Menu

Christiano Ronaldo shpallet “mbreti” i EURO 2020 duke marrë “Këpucën e artë”

Superylli portugez Cristiano Ronaldo fitoi “Këpucën e Artë” të Kampionatit Europian, ndërsa “EURO 2020” përfundoi të dielën me Italinë si kampione. Ronaldo kishte shënuar në çdo ndeshje të vetme të fazës së grupeve për Portugalinë, me përjashtimin se kundër Hungarisë dhe Francës kishte realizuar dopietë. Sidoqoftë, ai nuk kishte arritur ta gjente rrugën e rrjetës gjatë humbjes 0-1 ndaj Belgjikës, në 1/8 finale. Pra, në total e mbylli kompeticionin me 5 gola.

Kapiteni i Anglisë, Harry Kane, me 4 gola, pati një shans ta kalonte Ronaldon në finalen kundër Italisë, por nuk ia doli dot. Kujtojmë se Ronaldo, gjithashtu u bë golashënuesi kryesor në historinë e Europianit, me “rrjetën” e tij të 14-të. Ndërkohë, me 109 gola, ai barazoi ish-sulmuesin e Iranit, Ali Daei, si shënuesi më i mirë në futbollin ndërkombëtar, me kombëtaret.

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed