Menu

Zbulohen lloje të reja të luleve mishngrënëse

Shkencëtarët kanë zbuluar një lloj të ri të bimëve mishngrënëse të cilat janë identifikuar në afërsi të zonave urbane në brigjet e Paqësorit të Amerikës së Veriut.

Çarls Darvin studioi bimët mishngrënëse si pjesë e një serie veprash që lidheshin me teorinë e tij të evolucionit të përzgjedhjes natyrore, por që nga koha e tij vetëm 11 lloje lulesh të tilla ishin të njohura.

Tani studiuesit kanë gjetur një lloj të ri me një kurth unik për kapjen e gjahut të saj dhe thonë se afërsia e saj me qendrat kryesore urbane sugjeron që bimë të ngjashme mund të mbeten akoma për t’u zbuluar.

Lulja, i quajtur triantha occidentalis, ishte e njohur më parë për shkencën, megjithëse askush nuk e kishte kuptuar se ishte mishngrënëse.

Një studim i ri i botuar në Proceedings of the Natural Academy of Sciences përshkruan sesi kjo lule e kap gjahun duke përdorur një kurth ngjitës i cili rritet sëbashku me lulet e saj.

Kjo lule mishngrënëse ushqehet vetëm me insekte të vogla, dhe nuk ushqehet me flutura apo me bletë.

Studiuesit nga Universiteti i British Columbia (UBC) dhe Universiteti i Wisconsin-Madison zbuluan se bima rritet në zona të varfra me lëndë ushqyese, të lagështa, por të ndritshme në bregun perëndimor të Amerikës së Veriut, nga Kalifornia në Alaskë.

‘Bimët mishngrënëse kanë magjepsur njerëzit që nga shekulli i 19-të për faktin se kthejnë në të kundërt rendin e zakonshëm të gjërave, kemi të bëjmë me një bimë që ushqehet me kafshë, sado të vogla të jenë ato.

Burimi: National Geographic

Qendra Alert

alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed