Menu

Memet për penalltinë e Anglisë, mbretëresha në dhomën e VAR, polemika pafund për rastin

Anglia preku për herë të parë finalen e një evropiani falë edhe një episodi shumë të diskutueshëm, një penallti e akorduar në minutën e 104 që praktikisht nxori nga loja danezët. Jo vetëm hedhja e Sterling, por gjatë atij aksioni ishin në fushë edhe dy topa, shumë pranë njëri tjetrit, sipas rregullores: nëse një top i dytë, ose një tjetër objekt futet në fushë gjatë lojës, arbitri duhet të lejojë lojën vetëm në atë rast kur topi ose objekti nuk kanë asnjë influencë në lojë dhe duhet larguar sa më shpejt të jetë e mundur.

Ky nuk është rasti në këtë sfidë, pasi topi ishte aq pranë me aksionin dhe me topin tjetër dhe mund të konsiderohet si një objekt shpërqendrimi, që ka influence në aksion, në këtë rast arbitri duhet të kishte ndalur lojën.Jo vetëm ky episod, edhe Sterling bëri gjithçka duhej për të vjedhur atë penallti: “Ajo e Anglisë nuk ishte një penallti, kjo me jep shumë bezdisje. Jemi shumë të kundërt në analizën e atij episodi”, u shpreh trajneri i Danimarkës në përfundim të ndeshjes.Edhe vetë anglezët duket sikur e pranojnë në heshtje që ajo penallti nuk duhej akorduar: “Fituam me një penallti të sajuar”, shkruan Telegraph. Ky episod ka bërë xhiron në rrjetet sociale, nuk mungojnë thumbimet, meme epike ku përfshihen të gjithë, nga Sterling e deri tek mbretëresha Elizabet që ndodhet në dhomën e VAR.

 

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed