14 C
Tirana
Wednesday, April 14, 2021
No menu items!

Tërhiqen nga tregu 18 lloje sallamesh me salmonelë, 12 fëmijë mes shumë të prekurve, u helmuan

Autoritetet shëndetësore franceze kanë tërhequr disa grupe sallamesh të thatë spanjollë pas 18 rastesh të salmonelozës, 12 prej të cilave kishin të bënin me fëmijë.

Një suxhuk i thatë spanjoll shkaktoi disa helmime ushqimore gjatë verës. Midis 8 korrikut dhe 31 gushtit, 18 raste të salmonelozës, duke përfshirë 12 në fëmijë, u “identifikuan nga Shëndeti Publik France” dhe “njerëzit e pyetur kishin konsumuar të gjithë një lloj të veçantë të suxhukut të thatë (” fuet “i Katalanisht) origjinë hispanike.

Dy fëmijë u shtruan në spital përkohësisht
Drejtoria e Përgjithshme e Shëndetësisë (DGS) tha se dy fëmijë ishin shtruar përkohësisht në spital, por se nuk kishte “asnjë nocion serioziteti” në lidhje me çështjen e tyre.

“Lidhja me konsumin e lëndëve djegëse të prodhuara nga krijimi spanjoll Embutidos Sola u konfirmua më 1 shtator nga Drejtoria e Përgjithshme e Ushqimit, Drejtoria e Përgjithshme e Shëndetit dhe Shëndetit Publik Francë. Disa grupe të konsumuara nga pacientët ishin vërtet zbulohet se është e ndotur me salmonelë “, detajoi Ministria e Bujqësisë.
Ministria specifikon se një tërheqje e parë e disa grupeve të karburanteve të dyshuar, në një pikë të vetme të shitjes – një supermarket në Gironde – “tashmë ishte bërë, si një masë paraprake, nga e Premtja 21 Gusht në bazë të elementeve të para të hetimi”.

Do të bëhet një tërheqje dhe tërheqje e të gjitha “lëndëve të para”
Që nga sot, përveç kësaj, një tërheqje dhe një tërheqje e të gjitha lëndëve djegëse, pavarësisht paraqitjes së tyre (pesha, prezantimi promovues me pajisje, erëza …), të gjitha datat e qëndrueshmërisë minimale (DDM), dhe që mban shenjën ES-10.12147 / B-CE, do të kryhet në markat e ndryshme të interesuara në Francë “, specifikon Ministria e Bujqësisë.

“Autoritetet shëndetësore rekomandojnë që njerëzit që kanë akoma produktet në fjalë të mos i konsumojnë ato dhe t’i kthejnë ato në pikën e shitjes ku janë blerë.”
Personat që kanë konsumuar këto produkte dhe që paraqesin këto simptoma janë të ftuar të konsultohen me mjekun e tyre, duke e njoftuar atë për këtë konsum. “Në mungesë të simptomave brenda 7 ditëve pas konsumimit të produkteve në fjalë, nuk ka nevojë të shqetësoheni dhe të konsultoheni me një mjek,” tha ai.
F.B. me AFP / Përgatiti Dr.Blerta Brati, Mjeke Mikrobiologe

Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Video/Pacientit i mbaron oksigjeni dhe nuk i ofrohet asnjë ndihmë, Dasho: Nuk kam fjalë, sistemi shëndetësor dështoi

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho  ka komentuar edhe...

Covid-19, Xhakaliu: EcoCare ngriti qendra të mëdha për vaksinimet masive, synon për të siguruar vaksina edhe për Shqipërinë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Skënder Xhakaliu, Zhvillimi i Biznesit për Europen i Ecolog ka folur për...

Eksperti Erion Dasho: Si çaloi menaxhimi i pandemisë dhe rastet e dyshuara të vdekjeve pas vaksinës

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka folur për fushatën e vaksinimit kundër covid-19...

Investigimi / Si mashtrohen fermerët me cilësinë e plehrave kimike dhe rreziku i shëndetit nga prania e tyre në produktet ushqimore / Foto –...

Nga Rudina MUÇA* Toka e punuar çdo vit gradualisht bëhet jo pjellore. Për këtë arsye fermerëve u lind nevoja që tokat bujqësore t’i ushqejnë me...

Arben Shytaj: Abuzimet e kompanive me plehrat kimikë, rreziku që përkthehet në produkte ushqimore

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Arben Shytaj ish-përgjegjës Inspektoriati dhe ish inspektor i PMB ka folur për...

More Articles Like This

- Advertisement -