14 C
Tirana
Tuesday, December 1, 2020
No menu items!

Thirrja e EFSA: Ja si mund të parandaloni Ethet Afrikane te Derrave, çfarë duhet të bëni si qytetar, fermer, turist apo gjahtar

Ethet Afrikane të Derrit (ASF), ësnjë një sëmundje që prek derrat shtëpiak dhe të egër. Edhe pse është e padëmshme për njerëzit, kjo sëmundje mund të jetë vdekjeprurëse për derrat dhe ka pasoja të rënda social-ekonomike për vendet e prekura.

Në vitet e fundit, ajo është përhapur në të gjithë Evropën. Aktualisht, nuk ka mjekim apo vaksinë në dispozicion. Eshtë e rëndësishme të ndaloni shpërthimet, duke ndërmarrë veprimet e duhura si qytetar, turist, fermer apo gjahtar.

Në zonat e prekura nga shpërthimi i sëmundjes, thjerja masive e derrave në ferma dhe e derrit të egër, është aktualisht e vetmja mënyrë efektive e parandalimit të përhapjes së mëtejshme në rajonet dhe vendet fqinje. Për këtë arsye, zbulimi i hershëm, parandalimi dhe raportimi janë veprimet thelbësore që të vihet nën kontroll kjo epidemi.

Ky ëebsite përmban materiale që ofrojnë të dhëna të përgjithshme rreth eheve afrikane të derrit dhe shenjave identifikuese të sëmundjes në derrat e infektuar. Këtu mund të gjeni onformacione se çfarë mund të bëni nëse konsumoni mish nga një rast i dyshuar si i infektuar me ASF, cilat masa mund të merren dhe kë të kontaktoni nëse jeni një fermer, gjahtar ose veteriner.

Aktualisht nuk ka vaksinë për ethet afrikane të derrit (ASF), kështu që një shpërthim mund të çojë në therjen e një numri të madh të derrave të rritur në fermë në një zonë të prekur.

Për shkak se shpërthimi i ASF mund të ketë efekte të tilla shkatërruese, zbulimi, parandalimi dhe raportimi janë thelbësore për frenimin e kësaj sëmundje vdekjeprurëse.

https://www.efsa.europa.eu/StopASF/#/al/?utm_medium=email&amp%3Bamp%3Butm_source=cen&amp%3Bamp%3Butm_campaign=asf&amp%3Bamp%3Butm_content=al

Marrë nga Efsa.eu

Qendra ALERT / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Kalaja: Qeveria e shkëputur nga realiteti, ka banorë në çadra të infektuar me covid-19

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe...

1 vit nga tërmeti, Aulon Kalaja: Mungon drejtësia për 51 jetët e humbura, asnjë banesë e ndërtuar në Thumanë

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe pandemia e covid-19. I ftuar...

Covid-19, pedagogu Ilir Pecanikaj: Shifrat e MSH janë fiktive, qeveria mbulon humbjet e saj

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, pedagogu i departamentit të Shëndetësisë në PD Ilir Pecanikaj ka folur për pandeminë e...

Papërgjegjshmëri për orët shtesë të inspektorëve të Covid-19, AKU luan “ping pong”, fajson dhe drejtoritë rajonale

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit “luan ping pong” me inspektorët që janë pjesë e Task-Forces qeveritare për përballimin e situatës së Covid-19, ndërkohë që ende...

Ngjarja historike/ Për shqiptarët në ditë të vështira, filantropi Lazim Destani i dha zë Festivalit mbarëkombëtar për 80-vjetorin e Pavarësisë

Pas vitet 1990 kanë qenë mjaft të vështira për kombin shqiptar. Në njerin krah Shqipëria po dilte nga regjimi diktatorial, lufta për pushtet ishte...

More Articles Like This

- Advertisement -