Menu

Philip Reeker

Përfundon takimi mbi 1 orë me Reeker, Basha e shoqëron zyrtarin e lartë të DASH deri tek makina

Zyrtari i lartë i SHBA se pas vizitës në kryeministri me Edi Ramën ka shkuar menjëherë tek selia blu për të takuar Lulzim Bashën takimi me të cilin zgjati mbi 1 orë.

Ai u prit në hyrje të selisë nga Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi dhe deputetja e zgjedhur Jorida Tabaku ndërsa brenda e pret Lulzim Basha.

Kryedemokrati Lulzim Basha e ka përcjellë vetë jashtë selisë së Partisë Demokratike ndihmëssekretarin amerikan për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Philip T. Reeker.

Basha ka shkuar me të deri në tek makina e tij dhe pasi e ka përshëndetur është kthyer në zyrën e tij.

Po ashtu në mesditë Reeker do të ndalet edhe në zyrën e ministres së jashtme, Olta Xhaçka me të cilën do të zhvillojë edhe me të një takim pune. Ndërkohë, Reeker pas Shqipërisë, do të udhëtojë edhe në shtetin fqinj të Maqedonisë së Veriut.

alert,al/

Mesazh nga SHBA, zyrtari i lartë i DASH i shkon Bashës në zyrë, e shoqëron ambasadorja Kim

Ndihmës Sekretari Amerikan për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Philip Reeker, ka mbërritur në Shqipëri për të zhvilluar disa takime të nivelit të lartë. Zyrtari i lartë i SHBA se pas vizitës në kryeministri me Edi Ramën për rreth 45 minuta ka shkuar menjëherë tek selia blu për të takuar Lulzim Bashën. Zyrtari i lartë, sigurisht që i sjell politikës shqiptare mesazhe nga Uashingtoni, tani që duhet bashkepunim per integrimin e vendet ne BE.

Ai u prit në hyrje të selisë nga Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi dhe deputetja e zgjedhur Jorida Tabaku ndërsa brenda e pret Lulzim Basha.

Ndërkohë Reeker shoqërohet në këto takime nga ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

 

Po ashtu në mesditë Reeker do të ndalet edhe në zyrën e ministres së jashtme, Olta Xhaçka me të cilën do të zhvillojë edhe me të një takim pune. Ndërkohë, Reeker pas Shqipërisë, do të udhëtojë edhe në shtetin fqinj të Maqedonisë së Veriut.
alert.al/

 

Philip Reeker sot në Tiranë, do takohet me Ramën e Bashën, zyrtari i DASH shkon edhe në Shkup

Ndihmës Sekretari Amerikan për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Philip Reeker viziton sot Tiranën.

Reeker pritet të zhvillojë një takim me drejtuesit më të rëndësishëm të politikës në vend, me Kryeministrin Rama dhe kreu  e PD-së, Lulzim Basha. Takimi me kreun e PD, Lulzim Basha të zhvillohet në orën 11:30 në selinë blu.

Ndërkohë Reeker pas Shqipërisë do të udhëtojë edhe në shtetin fqinj të Maqedonisë së Veriut.

Vizita e zyrtarit të Lartë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës vjen në një kohë kur Shqipëria sapo nuk ka marrë një datë nga Bashkimi europian për mbajtjen e mbledhjes së parë ndërqeveritare.

Ndërkohë, ditën e djeshme Kryeministri Rama së bashku me drejtuesit e Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë kërkuan edhe ndihmën e SHBA-së që të ndikojë te BE-ja në mënyrë që vendet e Ballkanit Perëndimor të shkojnë drejt BE-së.

alert.al/