Menu

turizmi

Ministri Klosi i kthehet muzikës në lokale: E keni bërë Sarandën diskotekë

“Bizneset ta kenë të qartë fashat orare të kufizimit të muzikës”, deklaroi nga Saranda Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi.

“Zhurmat kanë qenë një problematikë e madhe në Sarandë dhe tashmë kjo nuk do të ndodh më. Saranda nuk mund të jetë profili i një diskoteke të hapur, por i një qyteti mikpritës, kulturor dhe familjar”– u shpreh Klosi. Kujtojmë se gjatë pandemisë Klosi deklaroi se virusi Covid përhapet permes valëve të muzikës.

Klosi foli gjithashtu indirekt për rastin e “Orange Club”, që ishte hapur jashtë rregullave për pandeminë dhe edhe pse fasha orare ishte shkelur nuk u morën masa dhe ndodhi përplasja me armë zjarri ku u plagos biznesmeni Spiro Iljadhi.

Ndërkohë, ministri u kërkoi operatorëve turistikë që të bënin të mundur garantimin e sigurisë së pushuesve. Përsa i përket kësaj cështje, Klosi tha se siguria e pushuesve duhet të ishte primare dhe nëse roja i plazhit nuk do të jetë në krye të punës, do të ketë hetim penal.

“Çdo humbje jete në plazh shënon hapjen e një hetimi penal për poseduesin e plazhit provat apo pronarin e hotelit, në rast të mungesës së rojës së plazhit”,-tha Klosi.

Klosi foli gjithashtu edhe për Sarandën dhe indirekt rastin e “Orange Club”, që ishte hapur jashtë rregullave për pandeminë dhe edhe pse fasha orare ishte shkelur nuk u morën masa dhe ndodhi përplasja me armë zjarri ku u plagos biznesmeni Spiro Iljadhi.

alert.al/

Biznesi, kërkesë ministres së Shëndetësisë: Lejoni muzikën live në lokale, zgjasni fashën e orës policore

Unionit Turistik Shqiptar përmes një shkrese zyrtare i është drejtuar Ministres së Shëndetësisë ku kërkohet heqja e masave kufizuese. Sipas Unionit Turistik, këto masa po bëhen pengesë për mbarëvajtjen e sezonit turistik. Në shkresën në fjalë thuhet se në kushtet aktuale ku ndodhet vendi ynë duhet të rishikohet mundësia për zgjerimin e fashës së orës policore si dhe lejimin e muzikës në lokale.

“Jemi te mendimit se ne kushtet aktuale duhet rishkuar mundesia per zgjerimin e ketyre masave ne menyre qe te ndihmohen bizneset dhe njekohesisht tu krijohen kushtet per argëtim turisteve qe kane zgjedhur Shqiperine per te kaluar pushimet e tyre, pasi kjo do shtonte kerkesen dhe do bente e mundur rritjen e numrit te turisteve qe do vijne ne Shqiperi, gie e cila do kontribuonte ne rritjen e te ardhurave per ekonomine tone.”, thuhet mes të tjerash në kërkesë.

alert.al/

Shqipëria heq masat antiCovid në kufi, MPJ: Mund të hyni pa test apo dokument tjetër

Ministria e Jashtme njofton të gjithë qytetarët shqiptarë e të huaj se kufijtë e Shqipërisë do të jenë plotësisht të hapur për të pritur turistët, gjatë sezonit turistik.

Në një njoftim në “Facebook”, Ministria thekson se të gjithë turistët mund të vizitojnë Shqipërinë pa asnjë kufizim në hyrje, pra pa test Covid-i dhe pa ndonjë dokument tjetër të veçantë.

Njoftimi i MEPJ:

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton të gjithë shtetasit shqiptarë dhe të huaj se për të vizituar Shqipërinë, nuk ka asnjë kufizim në hyrje, nuk kërkohet as Testi Covid-19 dhe asnjë dokument tjetër i veçantë.
Për më shumë informacion, https://bit.ly/3fQDx6N
#MirësevininëShqipëri 🇦🇱

alert.al/