Menu

Vrasjet për parkingjet, gazetari Çelmeta: 5 viktima në Shqipëri brenda 8 viteve

I ftuar në emisionin “Alert” nga Granit Sokolaj, gazetari i News24 Igli Çelmeta ka folur për vrasjet që kanë ndodhur në Shqipëri, nga konfliktet që kanë nisur për parkimin dhe kanë degjeneruar në përdorimin e armëve të zjarrit.

“Policia e Shtetit nuk ka statistika për ngjarjet për shkak të konflikteve apo vrasjeve për parkingjet. Nga viti 2014 deri më sot prej konfliktit të parkingut janë shkaktuar 5 vrasje. Dua të theksoj faktin që në 3 vitet e fundit konfliktet për parking të referuar në polici janë rreth 58 raste. Në vendin tonë çdo muaj ka 2 raste që referohen në polici për konflikt në parkingje. Duke iu referuar 2 rasteve të fundit të ndodhura në verë të këtij viti. Rasti kur 51-vjeçari Alban Meneri goditi me sende të forta fqinjin të tij që humbi jetën pas 2 vitesh, por konflikti ishte më i hershëm për pronën. Viktima jetonte me qira në një banesë, ku pronarët e saj ishin në konflikt me Menerin për pronën. Alban Meneri përballë pronës kishte një hapësirë 60 m katror ku vendoste makinën, aty ndodhej një parukeri dhe ai po debatonte me të. Fqinji i kërkoi të mos debatonte me zonjën, ndërsa Meneri i kërkoi të zbriste e të sqaroheshin. Kjo ngjarje edhe mund të parandalohej. Meneri pretendonte se pronën e kishte me certifikatë, por pretendimet e palës tjetër, Bashkia e kishte cilësuar hapësire publike. Ka pasur përplasje mes institucioneve. Zanafilla e konflikteve për parkime ka mosdakordësi dhe lindin këto konflikte me pasoja vdekjeje”-tha Çelmeta.

Gazetari Igli Çelemeta foli edhe për ngjarjen e Sarandës që ndodhi verën e këtij viti:

“Pas hetimeve nga prokuroria rezultoi se autori i krimit nuk ishte Xhanelo Tarja, por i vëllai Xhoi Torja. Ai ka qenë kamarier në hotelin ku viktima do të parkonte makinën, në hapësirën përballë hotelit. Kamarieri I ka thënë mos parko këtu sepse nuk lejohet. Këtu ka nisur konflikti. Më pas ka dalë i vëllai I Xhoi Tores, që është konfortuar me 41-vjeçarin Klodian Bakia. Në këtë moment Xhoi Torja ka marrë thikën dhe ka goditur Bakian. Kjo është e vërteta e ngjarjes, ku 2 vëllezërit janë duke vuajtur dënimin me burg”.

Qendra Alert/Alert.al

Related Posts