Menu

A ndihmon pasta e dhëmbëve në heqjen e akneve

Nëse ndonjëherë keni pasur akne, sigurisht se keni provuar t’i hiqni ato me ndihmën e pastës së dhëmbëve

Faktikisht ky është truk i vjetër, i cili është përcjell nga nënat te vajzat dhe gjithmonë ka qenë mënyrë e lehtë dhe e lirë për t’i larguar aknet.

Por a funksionon ende ky truk i kamotshëm? Përse vazhdojmë ta përdorim ende? Epo, siç duket gjithçka varej nga një përbërës që atëherë gjendej në pastat e dhëmbëve

Joshua Zeichner, drejtor i dermatologjisë, ka treguar se truku me pastë të dhëmbëve për heqjen e akneve funksiononte atëherë për shkak të një përbërësi të quajtur triclosan. Triclosani përdorej për të ndihmuar në trajtimin e akneve sepse i vriste bakteret që i shkaktonin aknet, dhe rrjedhimisht e zvogëlonte inflamacionin. Por tani, ditëve të sotme, thuajse asnjë pastë e dhëmbëve nuk përmban triclosan. (Telegrafi)

Qendra Alert/Alert.al

Related Posts

LEAVE A COMMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed