14 C
Tirana
Wednesday, April 14, 2021
No menu items!

AKU sërish shkel ligjin, inspektorët do të kontrollojnë vetëm biznesin e madh. Mbi ç’bazë ligjore dhe i vogli të bëjë çfarë të dojë?

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vazhdon të shkelë ligjet, duke kryer inspektime në cilësuara dhe jo siç e ka detyrë funskinale. Ditën e hënë, Alert.al publikoi lajmin se, me një urdhër të brendshëm, të gjithë inspektorët e AKU, në 12 drejtoritë rajonale, nuk do të dilnin në terren për punën e përditshme, pra inspektime, përveç rasteve urgjente, si denoncime apo përkesa për licencim. Ky vendim i paligjshëm u mor një ditë pasi Kryeministri Rama ndodhej në Vlorë dhe deklaroi gjatë vizitës në disa biznese të vogla se, nuk do të kenë më mbi kurriz edhe inspektimet e kontrollet, si masë për lehtësimin e situatës së krijuar nga pandemia. Në fakt, kryeministri e bëri këtë deklaratë në raport me inspektimet dhe kontrollet tatimore, por jo me AKU, e cila ka për detyrë të garantojë sigurinë ushqimore. Gjithësesi, Kryeministri Rama ndoshta ka pasur në mëndje situatën e Operatorëve të Biznesit Ushqimor, që kur iu shkojnë në derë inspektorët e AKU, tremben, pasi si ata të tatimeve apo inspektoriateve tjera, duan “pjesën e vet”…, ose iu ngjajnë si taksidarë.

Kryeministri nuk përmendi në deklarimet e tij se nuk do të inspektohen as për sigurinë ushqimore, ose nuk cilësoi një gjë të tillë. Pas deklaratave të tij, Drejtorive Rajonale të AKU iu shkoi një urdhër i brendshëm që, asnjë inspektor të mos dalë në terren, duke iu lënë kështu një mundësi shumë të mirë abuzuesve të industrisë ushqimore. Menjëherë pas publikimit të lajmit në Alert.al, urdhëri u ndryshua, duke bërë që, inspektorët të kontrollojnë vetëm biznesin e madh, ndërkaq, i vogli të veprojë sipas dëshirës… Në këto kushte, ligji shkelet sërish. Kjo pasi, si ligji “Për Ushqimin”, ashtu dhe ai “Për Inspektimin”, nuk kanë asgjë të ndarë për inspektorin e AKU, se cili është biznes i madh dhe i vogël. Për AKU, çdo Operator Biznesi Ushqimor i pajisur me NIPT, është objekt kontrolli!!!

Qendra ALERT / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Video/Pacientit i mbaron oksigjeni dhe nuk i ofrohet asnjë ndihmë, Dasho: Nuk kam fjalë, sistemi shëndetësor dështoi

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho  ka komentuar edhe...

Covid-19, Xhakaliu: EcoCare ngriti qendra të mëdha për vaksinimet masive, synon për të siguruar vaksina edhe për Shqipërinë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Skënder Xhakaliu, Zhvillimi i Biznesit për Europen i Ecolog ka folur për...

Eksperti Erion Dasho: Si çaloi menaxhimi i pandemisë dhe rastet e dyshuara të vdekjeve pas vaksinës

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka folur për fushatën e vaksinimit kundër covid-19...

Investigimi / Si mashtrohen fermerët me cilësinë e plehrave kimike dhe rreziku i shëndetit nga prania e tyre në produktet ushqimore / Foto –...

Nga Rudina MUÇA* Toka e punuar çdo vit gradualisht bëhet jo pjellore. Për këtë arsye fermerëve u lind nevoja që tokat bujqësore t’i ushqejnë me...

Arben Shytaj: Abuzimet e kompanive me plehrat kimikë, rreziku që përkthehet në produkte ushqimore

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Arben Shytaj ish-përgjegjës Inspektoriati dhe ish inspektor i PMB ka folur për...

More Articles Like This

- Advertisement -