Menu

Teknologji

A do të hanit mish të prodhuar në laborator, për të luftuar ndryshimet klimatike? 

Shkencëtarët në Universitetin e Osakas, në Japoni, po përdorin printera tre dimensionalë për të krijuar atë që shpresojnë se do të shërbejë si një alternativë për biftekun e famshëm wagyu.

“Nëse do të jemi në gjendje të prodhojmë shumë mish nga vetëm disa qeliza, ekziston mundësia që të jemi në gjendje t’i përgjigjemi mungesës së ushqimit dhe proteinave në të ardhmen”, thotë Michiya Matsusaki, profesor në Universitetin e Osakas.

Mishi i prodhuar në laborator deri më tani ka qenë në copëza të vogla, por studiuesit synojnë tashmë të replikojnë strukturën e veçantë të mishit wagyu, që e dallon nga llojet e tjera të mishit të viçit.

Profesor Michiya Matsusaki dhe ekipi i tij kërkimor morën qeliza nga lopët e zeza japoneze, dhe pastaj përdorën një printer biologjik tre dimensional për të krijuar muskuj individualë, enë gjaku dhe fibra dhjamore. Ata i bashkojnë me dorë pjesët e fibrave për të prodhuar mishin.

Nuk dihet ende shija e tij, pasi shkencëtarët thonë se mishi wagyu i kultivuar në laborator nuk është ende gati për t’u servirur.

Momentalisht, duhen deri në katër javë për të krijuar një centimetër kub mish wagyu, me kosto rreth 89 dollarë për një gram. Zoti Matsusaki thotë se kur procesi të jetë rafinuar dhe automatizuar, mishi mund të kalojë në prodhim masiv brenda pesë viteve, gjë që do të ulte edhe koston. Ai beson se kjo teknologji do të zbatohet një ditë edhe nga mjekësia rigjeneruese.

“Nëse i zëvendësojmë me qeliza njerëzore, mund të jemi në gjendje të transplantojmë muskujt e njeriut, si p.sh. muskulin e kofshës që i mungon dikujt”, thotë profesor Matsusaki.

Një vlerësim i kompanisë Global Information sugjeron se tregu për mishin e prodhuar nga qelizat mund të rritet në 2.79 miliardë dollarë deri në vitin 2030, nga niveli i tanishëm prej 1.64 milionë dollarësh.

Shqetësimet mjedisore dhe etike për industrinë e mishit kanë shtuar interesin për alternativat vegjetariane dhe potencialin për produkte të prodhuara në laborator. Mishi i pastër, siç quhet nga shkencëtarët dhe mjedisorët, konsiderohet një arritje e rëndësishme në luftën kundër ndryshimit klimatik.

Sipas OKB-së, sektori i blegtorisë është përgjegjës për rreth 14.5% të gazrave ndotës që shkaktojnë ngrohjen e planetit dhe toka e përdorur për bujqësinë është një faktor nxitës për shpyllëzimin.

Kompani si Aleph Farms dhe Memphis Meats po përpiqen të prodhojnë mish viçi dhe pule nëpërmjet prodhimit të qelizave fillimisht në epruveta dhe në vazhdim në bio-reaktorë të mëdhenj që ngjasojnë me fabrikat ku prodhohet birra. (VOA)

Qendra Alert/Alert.al

WhatsApp do të funksionojë edhe pa internet

Aplikacioni WhatsApp do të sjellë një veçori të re që do t’i lejojë përdoruesit e tij ta përdorin pa internet. Do të thotë që përdoruesit e Android dhe iOS do të mund të hapin WhatsApp Web në desktop edhe nëse telefoni celular nuk ka lidhje interneti.

Megjithatë, për të aktivizuar këtë veçori, përdoruesit duhet të zgjedhin programin ‘beta’ në versionin e desktopit. Në vazhdim, do të shihni ‘BETA’ në këndin e sipërm majtas, pranë imazhit të profilit tuaj. Më pas, do të mund të komunikoni me mesazhe edhe nëse telefoni është i fikur.

Sidoqoftë, nëse i dërgoni një mesazh të padëshiruar një personi dhe dëshironi ta fshini, nuk do të jeni në gjendje ta fshini akoma. Duhet të hapni aplikacionin në telefonin tuaj për të fshirë tekstin. Gjithashtu, nëse telefoni është i fikuar për të paktën 14 ditë, llogaria e WhatsApp në Web do të dalë automatikisht.

Qendra Alert/Alert.al

 

"Facebook, Whatsapp dhe Instagram ranë për shkak të alienëve"-thotë magjistari izraelito-britanik

Pse Facebook, Whatsapp dhe Instagram ranë të hënën?

Facebook shpjegoi se përplasja u shkaktua nga një ndryshim i gabuar i konfigurimit, Uri Geller mendon se bëhet fjalë për diçka tjetër.

Sipas mediave të huaja, magjistari dhe personaliteti televiziv izraelito-britanik sugjeron që alienët ishin përgjegjës për ndërprerjen.

Geller publikoi në Twitter një video nga CNN e cila tregoi një fenomen ajror të paidentifikuar në një postim ku shkruhej: “Cila është gjëja e madhe për ta që të paralizojnë rrjetet sociale”.

Kjo erdhi një orë pasi ai shkroi: “NSA, Pentagoni po hetojnë furishëm. Kremlini, Kina gjithashtu u përfshi, është një mister i madh për Rrjetet Sociale. Ata duhet të dalin me një lloj shpjegimi tokësor”.

Qendra Alert/Alert.al

Telegram shndërrohet në një “dark web” për kriminelët kibernetikë

“Privatësia në Telegram është e sigurt, edhe kur bëhet fjalë për të kryer transaksione të paligjshme. Kjo është arsyeja se pse Telegram është shndërruar në dark web e ri “-shkruan Financial Times

Telegram është një nga aplikacionet e mesazheve më të përdorura në të gjithë botën, i cili frikëson edhe WhatsApp, që prej vitesh është kolosi i komunikimit mes përdoruesve. Nëse elemente si teknologjia avangardë dhe siguria kanë ndikuar në suksesin e Telegram, për disa këto karakteristika e kanë shndërruar rrënjësisht qëllimin e platformës, duke marrë një drejtim të rrezikshëm.

Kjo tendencë, larg qëllimit të virtytshëm, konfirmohet nga një hetim i Financial Times, i kryer me ndihmën e shoqërisë së sigurisë kibernetike Cyberint. Shihet qartë – nga rezultatet që dolën – se Telegram po përdoret gjithnjë e më shumë nga kriminelët kibernetikë për të realizuar planet e tyre të paligjshme. Në fakt, mburoja e privatësisë, e lindur për qëllime më të fisme, ka tërhequr vëmendjen e atyre që synojnë të fshehin aktivitetet e paligjshme, duke e zëvendësuar në vendin kryesor për të tilla veprime, me fjalë të tjera në dark web.

Telegram, përse kriminelët e preferojnë

Prania e kanaleve private dhe instrumenteve që lejojnë transferimin e file-ve me përmasa të mëdha, kanë bërë që aplikacioni të përdoret për dërgimin e bazave të të dhënave fryt i data breach. ose operacione të tjera të paligjshme. Mjafton të bëhesh pjesë e disa grupeve publike të specializuara në të tilla “shkëmbime” për të marrë të dhëna të konsiderueshme, vetëm duke dërguar shuma të mëdha parash.

Financial Times thekson gjithashtu se kohët e fundit është rritur edhe përdorimi i disa “fjalëve” tipike në gjuhën e piratëve informatikë. Ndër to përmendim “Email: pass” dhe “combo”, terma ah hoc që tregojnë kopjimin e kredencialeve (email dhe fjalëkalim) që përdoren në faqe me natyrë të ndryshme  dhe të blera për t’u dhënë mundësinë keqbërësve për të hyrë në account-tet e faqeve dhe shërbimeve të të tjerëve.

Një postim i quajtur “Combo List Gaming HQ” ofronte 300 mijë email-e dhe fjalëkalime që thoshte se ishin të dobishëm për të hakimin e platformave të videolojërave si Minecraft, Origin apo Uplay. Një tjetër pretendonte se kishte 600 mijë login-e për përdoruesit e shërbimit të grupit rus në internet Yandex; të tjerë për Google dhe Yahoo.

“Kohët e fundit kemi parë një rritje me 100% të përdorimit të Telegram nga ana e kriminelëve informatikë”-tha Tal Samra, analiste i kërcënimeve informatike në Cyberint. “Shërbimi i koduar i mesazheve është gjithnjë e më i përhapur në mesin e aktorëve të kërcënimeve, që kryejnë aktivitete të paligjshme dhe shesin të dhëna të vjedhura, ndër të tjera, Telegram është më komod për t’u përdorur se dark web”.

Platforma tha se ka më shumë se 500 milionë përdorues aktivë dhe ka kapërcyer 1 miliard shkarkime në gusht, sipas të dhënave të Sensor Tower. Por përdorimi i saj nga kriminelët kibernetikë mund të rrisë presionin te platforma me seli në Dubai për të forcuar kufizimet në përmbajtje, ndërkohë që planifikon një ofertë publike fillestare të ardhshme që synon të përfshijë reklamat në shërbimin e tij.

Telegrami është gjithashtu më i aksesueshëm, siguron funksionalitet më të mirë dhe në përgjithësi ka më pak gjasa të gjurmohet forcat e rendit kur krahasohet me forume e dark web, shtoi Samra.

Hakerët kanë më pak gjasa të përdorin WhatsApp si për arsye të privatësisë, por edhe sepse numrat e përdoruesve shfaqen në bisedat në grup, ndryshe nga Telegram, tha Cyberint. Aplikacioni i koduar Signal mbetet më i vogël dhe përdoret kryesisht për mesazhe më të përgjithshme në mesin e njerëzve që e njohin njëri-tjetrin dhe jo grupet në stilin e forumit.

Telegram tha në një deklaratë se “ka një politikë për eliminimin e të dhënave personale të ndara pa pëlqim”. Ai shtoi se çdo ditë, “forca gjithnjë e në rritje e moderatorëve profesionistë” eliminon më shumë se 10,000 komunitete publike për shkelje të kushteve të shërbimit pas sinjalizimeve të përdoruesve. (Financial Times)

Telegram emerges as new dark web for cyber criminals | Financial Times (ft.com)

Qendra Alert/Alert.al

Media sociale po shkaktojnë simptoma të ngjashme me Tourette

Mjekët në të gjithë botën kanë vënë re gjatë vitit të kaluar një rritje të pazakontë të çrregullimeve të tikut nervor, të ngjashme me sindromin Tourette, që prek sistemin nervor të njeriut.

Në platformën e videove TikTok, shfaqen shumë kafshë shtëpiake të talentuara, konkurse vallëzimi dhe kohët e fundit,shumë video në lidhje me sindromën Tourette.

“Tourette” është një gjendje neurologjike që i detyron njerëzit të bëjnë tinguj të padëshiruar dhe lëvizje të përsëritura në formën e tikut nervor. Krijuesit e TikTok-ut kanë rritur ndërgjegjësimin rreth këtij sindromi. Videot me hashtag “tourettes” janë parë mbi 4 miliardë herë. Por popullariteti i tyre mund të ketë pasoja të padëshiruara.

Në vjeshtën e vitit 2020, doktoreshë Tamara Pringsheim dhe kolegët e saj vunë re diçka të pazakontë në klinikën e tyre në Alberta, të Kanadasë.

“Po na vinin deri në 17 raste në javë me të rinj që kishin zhvilluar papritur sjellje të ngjashme”, thotë neurologia Tamara Pringsheim.

Sindroma Tourette është gjenetike. Meshkujt preken më shpesh me tikun nervor që shfaqet zakonisht në fëmijërinë e hershme dhe rritet me kalimin e viteve.

“Ndërsa tek fëmijët, kryesisht vajzat, kulmi arrihet brenda një, dy ose vetëm pak ditësh”, thotë neurologu Davide Martino.

Mjekët dyshojnë se kjo valë mund të jetë shkaktuar nga diçka. Nisur nga sugjerimi i vajzës së saj adoleshente, Dr. Pringsheim pa disa video në TikTok.

“Kur nisa të shoh disa nga videot kuptova se kam pesë raste fëmijësh që kanë saktësisht këtë tik nervor. Një vajzë më tha se i filloi vetëm pasi kaloi tërë natën duke parë këto video në TikTok”, thotë doktore Pringsheim.

Gjatë vitit të kaluar, disa klinika në Angli, Australi, Gjermani dhe Shtetet e Bashkuara kanë raportuar një fenomen të ngjashëm.

“Tiku nervor fillon përgjithësisht me lëvizje të mëdha motorike, si p.sh. në formën e goditjeve, gërvishtjeve, ose tundjen e krahëve”, thotë psikologu John Piacentini.

Videot mund të veprojnë si një model për njerëzit që janë të ndjeshëm për shkak të faktorëve të tjerë, thotë John Piacentini, i cili viziton pacientë në Los Anxheles.

“Shumë nga fëmijët me këtë tik nervor, raportojnë nivele mjaft të larta të depresionit dhe ankthit. Dhe shumë prej tyre mund të jenë të lidhura me pandeminë”, thotë doktor Piacentini.

Dhe megjithëse disa nga videot përdorin humorin, të jetosh me një çrregullim të tillë mund të jetë shumë sfiduese.

“Kam pasur pacientë që kanë braktisur shkollën, kanë braktisur kolegjin, dhe lanë punën. Niveli i dëmtimit ka qenë shumë i lartë, më i lartë se shumë nga pacientët e mi me sindromën Tourette”, thotë doktore Pringsheim.

Për këtë sindromë ekzistojnë ende shumë të panjohura dhe kërkimet sapo kanë filluar.

Por ndërsa mjekët po shqyrtojnë qasjet më të mira për kurimin, hapi i parë duket i qartë.

“Gjëja e parë që duam të bëjmë është që të shkëputen për ca kohë nga mediat sociale”, thotë doktor Piacentini.

Rekomandimi i ekspertëve për njëri-tjetrin është të shqyrtojnë më nga afër mediat sociale. Një studim nga Universiteti i Çikagos del në përfundimin se: “Njohja e përmbajtjes së mediave është thelbësore për menaxhimin e pacientëve në mjedisin ku jetojmë”. (VOA)

Qendra Alert/Alert.al

Opsioni i fundit i celularëve Apple shton përgjimet, shkel të drejtat e përdoruesve

Rrjeti i gazetarisë fotografike IPI është shprehur i alarmuar nga vendimi i fundit i kompanisë Apple, për të shtuar një sistem të ri skanues në aparatet personale për publikun.

Megjithse opsioni po reklamohet si i aftë për të pikasur rastet e abuzimit seksual me të mitur në rrjetet e mesazheve si iCloud e iMessage, ai rrezikon të shkojë shumë më tej qëllimit fillestar, duke u kthyer në një përgjues të shumëfishtë që prek punën e gazetarëve.

Muajin që shkoi Apple njoftoi se do të implementojë sistemin fillimisht në SHBA, me përditësimin e radhës së sistemit operativ të celularëve iOS.

Sistemi i ri detekton imazhet e ngarkuara në rrjetin iCloud që klasifikohen si “Material i Abuzimit me të Mitur”, me anë të një procesi të quajtur  ‘hashing’.

Kjo funksionon duke transformuar fotot e zbuluara, në numra unikë e duke i krahasuar automatikisht ato me databazat ekzistuese në SHBA për fëmijët e humbur ose fëmijët e abuzuar. Nëse imazhi kalon pragun e numrit të përputhjeve, një kontrollues i Apple ndërhyn me imazhin dhe e sinjalizon atë. Sipas ligjit në SHBA, Apple është e detyruar të raportojë zbulime të tilla te autoritetet.

 

Rrjeti investigativ IPI thotë se një tjetër aftësi e sistemit është kontrolli prindëror për mesazhet e dërguara në celularët iPhone, për zbulimin e imazheve të papërshtatshme. Nëse një fëmijë zgjedh të shikojë imazhe të dukshme dhune apo seksi, sistemi sinjalizon prindërit e fëmijës. Një tjetër ndryshim kontrollohen aplikacionet e iPhone. Opsionet ekzistuese ‘Siri’ e ‘Search’ do të aftësohen për të ndërhyrë nëse zotëruesi kërkon për material të papërshtatshëm në rrjet.

Por në fund të muajit që shkoi, një letër e hapur e nënshkruar nga më shumë se 90 organizata të shoqërisë civile amerikane, nxitën Apple të heqë dorë nga sistemet e kontrollit të celularëve

‘Kutia e Pandorës’

Ata shkruanin se mjetet e reja të përgjimit të Apple, jo vetëm që hapin Kutinë e Pandorës për rreziqet ndaj privatësisë, por minojnë lirinë e shtypit. Gazetarët rregullisht ruajnë materiale sensitive  në celularët e tyre, në plaikacionet e inkriptuara, në të cilat ka akses vetëm dërguesi dhe marrësi, për të kontaktuar me burimet apo kolegët e tyre. Dhe megjithse programi është fillimisht i kufizuar vetëm brenda SHBA, është vetëm çështje kohe kur të gjitha vendet të kërkojnë të kenë akses në mjetin e krijuar nga Apple për të përgjuar materialet e inkriptuara në aparate.

Mbrojtja e fëmijëve nga abuzimi është sigurisht një çështje e rëndësishme globale, por nga ana teknike nuk ka asgjë që të ndalojë përdorimin e teknologjisë për të monitoruar e kontrolluar çdo lloj përmbajtjeje private. Gazetarët thonë se ashtu siç u pa me keqpërdorimin e sistemit “të mbrojtjes shtetërore” Pegasus , gazetarët dhe të tjerë profesioniste po shënjestrohen nga spiunazhi në të gjithë botën, prej punës së tyre.

Sistemi i ri i skanimit të kompanisë ka mundësi të plotë të dëmtojë lirinë e gazetarisë dhe të shprehjes, veçanërisht në vendet me më pak demokraci e më pak mbrojtje ndaj gazetarëve apo zërave kritikë të qeverive. Rrjeti global i gazetarëve IPI i bën thirrje Apple të tërhiqet nga këto plane. (TCh)

Qendra Alert/Alert.al

Shkeli ligjin për privatësinë e të dhënave, WhatsApp gjobitet me 225 milionë euro

Pas një hetimi që në dhjetor të vitit 2018, Irlanda, selia evropiane e Facebook ka gjobitur aplikacionin WhatsApp me 225 milionë euro për shkeljen e ligjeve të BE -së për privatësinë e të dhënave. Hetimi i nisur 3 vite më parë dhe sanksioni ndaj WhatsApp u rishikua me kërkesë të organeve rregullatore evropiane. Komisioni Irlandez i Mbrojtjes së të Dhënave (DPC) është kryesisht përgjegjës për mbikëqyrjen e respektimit të Kartës së BE -së për të Drejtat e të Dhënave GDPR. Aplikacioni i mesazheve nuk kishte “përmbushur detyrimet e tij të transparencës” në lidhje me komunikimin me përdoruesit për përdorimin e të dhënave.

Një zëdhënës i WhatsApp deklaroi se do ta apelonin gjobën, pasi nuk ishin dakord me vendimin e marrë dhe theksoi se platforma është e përkushtuar për të siguruar një shërbim të sigurt dhe privat.

 

 

 

 

 

“Ne nuk pajtohemi me vendimin e sotëm për transparencën që u siguruam njerëzve në 2018 dhe dënimet janë plotësisht joproporcionale. Ne do të apelojmë kundër këtij vendimi”-tha një zëdhënës i WhatsApp.
Qendra Alert/Alert.al

 

 

Karikues telefoni i rrezikshëm për përdoruesit

Përdorimi i karikuesve të telefonit të pacertifikuar nga kompanitë përkatëse mund të jenë të rrezikshme për shëndetin tuaj. Shpesh këto produkte që shiten me cmim më të lirë sesa cmimi i zakonshëm si dhe në rrugë mund të përmbajnë izolime elektrike të papërshtatshme. Përdoruesit e tyre  mund të marrin goditje elektrike nga pjesët e arritshme të drejtpërdrejta.

I tillë është dhe rasti i karikuesve të markës CELLECT, të prodhuara në Kinë dhe të denoncuara në shtetin hungarez si të papërshtatshëm nga ana teknike.

Produktet nuk përputhen as me kërkesat e Direktivës së Tensionit të Ulët dhe standardit përkatës EN IEC 62368 të Komisionit Europian.

Gjithashtu cilësia e ulët e karikuesit mund të iu kushtojë më shtrenjtë. Karikuesi është thelbesor në furnizimin me energji të baterisë dhe si i tillë është i rëndësishëm. Nëse blini një karikues me cilësi të dobët, do ta dëmtoi telefonin tuaj si dhe baterinë. Gjithmonë mundohuni të blini karikues origjinal që ti zgjasni jetën si telefonit ashtu dhe baterisë. Po ashtu shanset apo mundësitë për goditje elektrike do të jenë më të pakta.

Burimi: Safety Gate

Qendra Alert

Alert.al

Ndalohen 2.6 milionë doza të vaksinës Moderna për shkak të kontaminimit

Është zgjeruar skandali i kontaminimit të vaksinave Moderna në Japoni, duke bërë që numri i vaksinave të ndaluara të shkojë në rreth 2.6 milionë doza. Ky pezullim i vaksinave Moderna po ndodh në kohën që Japonia po përballet me një valë të re infektimesh të variantit Delta, ku infektimet ditore shkojnë në rreth 25 000 infektime në ditë, ndërkohë që procesi i vaksinimit po ngadalësohet.

Raportet më të fundit në lidhje me kontaminimin e vaksinave erdhën nga një prefekturë pranë Tokios, dhe një prefekturë tjetër në jug të qytetit të Okinavës, duke sjellë ndalimin e disa loteve të këtyre vaksinave. Dy lotet më të fundit të cilat u pezulluan përmbanin rreth 1.63 milionë doza vaksina.

Ndalimi erdhi si pasojë e gjetjes së një substance në vaksinën Moderna, në provincën Gunma pranë Tokios ndërkohë që në qytetin e Okinavës u identifikuan substanca në ngjyrë zezë në shiringa dhe në age, dhe një material ngjyrë rozë u gjet në një shiringë tjetër.

Ndërkohë që qeveria japoneze gjatë fundjavës deklaroi që dy persona kishin mbetur të vdekur pas vaksinimit me vaksinën Moderna. Në deklaratën e saj qeveria japoneze deklaroi që pezullimi ishte si një masë provizore derisa të nxirreshin përfundimet dhe rezultatet e autopsisë në lidhje me shkaqet e humbjes së jetës.

Sipas ekspertit japonez Takahiro Kinoshita ‘nuk është e mundur që substancat e huaja të shkaktojnë një vdekje të menjëhershme’. ‘Nëse substancat do të kishin qenë kaq të rrezikshme sa mund të shkaktojnë vdekjen e njerëzve, atëherë shumë njerëz do të kishin vuajtur nga të njëjtat simptoma pas vaksinimit’. Sidoqoftë hetimet për këto raste po vazhdojnë.

Japonia ka kryer rreth 500 mijë vaksinime nga këto furnizime të Modernës, të cilat janë paketuar nga firma spanjolle Rovi (ROVI.MC), e cila është dhe kompania që paketon vaksinat Moderna për tregjet e tjera përveç tregut të SHBA-ve. Kompania Moderna është shprehur që çështja e kontaminimit mund të vijë si pasojë e linjave të prodhimit të kompanisë së paketimit Rovi.

Autoritetet japoneze janë shprehur që hetimet po vazhdojnë. Sipas tyre, vaksinat e ndaluara në provincën Gunma të Tokios janë nga një lot tjetër nga ai që është pezulluar në Okinava.

Vaksinat e të njëjtit lot janë procesuar për rreth 4575 njerëz në provincën Gunma, por nuk ka pasur raportime për ndonjë sëmundje të tyre, janë shprehur zyrtarët japonezë.

Burimi: Reuters

Qendra Alert

alert.al

Shtrimi i dyshemeve, si një mënyrë për të luftuar varfërinë ekstreme

Kur Gayatri Datar dhe disa nga shokët e saj të klasës në Universitetin Stanford udhëtuan në Ruanda për një kurs mbi Dizajnin dhe Sipërmarrjen në vendet me varfëri ekstreme, ata hasën në një vend ku rreth 75% e popullsisë jetonte në dysheme të pashtruara. Ishte e zakonshme të kolliteshe nga retë e pluhurit të formuara gjatë fshirjes. Shiu mbushte shtëpitë me baltë dhe me insekte.

“Ishte një sfidë jo vetëm për shëndetin, por edhe për rehatinë dhe dinjitetin,” tha Datar, i cili e përdori eksperiencën me praktiken e vitit 2013 si një trampolinë për të filluar një biznes që do të siguronte dhe krijonte dysheme për Ruandën dhe Ugandën rurale.

Për Datar dhe aktivistë të tjerë që përqëndrohen në varfërinë ekstreme, zëvendësimi i dyshemesë është një mënyrë e shpejtë dhe me kosto efektive për të përmirësuar kushtet e jetesës dhe shëndetin publik, veçanërisht për fëmijët. Sidoqoftë, kjo është vetëm një përpjekje e kufizuar dhe ka ende shumë njerëz që vuajnë nga varfëria ekstreme në të gjithë botën.

Sipas një studimi të vitit 2009 të udhëhequr nga Gertler, në Torreon, një qytet i shkretë në veri të Meksikës, familjet me dysheme më të mira raportuan një rënie prej 13% të incidencës së diarresë tek fëmijët nën moshën gjashtë vjeç dhe rrezikun e anemisë. Rastet kanë rënë me një të pestën. Rezultatet ishin 30% më të larta në aftësitë gjuhësore dhe komunikuese sesa në zonat me dysheme të pashtruara.

Burimi: ‘Bloomberg’

Qendra Alert

alert.al