14 C
Tirana
Tuesday, March 2, 2021
No menu items!

TESTET E COVID, JACKPOT APO FITIM FALS?!

Ndërsa numri i një milion testeve në javë së shpejti duhet të kapërcehet, laboratorët e analizave mjekësore janë në vijën e parë.

Nuk ka nevojë të siguroni një recetë, apo edhe të tregoni simptoma, thjesht shkoni në laboratorin më të afërt për t’u testuar për koronavirusin. Faturuar 54 euro, testi virologjik (PCR) – më i besueshmi – rimbursohet plotësisht nga Sigurimi Shëndetësor.
A duhet parë kjo një marrëveshje e mirë për laboratorët e biologjisë mjekësore, në krye të “nxitimit” drejt depistimit?
Vetëm në korrik, rimbursimet për analizat mjekësore u rritën me më shumë se 30% nga një vit në tjetrin, sipas shifrave të fundit nga Fondi Kombëtar i Sigurimeve Shëndetësore.

Do të ishte pak e nxituar të shohim vetëm një operacion shumë të mirë për biologët. Si shumë aktorë të shëndetit, laboratorët e analizave mjekësore nuk e kaluan krizën shëndetësore pa vështirësi.
Aktiviteti i tyre është i lidhur drejtpërdrejt me atë të mjekëve të përgjithshëm: më pak konsulta nënkuptojnë më pak diagnoza dhe më pak analiza. Përveç ekzaminimit për koronavirusin, laboratorët kanë humbur kështu një pjesë të madhe të pacientëve të tyre gjatë izolimit – në veçanti procedurat e rregullta për trajtimet kronike në të cilat pacientët, të brishtë, nuk mund të ekspozoheshin ndaj rrezikut të Covid.

“Laboratorët humbën rreth 200 milion euro gjatë izolimit”
Testet i japin pak frymë biologjisë mjekësore”, thote Pierre-Antoine Bodin, partneri në Roland Berger, i cili kujton se ky treg peshon 5 miliardë euro në Francë.

“Duke supozuar që ne kryejmë një milion teste në javë për një vit, me çmimin aktual, kjo përfaqëson 2.8 miliardë euro shtesë. Por ky është një arsyetim shumë teorik, sepse e gjithë popullsia nuk do të testohet. , dhe mund të shpresohet që vaksina të arrijë për më pak se një vit: realiteti do të ishte më shumë se 500 milion deri në 1 miliard euro xhiro shtesë “, vazhdon kolegu i tij Patrick Biecheler.

Të ardhura shtesë që do të shtohen në ato të rimëkëmbjes?
Analizat mjekësore, të pezulluara përkohësisht gjatë pikut të krizës, duhet të “kapen gradualisht gjatë pjesës tjetër të vitit”, analizuar tashmë qershorin e kaluar një studim i Xerfi, i cili vuri në dukje “kërkesën e pakompresueshme” për biologjinë mjekësore dhe lidhjet e saj “afër” me Sigurimin Shëndetësor i cili financon shumicën e aktiviteteve të tij. Akoma, mund të ketë një homolog: rënia e mundshme e çmimit të shqyrtimit në muajt e ardhshëm.

“Një provë me 45 euro, pasi në disa vende, ne nuk do të kemi mundësi”, përgjigjet një biolog, ndërmarrja e të cilit përfshin pak më pak se tridhjetë laboratorë para dhe post-analitikë. “Ne investuam 2.5 milion euro në maj për të blerë makineritë dhe furnizimet e nevojshme për të kryer 800,000 teste – dhe kjo shumë nuk përfshin stafin që duhej të punësonim,” shpjegon ai, duke shtuar se testi i kushton 37,60 euro, nga 54 eurot e rimbursuara nga sigurimi shëndetësor.
Pajisjeve të marrjes së mostrave, mbulesave mbrojtëse dhe reagentet, thelbësore për të zbuluar praninë ose mungesën e virusit, është e nevojshme të shtoni makinerinë shumë të shtrenjtë për të kryer testin virologjik të quajtur “PCR” – i cili, ndryshe nga testi serologjik, lejon për të përcaktuar “në kohën T” nëse individi i testuar është i infektuar. Çmimi i një makine, e cila fillon rreth dhjetë mijë euro, mund të rritet në disa milion euro në varësi të modelit.

“Një pyetje e përfitimit”
“Eshtë një investim i rëndësishëm: çmimi aktual i testit na lejon vetëm të fusim kostot tona të prodhimit. Sidomos pasi makineritë më efikase janë ato të dedikuara vetëm për koronavirusin dhe rreziku është që ne nuk do të jemi në gjendje mbase mos e përdorim më vonë, ”konfirmon Nicolas Ploquin, CEO i Unilabs France, një nga lojtarët kryesorë në diagnostikimin mjekësor në Francë. Grupi, i cili ka ngritur gati 90 qendra grumbullimi dhe rreth 50 makina ekzaminimi, kryen midis 5,000 dhe 6,000 teste në ditë.

Coronavirus: një milion teste në javë, a është e mundur?
“Nuk është çështje parash, është çështje përfitimi. Ne kemi ndërmarrë rreziqe të konsiderueshme financiare. Nëse qeveria vendos të zbresë në 300,000 teste në javë, çfarë të bëjmë me investimet tona? Nuk ka siguri për përfitimin ose qëndrueshmërinë. Llogaritë reale duhet të bëhen në fund të vitit. Mbi 900,000 teste u kryen javën e kaluar dhe qëllimi i një milion testeve javore do të arrihet së shpejti.
Përshtati: Blerta Brati, Mjeke Mikrobiologe

Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen...

Prezantohet platforma e monitorimit SETA e burimeve shtetërore në fushatën zgjedhore

Gjetjet e monitorimit mbi përdorimin e burimeve shtetërore në periudhën parazgjedhore të zhvilluar nën projektin "Forcimi i Transparencës Zgjedhore në Shqipëri" (SETA), u prezantuan...

Berxholi: Shfaqja e gripit të shpendëve H5N8, s’jemi të garantuar që nuk hyn në Shqipëri

Në një lidhje Skpye në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, prof.Kristaq Berxholi ish-drejtor i ISUV dhe mjek veterinar ka folur për njoftimin...

Përhapja e gripit të shpendëve, Mersini: Po afrohet në territorin tonë, masat që duhen marrë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Kujtim Mersini epidemiolog veterinar ka folur për shfaqjen e gripit të shpendëve H5N8 dhe...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur...

More Articles Like This

- Advertisement -