14 C
Tirana
Tuesday, March 2, 2021
No menu items!

Itali, ekspertët: Kurimi i coronavirusit me plazmë po jep rezulate positive

Kurimi me plazmë ka ndikuar në uljen e 9% të vdekshmërisë nga koronavirusi. Në këtë përfundim kanë arritur studiuesit e Poliklinikës Universitare San Matteo e Pavias në Itali, një ndër më të vjetrat në vend që daton prej viteve 1400.

Mediat italiane bëjnë të ditur se nga provat e deritanishme ka rezultuar se kurimi me këtë metodë i pacientëve që rrezikonin vdekjen në këtë spital e ka ulur vdekshmërinë nga 15 në 6%.

Metoda ka të bëjë me injektimin e plazmës së gjakut nga të shëruarit që e kanë kaluar infektimin me simptoma të pakta ose pa simptoma, në trupin e pacientëve të infektuar me COVID-19. Shkencëtarët thonë se sistemi imunitar i pacientëve asimptomatikë është tepër i fortë dhe përmban nivel të lartë qelizash imunitare.

Mjekët e Poliklinikës Universitare San Mateo në Pavia shprehen se kjo metodë përmirësoi brenda një kohe të shkurtër shëndetin e të infektuarve, duke i larguar ata nga rreziku i vdekjes. Shumë të tjerë patën përmirësime të ndjeshme.

Injektimi i plazmës ka dhënë rezultate të mira edhe në Kinë, ndaj dhe autoritetet italiane po shqyrtojnë mundësinë e zgjerimit të aplikimit të kësaj metode në spitalet italiane për të ndihmuar në luftën kundër coronavirusit.

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen...

Prezantohet platforma e monitorimit SETA e burimeve shtetërore në fushatën zgjedhore

Gjetjet e monitorimit mbi përdorimin e burimeve shtetërore në periudhën parazgjedhore të zhvilluar nën projektin "Forcimi i Transparencës Zgjedhore në Shqipëri" (SETA), u prezantuan...

Berxholi: Shfaqja e gripit të shpendëve H5N8, s’jemi të garantuar që nuk hyn në Shqipëri

Në një lidhje Skpye në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, prof.Kristaq Berxholi ish-drejtor i ISUV dhe mjek veterinar ka folur për njoftimin...

Përhapja e gripit të shpendëve, Mersini: Po afrohet në territorin tonë, masat që duhen marrë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Kujtim Mersini epidemiolog veterinar ka folur për shfaqjen e gripit të shpendëve H5N8 dhe...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur...

More Articles Like This

- Advertisement -