Menu

Diaspora

Kryeparlamentarja Nikolla vizitë të zyrat e kompanive shqiptare në Düsseldorf: Përgëzime për sipërmarrjet e suksesshme! Mirënjohje Lazim Destanit dhe për kontributin si anëtar aktiv i KKD

Kryetarja e Kuvendit te Shqipërisë, Znj.Lindita Nikolla, ka shprehur vlerësimin e saj për kompanitë e themeluara nga biznesmeni i njohur shqiptar, Lazim Destani.

Kryetarja e Parlamentit ndodhej në Gjermani për një vizitë, ku në axhendën e saj ishin dhe kompanitë shqiptare të suksesshme e të integruara në tregun gjerman dhe atë botëror, e shoqëruar dhe nga Ambasadorja e Shqipërisë në Berlin, Adia Sakiqi.

Vlerësimin për kompanitë e filantropit Destani, Znj.Nikolla e shprehu menjëherë pas vizitës, në rrjetet e saj sociale.

“Diaspora shqiptare në Landin North Rhine Ëestfalia, e integruar me sukses në tregun, ekonominë dhe shoqërinë gjermane.

Një takim miqësor e mbresëlënës me Z. Ylber Aliu dhe Z. Skënder Xhakaliu, përfaqësues të kompanive të themeluara nga sipërmarrësi i suksesshëm Z. Lazim Destani, në Düsseldorf. Përgëzime për sipërmarrjet e suksesshme! Mirënjohje Z. Destani edhe për kontributin si anëtar aktiv i Këshillit Koordinues të Diasporës!”, shkruan Nikolla në profilin e saj zyrtar.

Kompanitë që drejtohen nga familja e Z.Destani, janë më të njohurat në fushat respektive mes kompanive shqiptare në botë, por edhe renditen mes kompanive botërore më të suksesshme.

Ndërsa Z.Destani është ndër shqiptarët më aktivë në çështjet që kanë të bëjnë me diasporën, filantropinë dhe angazhimin për kauzat e trojeve tona. Njëherësh, është drejtues i disa organizmave të rëndësishme të diasporës shqiptare, anëtar i Këshillit Koordinues të Diasporës dhe President Nderi i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare.

Lazim Destani

OneFor “mbërrin” në Kosovë, prezantohet në Prishtinë aplikacioni që revolucionon industrinë financiare. Të gjitha shërbimet nga celulari

Platforma financiare “OneFor”, aplikacioni që shërben për ofrimin e shërbimeve financiare përmes telefonit, është prezantuar në Kosovë, vend ky që ka qenë destinacioni i radhës për sipërmarjen ndërkombëtare me bazë në Dyseldorf, Gjermani,

Dita e merkurë, e ka gjetur kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, me një aktivitet madhështor, ku u prezantua aplikacioni “OneFor”. Platforma online, shërben për kryerjen e shërbimeve financiare përmes telefonit, ku me këtë rast Kosova është bërë destinacioni i radhës që “OneFor”, e ka futur në hartën e shteteve krahas atyre të Bashkimit Evropian, për të ofruar aplikacionin më të avancuar për shërbime financiare digjitale. “OneFor” shërben si një platformë financiare që adreson nevojat e përgjithshme të qytetarëve dhe ofron zgjidhje për pagesa të menjëhershme dhe transfere të parave në kohë reale dhe ekonomike, shkruan Zëri.info

Ministrit i Financave të Kosovës, Hekuran Murati, tha se, shfrytëzimi i kësaj metode e lehtëson dhe e bënë më të lirë e me të shpejt transferimet dhe pagesat online. “Me vjen mirë që jam këtu në lansimin e një aplikacioni të pagesave i cili i shfrytëzon avantazhet e të qenit online. Deri më tani ka pasur raste të zhvillimit të hovshëm të teknologjisë informative në vendin tonë, mirëpo ka pasur pak raste kur kjo është shfrytëzuar për të avancuar tutje fushat e caktuara. Shfrytëzimi i kësaj metode e lehtëson dhe e bënë më të lirë me të shpejt edhe transferet online, por edhe pagesat gjë që edhe për mua si ministër i financave dhe si qeveri është tepër e rëndësishme, sepse nënkupton likujditet më të lartë në sistemin financiar, por njëkohësisht edhe formalizmin më të lartë”, tha ai.

Ndërsa Ilir Aliu, Drejtori Menxhues i OneFor Holding, tha se “OneFor” është kompania më e re në Kosovë dhe se, synimi i kompanisë është zgjerimi edhe në vendet e tjera të rajonit edhe më gjerë. “Jemi kompani e re ne Kosovë, por edhe në BE. Ne filluam operacionet tona në 2021 në 13 shtet të BE-së, mirëpo fokusin e kemi në shtet fillimisht gjermanofolse. Në të njëjtën kohë, ne jemi prezent edhe më nënte shtete jashtë EU-së. Synimi jonë është që të përfshijmë rajonin në Ballkanin, por gjithashtu tutje në nivel të tjera. Jemi për shërbime digjitale financiare. Ne mendoj që Kosova ka pasur zhvillime të jashtëzakonshme teknologjike dhe ka potencial të jashtëzakonshme të përqafoj zhvillimet e reja në shërbimet digjitale financiare”, theksoi Aliu.

Guvernatorit i Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismajli, e vuri theksin te fakti se, BQK-ja ka marrë veprimet e nevojshme për sa i përket kornizës ligjore për ti licencuar këto institucione. “Një platformë që është licencuar nga BQK-ja. Për BQK sistemi i pagesave efikas e i sigurt mbetet objektivi kryesor. BQK-ja ka marr veprime sa i përket kornizës ligjore për ti licencuar këto institucione financiare jo bankare. Në mendojmë se do të rritet konkurrenca në shërbimet financiare, do të ulet kostoja dhe po ashtu do të mundësohet qasja ne financa”, shtoi Ismajli.

Ndërsa Zëvendësambasadori i Gjermanisë, Matthias Conrad, foli për bashkëpunimin e Kosovës dhe Gjermanisë, duke përmendur tregun bashkëpunues dhe faktin që këto bashkëpunime ndërmjet të dy vendeve po rritën çdo vit e më shumë.

OneFor Holding GmbH, me bazë në Düsseldorf, Gjermani, është kompania amë e OneFor Kosovës, misioni i së cilës është që të sjell inovacion dhe shërbime financiare moderne për qytetarët e Kosovës.

OneFor është një platformë financiare digjitale që lidh përdoruesit me mënyra të përshtatshme, të thjeshta dhe të sigurta të pagesave. OneFor është licencuar nga Banka Qendrore e Kosovës si Institucion Financiar Jo-Bankar (IFJB) me iniciativë të kompanisë amë OneFor Holding GmbH, me seli në Düsseldorf, shkruan albinfo.ch.

OneFor Holding HmbH, është pjesë e ND Group. Ky i fundit udhëhiqet nga familja Destani nga Tetova e Maqedonisë së Veriut, pjesë e të cilit është dhe Ecolog International, gjigandi botërorë i shërbimeve të integruara, kompania gjermane e prodhimit të makinave elektrike e.Go Mobile me qendër në Aachen.

FC Shkëndija, festë dhe futboll në Zvicër, Presidenti Lazim Destani: Faleminderit Zvicrës për mbështetjen ndaj shqiptarëve, e nevojshme që gjuha shqipe të bëhet zyrtare - Foto/Video

Klubi i Futbollit Shkëndija, zhvilloi një ndeshje miqësore në Zvicër me ekipin e Wil, ku duket se në qendër të vëmendjes s’ka qenë vetëm loja, por argëtimi e festa për mijëra shqiptarët që jetojnë në Zvicër e që e ndoqën nga afër.

Siç e ka përshkruar dhe vetë Presidenti i Klubit të Futbollit Shkëndija, filantropi e biznesmeni Lazim Destani, festa në stadiumin e Wil ka nisur 2 orë para fërshëllimës së parë të arbitrit, falë edhe bashkëpunimit me Xhaminë e Wil-it. Klubi e kishte organizuar këtë aktivitet, në bashkëpunim dhe me Shoqeërinë Kulturore “Xheladin Zeqiri” të Tetovës dhe grupin e njohur muzukor Elita 5.

Në një fjalë përshëndetëse para fillimit të ndeshjes, Z.Destani, ndër të tjera ka thënë se ishte falenderues për shtetin e Zvicrës për ërkrahjen e vazhdueshme që I jep popullit shqiptar.

“Këtu punojnë dhe shkollohen qindra mijra shqiptarë. Kjo është për t’a vlersuar lart. Po ashtu, dëshiroj ta potencoj se, edhe gjuha shqipe gjithmone e me shumë po etablohet edhe në institucionet zvicerane”.

Fjala e Z.Destani në stadiumin e Wil:

“Të dashur bashkatdhetarë, të nderuar të pranishëm, miq dhe gjithë ju vëllezër e motra që jeni tubuar sot këtu për ta përshëndetur ardhjen e Shkëndijës në Zvicër

Ky është një moment i veçantë për Shëndijën, jo sepse nuk e kemi parë të luajë në Europë, por për faktin se këtu në Zvicër Shkëndija vjen për herë të parë dhe ku ne kemi aq shumë bashkatdhetarë e mbështetës të klubit kuqezi.

Ne të gjithë jemi krenarë për arritjet e Shkëndijës në ligat europiane. Milan, Totenhem, Red Bull Salzburg, Rosenborg janë vetëm disa nga skuadrat e nivelit të lartë të futbollit europian me të cilat Shkëndija është përballur gjatë këtyre viteve.

Te këto dhe te shumë ndeshje të tjera nëpër Europë ne e kemi parë se Shkëndijës nuk i ka munguar kurrë mbështetja masovike e bashkatdhetarëve tanë. Ata madje bënin qindra e mijëra kilometra rrugë për të arritur aty ku do të luante skuadra kuqezi e Shkëndijës. Dhe ja sot si shpërblim për mërgimtarët tanë të kësaj ane, ne sollëm Shkëndijën për ta bërë këtë ndeshje këtu në mes të Zvicrës, pra një ndeshje miqësore e festive për të na sjellë kënaqësi të gjithëve.

Me këtë rast i falënderoj përzemërsisht të gjithë ata që u angazhuan për organizimin e kësaj ndeshje. Merita të veçanta ka iniciatori i këtij aktiviteti, imami Bekim Alimi, dhe sigurisht, nga ana e Klubit të Wil-it Faton Ramadani si dhe Kryesia e drejtuesit e Klubit të Wil-it të cilët me kënaqësi e përqafuan këtë ide. Krahas futbollit kjo ngjarje shpalos dhe vlera nga trashëgimia jonë kulturore. Këtu sot i kemi dhe artistët tanë të nderuar që kanë ardhur për t’ia shtuar kënaqësinë e bukurinë kësaj ngjarje. Pra në mes të Zvicrës, këtu në Wil, sot të gjithë së bashku kemi krijuar një ambient të ngrohtë me karakter kombëtar, tamam si të ishim në vendlindje, në atdheun tonë.

Jam shumë i lumtur që shoh kaq shumë bashkatdhetarë që keni ardhur për ta ndjekur këtë ndeshje. Gëzohem që në këtë mes e kemi të pranishëm një emër të madh të sportit, i cili arriti majat e suksesit botëror në disiplinën e mundjes, shkupjanin e nderuar Shaban Tërstena.

Dhe në përfundim të fjalës sime, Deshiroj te falemenderoj shtetin Zviceran per perkrahjen e vazhdueshme qe i jep popullit shqiptarë. Ketu punojne dhe shkollohen qindra mijra shqiptarë. kjo eshte per ta vlersuar larte. Po ashtu deshiroj ta potencoj se edhe gjuha shqipe gjithmone e me shume po etablohet edhe në institucionet zvicerane.

Ju faleminderit!”

Atmosferën në stadiumin e Wil në Zvicës, ku ekipi I shkëndijës fitoi 1:3, e ka përshkruar në rrjetet e tij sociale edhe Presidenti Z.Lazim Destani një ditë më vonë.

“Kënaqësi të veçantë e plot emocion na solli mbrëmë ndeshja miqësore e futbollit Wil – Shkëndija në Zvicër. Kjo nuk ishte thjesht një ndeshje e zakonshme miqësore mes dy skuadrash, por më shumë se kaq. Ashtu siç e prisja, këtu gjeta një festë të vërtetë, një atmosferë madhështore, me tribunat e stadiumit të mbushura përplot nga bashkatdhetarët tanë”, shkruan Destani. Sipas tij, “dy orë para fillimit të ndeshjes nisi festa. Për të performuar këtu kishte ardhur enkas nga Tetova Shoqëria Kulturo-Artistike ‘Xheladin Zeqiri’ dhe Grupi i njohur muzikor ‘Elita 5’. Këtu u hodh vallja dhe jehoi kënga shqipe, e ndjekur nga mijëra bashkatdhetarë që i kishin stolisur tribunat e stadiumit me flamujt kombëtarë. Dhe për t’ia shtuar bukurinë kësaj feste aty ishin dhe mundësit (pehlivanat) në mesin e të cilëve po e veçoj kampionin botëror, Shaban Tërstena”.

“Atmosfera festive nuk ishte vetëm brenda stadiumit, ajo ndihej madje edhe nëpër rrugët e Wil-it dhe të krijonte ndjesinë si të ishe në ndonjë qytet në viset tona! Kjo ndeshje e Shkëndijës i mblodhi në këtë qytet zviceran gjithë ata bashkatdhetarë që vinin nga të gjitha trojet tona. Dhe kjo atmosferë e këndshme, ashtu si gjithë të tjerëve, më solli gëzim të papërshkrueshëm.

Organizatorët i falënderoj përzemërsisht për ftesën si dhe për kontributin e tyre për t’i sjellë një ditë të këtillë festive komunitetit të diasporës sonë në Zvicër. Në veçanti falënderoj imamin e xhamisë së Wil-it Bekim Alimi dhe stafin e tij, si dhe anëtarin e Bordit të FC Wil, Faton Ramadani.

Pre disa vitesh me radhë, ekipi i futbollit tetovar po shkëlqen në Ligën e Parë të Maqedonisë së Veriut, që në kohën kur drejtimin e mori Presidenti Lazim Destani dhe kompania ndërkombëtare, pronë e familjes së tij, Ecolog International. Madje, ecuria e mirë ka qenë edhe në kualifikuese për në kupat e evropës për disa vite rresht.

Lazim Destani, Kryetar i Bordit Këshillimpr në Ecolog International, ndër të tjera është dhe një ndër përkrahësit dhe mbështetësit e diasporës shqiptare në botë, për të cilën organizon dhe dhjetra aktivitete çdo vit.

Dje ne Wil te kantonit te Saint Galenit në Zvicer  u zhvillua ndeshja miqësore mes Klubit të Futbollit Shkëndija dhe  FC Will, në praninë e mijëra spektatorëve shumica shqiptar të diasporës tonë në Zvicër.

Vlen të theksohet, shkruan Lecanton27.ch, se në Wil, për ta ndjekur ndeshjen e ekipit të Shkëndisë me ekipin zviceran kishin ardhur edhe persinalitete të shumta që shoqëronin filantropin dhe humanistin e njohur Lazim Destani, mysafire nderi, sikur ambasadori i RMsë në Bernë, Z.Rexhep Demiri, Arif Sylejmani (NEO), Esat Lika (LIKA), Sami Mustafa (Ambrella Sëiss Bau), Dr. Omer Xhemajli kirurgu i njohur në Zvicërr, pastaj Legjenda e mundjes Shaban Tetstena, Florim Useini, Kryetar i Rrjetit të Bizneseve shqiptare për Zvicer etj.

Si e përshkruan poeti Shaqir Foniqi, takimin pas 33 vjetëve me filantropin dhe biznesmenin Destani: Bujari dhe Atdhetari - Lazim Tetovari

(Me afaristin, atdhetarin dhe humanistin Lazim Destanin, jam njohur në vitin e largët 1990 dhe sot u ritakova pas plot 33 vitesh. I njëjti Lazim, modest, i afërt dhe shumë i përzemërt).

Si e njoha Lazimin!

Me 1990,pas dëbimit masiv nga puna, edhe unë u gjenda në udhë, pa udhë.
Një ide imja për të shkuar në Gjermani me rrinte mbi kry! Hulumtova se si mund të merrej një vizë dhe kuptova se kërkoheshin një mal dokumentesh. Veç të tjerash edhe
një biletë kthyese aeroplani dhe një fletë sigurimi.
Por,ku t’i merrja dhe si ti merrja?
Kisha dëgjuar se Lazim Destani nga Tetova,e ka një Kompani të njohur udhëtimi,’Sharr Turist’ dhe është shumë i bërë mirë!
Në një mëngjes tetori,e mora busin e orës shtatë,Prishtinë-Tetovë dhe pas tre orë udhëtimi u gjenda në zyrat e tij,tek ‘Shar Turisti’!
Zyrat gjendeshin në hyrje të Tetovës dhe kur e lexova mbishkrimin,i thash shoferit të busit të ndalonte para dyerve të Agjencisë.
Lazimin nuk e njihja,nuk e kisha takuar kurrë dhe i kisha shkuar pa e paralajmëruar.
Kur u gjenda në zyrat e rregulluara mirë,një gocë e sjellshme më priti me “ mirëserdhët,çka mund t’iu ndihmojë’?!
Ia ‘çava’ hallin dhe z. Lazimi duket se e kishte dëgjuar kërkesën time,prandaj sakaq zbriti nga kati i lartë.
‘Urdhëro në zyrë dhe gjithçka do të bëhet mirë’!
Pasi më gostiti me kafe dhe ndërruam edhe disa llafe,me tha:
‘Biletën kthyese (fiktive) e ke gati. Më dëshiroi rrugë të mbarë dhe fat të bardhë..
Pastaj,e keni parasysh sa janë 33 vjet,në mes.
Kisha dëgjuar e lexuar për sukseset e tij,ndihmën e pakursyer humanitare e për projekte kombëtare,kulturore dhe gjithfarë…
Tëvona,djali i tij Blerimi ishte bërë aktor Hollivudian dhe kjo më gëzonte shumë…
Dhe, ja ritakimi…
E kërkoja një mik timin në ‘Swis’ dhe ja Lazimi, me miqtë.
U (ri)njohëm sërish dhe biseduam si miq. I ndërruam vizitkartat dhe mbeti më u dëgjuary.
I përmendëm miqtë e përbashkët:Azem Shkrelin,Ali Podrimën,me të cilët kishte miqësi të madhe dhe rrëfente edhe për takime shumë miqësore e interesante.
(Edhe miqtë i kemi të përbashkët,tha dhe shfaqi keqardhje se disa prej tyre,nuk jetojnë më)!
Lazimi kavalier si gjithmonë,më ftoi në Tetovë!
I thash se do të shkojë në ndonjë manifestim kulturor dhe ia recitova dy vargje për Tetovën:
Tetova,mu sikur Tirana
Edhe emri iu fillon me T!
Të pres më tha dhe u përshëndetëm
me ‘Mirupafshim’! / Shaqir Foniqi

Biznesmeni Lazim Destani në Konferencën Ekonomike të Preshevës: Duhet t’i shërbejme e mbështesim sipërmarrjent në Luginë dhe popullatën këtu

Për dy ditë me radhë, u mbajt në Preshevë, Konferenca Ekonomike, e cila bëri pjesë të saj, sipërmarrës e grupe interesi nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Zvicra, Gjermania, Austria, si dhe prodhuesit vendorë.
Në këtë konferencë ishte i ftuar dhe biznesmeni e filatropi, Kryetari i Bordit Mbikqyrë i ECOLOG INTERNATIONAL,  njëherësh dhe Presidenti i Nderit të Dhomës së Biznesit të Diasorës Shqiptare, Z.Lazim Destani.

Ai e përgëzoi këtë altivitet, duke e përshkruar si me rëndësi për shqiptarët e Luginës, zhvillimim dhe forcimin e biznesit shqiptar aty dhe bashkëpunimin me biznese e unione nga të gjitha trevat shqiptare e diaspora.

Pjesëmarrjen në Konferencën Ekonomike të Preshevës, në rrjetet e tij sociale, Z.Destani e përshkruan kështu:

Dje dhe sot, ishte Konferenca Ekonomike e Preshevës ajo që në Luginë i bëri bashkë shumë subjekte ekonomike. Nën organizimin e Unionit të Afaristëve Vizioni – Preshevë, Medvegjë, Bujanoc, në këtë aktivitet dy-ditësh morën pjesë përfaqësues të Odave Ekdonomike të rajonit, si Dhoma e Biznesit të Diasporës me seli në Tiranë, Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore, Aleanca Kosovare e Bizneseve, drejtues të Rrjetit të Bizneseve të Diasporës nga Gjermania, Zvicra e Austria, si dhe përfaqësues të shumë kompanive nga trojet tona e nga diaspora.

Nën moton ‘Ekonomia shpëton Luginën e Preshevës’, në këtë konferencë u trajtuan tema të ndryshme që lidhen me zhvillimin ekonomik të Luginës, ndërsa në fokus ishte promovimi i produkteve të këtushme dhe krijimi i një rrjeti që t’i lidhë prodhuesit vendorë me ata ndërkombëtarë.

Me përfundimin e Konferencës, agjenda vazhdoi me vizitat e realizuara në një varg kompanishë të rajonit të Luginës. Për afaristët e ardhur nga viset tjera e nga diaspora këto vizita ishin një mundësi e mirë për t’u njohur nga afër me llojshmërinë e produkteve të këtushme si dhe për t’i parë mundësitë e gjetjes së tregjeve të reja për t’i ofruar ato.

Fjala ime përshëndetëse në Konferencë:

Jam i lumtur që ndodhem sot këtu në Preshevë për të marrë pjesë e për të kontribuar në këtë Konferencë Ekonomike të organizuar nga UNIONI I AFARISTËVE VIZIONI – PRESHEVË, MEDVEGJË, BUJANOC.

Kam marrë pjesë në shumë Konferenca Ekonomike të nivelit kombëtar apo ndërkombëtar por pjesëmarrja në këtë Konferencë është po aq e veçantë sa dhe vetë motoja e kësaj Konference: “Ekonomia shpëton Luginën e Preshevës”!

Kam përshtypjen se në Luginën e Preshevës kjo është Konferenca e parë ekonomike e këtyre përmasave, me pjesëmarrje të gjerë të Odave dhe subjekteve ekonomike si dhe bizneseve nga të gjitha trojet tona e nga diaspora.

Me këtë rast, për iniciativën dhe organizimin e kësaj Konference dua ta përgëzoj Kryesinë e Unionit të Afaristëve Vizioni dhe në veçanti Kryetarin Xhelal Memeti.

Kjo pjesëmarrje e gjerë patjetër që ofron mundësi të mëdha bashkëpunimi mes kompanive tona ku gjithsesi edhe Odat Ekonomike kanë rol shumë të madh me mbështetjen dhe lehtësirat që u ofrojnë kompanive, si për bashkëpunim ashtu dhe për investime potenciale.

Lugina e Preshevës kërkon dhe meriton të ketë vëmendjen e klasës së biznesit. Investimet këtu le t’i konsiderojmë edhe si obligim tonin për ta mbështetur popullatën e këtushme. Kontributi ynë për zhvillimin ekonomik të kësaj ane është i pazëvendësueshëm dhe me rol jetik për zhvillimin e përgjithshëm të Luginës.

Gjithashtu, faktorit politik të Luginës së Preshevës si dhe institucioneve vendore këtu, do t’u bëja thirrje për unitet e për veprime mbështetëse për bizneset e për investime të reja.
Zonat e Lira Ekonomike për shembull luajnë rol të rëndësishëm për zhvillimin ekonomik, andaj drejtuesit e komunave të Luginës mbase mund të bëjnë përpjekje për ndonjë të tillë. Këto zona ofrojnë mundësi të shkëlqyera për investitorët dhe sidomos për Investime të Huaja Direkte dhe këto janë investime që paraqesin segment tejet të rëndësishëm për zhvillimin ekonomik të një vendi.

Për ta përfunduar, dëshiroj më të mirën për Luginën e Preshevës, dhe Konferencës i uroj punime të mbara dhe shumë suksese!

Presidenti i Klubit të Futbollit “Shkëndija”, Lazim Destani mbledh gjeneratën e parë të ekipit tetovar

Buznesmeni dhe filantropi i njohur. Lazim Destani, i cili eshte njeheresh dhe President i Ekipit te Futbollit te Tetovës “Shkëndija”, ka mbledhur gjeneratën e parë të klubit futbollistik te Maqedonise se Veriur, shkruan Zëri.info.

Destani, kompania e të cilit “Ecolog”, menaxhon dhe sponsorizon KF Shkëndija, përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Facebook, ka njoftuar, se në këtë takim ishte edhe ish-futbollisti i gjeneratës së parë, shqiptaro-amerikani, Bruno Ceka.

Destani po ashtu ka njoftuar se edhe vendi ku është mbajtur ky takim ka një domethënie shumë të veçantë për KF Shkëndija. Siç thekson Destani, ka qenë pikërisht qebaptorja “Matranç”, ku në vitin 1979 drejtuesit e asaj kohe të KF Shkëndijës kishin mbajtur takime e organizime.

Postimi i plotë i Destanit:

Kënaqësi e veçantë të jesh në mesin e emrave të nderuar të gjeneratës së parë të KF Shkëndija, të atyre që në vitin e largët 1979 në Tetovë e themeluan këtë klub kuqezi. Ftesën për të marrë pjesë këtu me kënaqësi e pranova nga iniciatori i këtij takimi miqësor, nga miku im Bruno Ceka, i cili në ’79-ën ishte njëri nga futbollistët e Shkëndijës.

Për mbajtjen e këtij takimi jo pa qëllim ishte zgjedhur qebaptorja ‘Matranç’, pikërisht në këtë qebaptore në vitin 1979 drejtuesit e klubit kishin mbajtur takime si dhe ishin organizuar drekat e darkat për futbollistët. Ndërsa për të qenë simbolika krejtësisht e plotë, edhe darka e takimit të mbrëmshëm ishte si ajo e ’79-tës, një ‘dhjetëshe’ (10 qebapë)!

Me këtë rast, shqiptaro-amerikanin dhe veprimtarin Bruno Ceka e falënderoj për ftesën ku kaluam një mbrëmje të bukur së bashku duke i kujtuar plot emocion ngjarjet nga ajo kohë e largët, prej para më se katër dekadash.

.

Mblidhet Unioni i Bizneseve Shqiptare në Gjermani, filantropi e biznesmeni Lazim Destani: Të angazhuar e me guxim arrijmë rezultate që i shërbejnë dhe vendlindjes tonë

“Ju inkurajkoj dhe përgëzoj për sipërmarrjet tuaja. Të gjithë bashkëatdhetarët tanë që jetojnë dhe veprojnë në Diasporë, duhet të marrin guximin dhe të bëhen sipërmarrës. Vetëm duke u angazhuar me seriozitet dhe vullnet, arrihen dhe rezulatat. Duke i ndihmuar vetëvehtes, ndihmohet edhe rrethi pak më i gjerë, shoqëria dhe vendlinjet tona”. Kështu e nisi fjalën e tij përshëndetëse filantropi dhe biznesmeni i shquar Z.Lazim Destani, gjatë aktivitetit të organizuar në Koblenz të Gjermanisë, Unioni i Bizneseve Gjermano-Shqiptare në Gjermani. Aktiviteti u mbaj në qytetin ku bashkohen dy lumenjtë, Rhein dhe Mosel, konretisht në Deutsch Eck, ku Unioni i Bizneseve gjermane-shqiptare në Gjermani organizoi takimin e radhës me strukturat e saj organizative dhe disa nga anëtarët premium.

Kryetari I këtij unioni, Nazmi Viqa, në hapjen e këtij takimi, i njoftoi të gjithë të pranishmit se qëllimi ishte të falenderohen të gjithë ata që po japim kontribut në zhvillimin dhe rritjen e Unionit të Bizneseve, duke i shperndarë dhe mirënjohje të pranishmëve për kontributin dhe financimin e shoqatës. Me mirënjohje u nderuan edhe anëtarët e Unionit, të cilët për shkak të kohës së pushimeve nuk arritën të jenë pjesë e kësaj mbrëmje.

Falenderimet në shkallë edhe më të gjerë, planifikohen të bëhen në vjeshten e këtij viti jubilar, kur edhe Unioni i Bizneseve shënon 10-vjetorin e themelimit të saj, për organizimin e të cilit, Kryetari mori përkrahjen e të gjitha strukturave të tij që në ditët në vijim të fillohet me orgaizimin e kësaj ngjarje të veçante.

Në këtë takim të Unionit të Bizneseve i pranishëm ishte edhe biznesmeni i mirënjohur shqiptar në Gjermani dhe më gjerë, Z.Lazim Destani, i cili në fjalën e tij përshëndetëse i inkurajoi të gjithë bashkëatdhetarët që jetojnë dhe veprojnë në Diasporë, të marrin guximin dhe të bëhen sipërmarrës. “Vetëm duke u angazhuar me seriozitet dhe vullnet, arrihen edhe rezulatat. Duke i ndihmuar vetëvehtes i ndihmohet edhe rrethit, shoqërisë dhe vendlinjeve”, theksoi Filantropi Lazim Destani.

Në këtë takim merrte pjesë si anëtar i Unionit dhe mbështetës i tij, ku u nderuar edhe me Certifikatën e Mirënjohjes, edhe biznesmeni dhe diplomati, Skënder Xhakaliu, i cili njihen në Gjermani edhe si ish-Ambasador i Republikës së Kosovës, por edhe si një activist i diasporës shqiptare.

Gjatë takimit u shkëmbyen ide, propozime dhe u treguan storje suksesi të anëtarëve të pranishëm.

Biznesmeni Lazim Destani familja e të cilit drejton ND Group, Ecolog International e dhjetra kompani të tjera në mbarë botën, është një nga aktivitet më të shquar të diasporës, të çështjeve dhe mbështetës i kauzave patriotike për trojet shqiptare.

Destani mori pjesë në takimin e Unionit, menjëhetë pas dy takimeve të rëndësishme që pati në Zvicër, me Rrjetin e Bizneseve të Diasporës Shqiptare në këtë shtet. Ai është dhe Kryetar Nderi i këtij Rrjeti.

Filantropi Lazim Destani në Lucern, në tubimin e Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicrën Qëndrore: Bashkë kontribuojmë për kombin

Kreins (LU), 1 korrik -Mbrëmë nën organizimin e Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në Zvicrën Qëndrore në restorantit « Fratelli » në Kreins (LU) është mbajtur takimi tradicional me qëllim për tu njohur me anëtaret e rinj, për të lidhur apo intensifikuar bashkëpunimin në mes afaristeve dhe biznesmeneve shqiptare ne kanton dhe në Zvicër. Në këtë takim te drejtuar nga kryetari i RRBSHZQ z.Florim Useini prezentoi si anëtar nderi filantropi, humanisti dhe biznesmeni i njohur nderkombëtar Lazim Destani, njofton ATV dhe gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch
Rrjeti Shqiptar të Biznesit në Zvicrën Qendrore me drejtues z.Florim Useini, është themeluar në vitin 2018 si pjesë e degës së Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër.
« Rrjeti ynë pati fatin e mirë që shpejtë të bashkoj e të organizoj subjekte të shumta afariste, duke përmbyllur kështu vetëm një pjesë të zotimeve fillestare. Mbase mund të themi se edhe strategjia e organizimeve tona nëpër kantone doli të ishte mjaft produktive, sepse falë komunikimeve të vazhdueshme shumë shpejt u forcua besimi, u shtua serioziteti në punë dhe brenda një kohe relativisht të shkurtër bëri që të hapet tashmë një firmë e përbashkët e aksionerëve, që e emërtuam «Union Invest AG», president i së cilës është zoti Mehdi Avdijaj… » tha ne vzahdim z. Useini, citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch
Duke folur per misionin dhe rolin e Rrjeti Shqiptar të Biznesit në Zvicrën Qendror, ne vazhdim kryetari Useini ka thëne se « Rrjeti yne dite e sa vie po rritet, ndoshka ngadale, por me hapa te sigurt. besuar fuqishëm se bashkimi i kapitalit krijon mundësi të mëdha investimi dhe na bënë të gjithëve më të fortë, grumbulluam dhe investuam bashkë mbi një milionë CHF në patundshmëri, dhe kështu krijuam selinë tonë të re dhe dëshmuam se bashkë jemi më të fortë. Njkeohesishjt me te forte na ben edhe bashkepunimi yne me rrjetet tjeta simotra ketu ne Zvicer por edhe ato ne ballkan siq jane ato nga Maqedonia Veriore apo Lugina e Preshevës «
Ky sukses, sipas tij, na jep kurajo që t’u bëjmë thirrje të gjitha bisnezeve të na bashkohën, për ta quar përpara projektin tonë të përbashkët.
Ne tubimin e radhes në Kreins (LU) moren pjese shume ekonomistë, arkitektë, inxhinierë, si dhe biznesmen dhe afarist te suksesesshëm.
Nëse kemi dy shtete tona ne ballkan, mos të harrojme edhe shtetin e tretë « Republikën e Diasporës » !..

Në këtë mbremje në cilesinë e anëtarirt te nderit mori pjesë  edhe humansiti dhe biznesni i njohur nderkombëtar Lazim Destani. Ai pasi uroi përshëndeti dhe ju uroi suksese kryesisë Rrjetit të Bizneseve të Diasporës Shqiptare në Zvicër dhe shumë pjesemarreshve afaristë dhe biznesmene nga viset shqiptare (Maqedonia Veriore, Kosova, Lugina e Presheves..) që jetojne dhe veprojne ne Zvicer, kryesisht ne kantonin e Luzernit, në fjalimin e tij inkurajoi biznismenët e rij shqiptar të Zvicrës Qendrore dhe me gjërë se si duhet zhvilluar biznesin e tyre, ku zhfrytëzoi pervojën e tij të madhe që ka në fushen e biznesit ne vendet e ndryshme te botës.

«Është kënaqesi kur ju shof keshtu bashkarisht, sepse te ndare nuk i kontinuojmë as procesve kombëtare e as atyre ekonomike dhe zhvillimore. Ju jeni model edhe për organizatat tjera të bizneseve që aty-ketu veprojnë ende të ndara.. ”, është shprehur biznesmeni Destani i cli ju foli te pranishem se si mund te arrihen sukseset ne biznes, duke permendur ketu tri parime, shtylla baze (Ideja, llokagaria dhe fianancimi) per te hyre ne biznes dhe për t’ia arritur qellimeve me sukses.

Ne kete evenement ekonomik dhe afarist mori pjese edhe redaktori i gazetes zvicerane Le Canton27.ch i cili vleresoi lart organizimin dhe misionin e Rrjetit të  Bizneseve Shqiptare në Zvicrën Qëndrore të cilet tashme jane bere shembull suksesi dhe  integirmi në Zvicer, njekohesisht « ambasador » te kombit tone me pune e tyre te zellshme duke i kontrobouar edhe vendlindjes përmes investimeve hapjen e fabrikave dhe biznesve te ndryshme si preventivë për të penguar largimin e te rinjve nga atdheu…

Sipas gazetarit te ATV dhe Le Canton27.ch nga Gjeneva « Nese sot rrahim gjoks se ne shqiptaret kemi dy shtete, mos te harrojme se kemi edhe shtetin e tretë me emrin « Republika e Diaspores » e cila po perklujdeset ne rend te par eper fmailje t eytre ne vendln dje por edhe per zhuivllimin e vendit me investime te tyre si dhe  avancimin e procesve ekonomike ne rajon.

Ketu do përmdur disa pjesëmarres qe u nderlidhen ne debat dhe shtruan nje ser pyetjesh kryetarit  të Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicrën Qëndrore z.Florim Useini si dhe presidentit të nderit Lazim Destanit: Visar Robelli, Djemile Abduli, Ismail Beluli, Vaxhid Sejdiu, Kastriot Iseini, Xhelal Mehemti, Fimi Memeti, Fadil Hasani, Afrim Veliu etj…

Filantropi e biznesmeni Lazim Destani: Uniteti i Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër, shembull per diasporen tone

Berne, 16 qershor – Njëri nga themeluesit dhe presidenti i bordit të Rrjetit të Bizneseve të Diasporës Shqiptare në Zvicër, Fehmi Fetahu, ka shtruar nje darke pune qe ka shërbyer për afaristët e këtushëm shqiptarë që të nxjerrin bilance dhe reflektim rreth fuksionimit të këtij organizmi ekonomik në të ardhmen, njofton gaxeta zvicerane Le Canton27.ch

Veprimtari dhe biznesmeni Fetahu pasi ka pershendetur mysafiret dhe ka folur per rolin e rrjetin e bizneseve rolin e diaspires shqiptare krtunne Zicer me imazh, kurse ne vendlindje me investime.

Në këta takim ishte i pranishëm edhe Lazim Destani, humanisti i njohur dhe filantropi njëherësh kryetari i nderit i Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Diasporë. Ai pasi përshëndetinte pranishmit tha se bashkimin e Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër tashme eshte bere institucin i vetete dhe shembull per diasporen shqiptare.

«Ndasitë nuk na çojnë askund dhe janë kundër kursit të një organizate gjithëpërfshirëse e urëlidhëse në mes bizneseve të shqiptarëve, atyre vendore e më gjerë. Ju jeni model edhe për organizatat tjera të bizneseve që veprojnë ende të ndara ”, ishte ky mesazhi i humanistit Destani.

Rrjeti i Bizneseve të Diasporës Shqiptare në Zvicër është themeluar në vitin 2013, si organizatë e parë e pavarur jopolitike dhe joprofitabile, si urë lidhës e bizneseve të diasporës me vendlindjen. Tashmë funksionojnë me dhjetëra rrjete biznesesh të shqiptarëve në tërë botën.

Pjesëmarrës ne kete darke-pune në Langental ishin edhe shume afariste, biznesmen e veprimtar tjere te shquar ne Zvicer.

Çlirimit i Kosovës, Lazim Destani: Faleminderit NATO-s dhe aleatëve perëndimor

Dita e çlirimit të Kosovës, është një nga datat më të rëndësishme të kombit dhe trojeve shqiptare. 12 qershori i vitit 1999, shënoi fundin e vuajtjeve të popullit shqiptar në Kosovë nga regjimi serb, si dhe fitoren e luftës nga NATO mbi ushtrinë e Millosheviçit.

Në ditën e 24-vjetorit të çlirimit të Kosovës, një dedikim kësaj date ka ardhur edhe nga patrioti e filantropi Lazim Destani. Nëpërmjet rrjeteve të tij sociale, ai falenderon NATO-n dhe aleatët perëndimor të shqiptarëve.

“E kujtojmë me emocion e krenari 12 Qershorin e vitit 1999, ditën kur jo vetëm populli i Kosovës, por gjithë shqiptarët, përjetuam gëzim të paparë! Do ta kujtojmë përgjithmonë këtë ditë ashtu siç e ndiem në zemrat tona, si Dita e Çlirimit të Kosovës.
Faleminderit aleatëve tanë Perëndimorë, faleminderit NATO”, shkruan Destani.

Lazim Destani, gjatë gjithë veprimtarisë së tij, ka qenë dhe ka lobuar për çështjet shqiptare dhe për pavarësinë e Kosovës. Ai njihet si një ndër veprimtarët më të mëdhenj në diasporë, i cili mbështetjen e tij për kombin tonë e vazhdon edhe sot.