Menu

Covid

Covid-19, Rama: “Jemi shteti me uljen më të madhe”, por Malta nuk regjistron asnjë rast

Kryeministri Edi Rama deklaron se jemi mes dy vendeve që kanë uljen më të madhe të raste me Covid në Evropë.

“Në matjen globale të dy javëve të fundit për uljen e rasteve të infektimeve, Shqipëria dhe Islanda, figurojnë si dy vendet me më pak raste infektimesh në kontinentin tonë”, deklaron sot Rama dhe publikon hartën në rrjetet sociale.

Në fakt sot në Evropë ka një shtet që nuk shënon asnjë rast me Covid-19.

Malta nuk sheh raste të reja COVID për herë të parë në 11 muaj.

Ky shtet nuk regjistroi asnjë rast të ri COVID-19 për herë të parë në 11 muaj të hënën, por ministri i shëndetësisë i ishullit mesdhetar u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë të kujdesshëm për të parandaluar çdo ringjallje.

“Sot është dita e parë me zero raste që nga vera e kaluar,” shkroi ministri Chris Fearne në Twitter. “Essentialshtë thelbësore që të mbajmë disiplinën dhe përgjegjësinë.”

Lajmi erdhi ndërsa Malta lejoi baret, kinematë dhe teatrot të hapen përsëri si pjesë e një orari qeveritar për të hequr në mënyrë progresive kufizimet që u njoftuan muaj më parë.

Malta regjistroi për herë të fundit zero raste më 25 korrik, por rastet u rritën gradualisht, në kulmin me 510 në mars përpara se të binin përsëri.

alert.al

Shqipëria heq masat antiCovid në kufi, MPJ: Mund të hyni pa test apo dokument tjetër

Ministria e Jashtme njofton të gjithë qytetarët shqiptarë e të huaj se kufijtë e Shqipërisë do të jenë plotësisht të hapur për të pritur turistët, gjatë sezonit turistik.

Në një njoftim në “Facebook”, Ministria thekson se të gjithë turistët mund të vizitojnë Shqipërinë pa asnjë kufizim në hyrje, pra pa test Covid-i dhe pa ndonjë dokument tjetër të veçantë.

Njoftimi i MEPJ:

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton të gjithë shtetasit shqiptarë dhe të huaj se për të vizituar Shqipërinë, nuk ka asnjë kufizim në hyrje, nuk kërkohet as Testi Covid-19 dhe asnjë dokument tjetër i veçantë.
Për më shumë informacion, https://bit.ly/3fQDx6N
#MirësevininëShqipëri 🇦🇱

alert.al/

Covid-19, MSh: 14 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë humbje jete

14 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit jane regjistruar ne vendin tone. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, fatmiresisht asnje humbje njerezore nuk ka pasur. Aktualisht në spitalet Covid po trajtohen 35 pacientë, nga të cilët 7 pacientë janë në terapi intensive.

NJOFTIMI I MSH

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient të mbyllur dhe kudo ku nuk mund të ruhet distancimi fizik, kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon:
Janë kryer 3,057 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 14 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 5 raste në Tiranë, nga 2 raste në Shkodër, Devoll, nga 1 rast Kavajë, Mat, Gjirokastër, Kamëz, Skrapar.

Aktualisht në spitalet Covid po trajtohen 35 pacientë, nga të cilët 7 pacientë janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 48 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,521 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (2 Qershor 2021)

Raste të reja ditore 14
Të shëruar në 24 orë 48
Të shtruar në spitale 35
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 3,057

Testime totale 726,739
Raste pozitive 132,351
Raste të shëruara 129,521
Raste Aktive 379
Humbje jete 2,451

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 128
Korçë 63
Shkodër 59
Berat 33
Lezhë 25
Elbasan 23
Vlorë 13
Gjirokastër 14
Durrës 6
Kukës 6
Fier 4
Dibër 5

alert.al/

COVID-19 në Itali, rriten infektimet, regjistrohen 121 viktima gjatë 24 orëve të fundit

Janë regjistruar 3.937 raste të reja me COVID-19 në Itali. Lajmi bëhet i ditur nga autoritetet e vendit fqinj, të cilat përmes një njoftimi zyrtar theksojnë se janë shënuar gjatë 24 orëve të fundit 121 vdekje nga virusi, duke e çuar numrin e përgjithshëm që prej fillimit të pandemisë në 125.622.

Lajmi mirë është se të shëruarit në një ditë janë 11.930.

Aktualisht në të gjithë territorin italian, rastet aktive me virusin janë 260.029, ndërsa numri i përgjithshëm i rasteve është 4.201.827. Sa i përket rajoneve, ai i Lombardisë ka numrin më të madh të infeksioneve me 666, e ndjekur nga Capmania me 483 dhe Siçilia me 375.