Menu

Një asteroid më i madh se Statuja e Lirisë mund të hyjë sot në orbitën e Tokës

NASA po ndjek një asteroid më të madh se Statuja e Lirisë që do të kalojë pranë planetit tonë këtë javë. Qendra e Studimeve të Objekteve të Tokës së Afërt të agjencisë hapësinore konfirmoi shkëmbin hapësinor në faqen zyrtare të internetit dhe sipas Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​ai u zbulua vetëm më 3 Maj nga Anketa e Mount Lemmon.

I quajtur 2021 JF1, asteroidi po ecën nëpër galaktikë me 38,000 mph sipas listës së Qasjeve të Afërme të Tokës NEO të NASA-s. NASA thotë se diametri i vlerësuar i 2021 JF1 është midis 95 dhe 210m, potencialisht duke e bërë atë më të madh se Statuja e Lirisë në New York e cila është 93m e lartë.

Ajo do të kalojë rreth 3.2 milion milje nga Toka në 1.11 të enjten në 27 Maj, sipas të dhënave të NASA.  Kjo mund të tingëllojë shumë larg, por është relativisht afër në aspektin hapësinor dhe NASA konsideron gjithçka që kalon brenda 120 milion miljeve të planetit tonë si objekte afër Tokës.

Sipas NASA-s, ajo gjithashtu mund t’i afrohet Tokës në 5 Nëntor të vitit të ardhshëm. Është klasifikuar si një asteroid Apollo, i cili dihet të jetë një nga llojet më të rrezikshëm. 2021 JF1 është asteroidi më i madh që kalon Tokën këtë javë, por nuk është i vetmi.

Ekipi i astronomëve të NASA-s aktualisht po ndjek rreth 2,000 asteroide, kometa dhe objekte të tjera që mund të fluturojnë afër Tokës. Toka nuk ka parë një asteroid të shkallës apokaliptike që nga shkëmbi hapësinor që zhduku dinosaurët 66 milion vjet më parë. Shumica e asteroideve nuk do të vijnë në kontakt me atmosferën e Tokës, por në raste të rralla, shkëmbinjtë gjigantë hapësinorë mund të shkaktojnë probleme për sistemet e motit.

 

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed