartë se kush janë kushtet tona për raporte më të mira me Rusinë. Nuk duam konflikt.”

Analistët politikë thonë se palët do të kërkojnë stabilitet strategjik më shumë sesa të zotohen për zgjidhje të veçanta, edhe pse Uashingtoni ka pretendime ndaj Kremlinit kur bëhet fjalë për ndërhyrjet e qeverisë ruse, për agresionin kundrejt vendeve fqinje, si Ukraina, dhe për arsenalin bërthamor që ajo zotëron.

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se vendimet e presidentit Bajden do të konsultohen me liderët e aleancës të mbledhur të hënën në Bruksel në kuadër të një samiti të përbashkët.

alert.al/