Menu

Cilin krem mbrojtës për diell duhet të zgjidhni në varësi të moshës tuaj

Vera është këtu! Deti dhe dielli shqiptar janë këtu, duke na dhënë bujarisht mirëqenie fizike dhe veçanërisht mendore.

Edhe pse asgjë nuk duket të jetë negative, rrezet e dëmshme të diellit fshihen dhe do të jetë mirë ta keni gjithmonë në mendje. Dhe kur themi “gjithmonë “, nuk nënkuptojmë vetëm ato orë kur mbledhim vitaminë D në një plazh.

Ekspertët vazhdimisht theksojnë rëndësinë e përdorimit të kremrave kundër diellit sa më shpesh që mundemi gjatë ditës gjatë muajve të verës dhe ata dinë diçka më shumë…

Krem mbrojtës nga dielli çdo mëngjes dhe dalje në mesditë, pra, dhe jo vetëm në plazhe.

Duhet të bëhet zakon: Duhet të aplikoni krem kundër diellit në fytyrë para se të dilni nga shtëpia, pasi ekspozimi ndaj rrezatimit ultravjollcë mund të shkaktojë djegie të rënda të lëkurës, ndërsa për popullatën femërore ka një probabilitet të lartë të shfaqjes së njollave dhe plakjes së parakohshme.

Sidomos në mëngjes dhe në mesditë, rutina juaj duhet të përfshijë hidratimin e lëkurës dhe më pas aplikimin e kremit kundër diellit.

Dhe cilën krem ​​mbrojtës kundër fytyrës duhet të zgjedh?

Në varësi të llojit të lëkurës (të thatë ose të yndyrshëm) mund të gjeni krem ​​mbrojtës që i përshtatet nevojave tuaja. Ajo që është e sigurt është se për çdo dekadë kremi ynë i diellit duhet të plotësojë disa kushte. Kushtet e mëposhtme, në lidhje me personin:

Për moshat mbi 20 vjeç

Shumica e vajzave në grupmoshën 20+ mund të kenë puçrra, kështu që gjëja më e rëndësishme është që kremi kundër diellit të mos ketë një strukturë të yndyrshme, në mënyrë që të shmanget shkëlqimi i mundshëm. Ideale janë kremrat xhel dhe të hollë me ngjyrë për të mbuluar papërsosmëritë.

Ne ju sugjerojme krem kundër diellit me spf30 për lëkurën e errët dhe këtu për ato më të lehta. Mos harroni të rinovoni kremin tuaj të diellit shpesh pasi treguesi i mbrojtjes nuk premton mrekulli.

Për moshat mbi 30 vjeç

Ndërsa temperatura rritet lëkura jonë ka nevojë për hidratim shtesë. Edhe këtu, e njëjta gjë vlen për moshën 20+, megjithëse lëkura në këtë fazë të moshës ka nevojë për më shumë hidratim, prandaj sigurohuni që ta bazoni atë në kremin hidratues para kremit kundër diellit dhe më pas ta plotësoni me një tregues të mbrojtjes së fytyrës dhe buzëve.

Sipas shkencëtarëve, buzët kanë nevojë për mbrojtje adekuate pasi nuk përmbajnë melaninë, gjë që i bën ato të prirura ndaj shfaqjes së mundshme të kancerit të lëkurës. Shumë njerëz përdorin kremin e tyre të diellit në buzët e tyre ose thjesht aplikojnë buzëkuq për t’u mbrojtur. Gabim i madh … ka kremra ​​hidratues të fytyrës për diell shumë të lartë.

Për moshat mbi 40 vjeç

Padyshim që kjo periudhë ka nevojë për mbrojtje shtesë për shkak të humbjes së elasticitetit të lëkurës dhe dehidratimit nga nxehtësia dhe rrezet e diellit. Kremi kundër diellit këtu duhet të ketë agjentë anti-inflamatorë , antioksidantë dhe përbërës hidratues. Njollat, përveç përdorimit të kremrave me ngjyra, kanë nevojë edhe për një indeks të lartë mbrojtjeje, të paktën 30 e më lart. Duhet të merrni kremra që të kenë plus vaj argani, elastinë, kolagjen!

Për moshat mbi 50 vjeç

Lëkura e kësaj moshe më së shpeshti ka grumbulluar “dëmtime” të shkaktuara nga dielli në të gjitha vitet e mëparshme. Dhe në këtë rast kremi kundër diellit që duhet të zgjidhni duhet të ketë veti të zgjeruara. Ideale për këtë rast është kremi kundër diellit me acid hialuronik pasi ka një efekt hidratues dhe anti-plakje në lëkurë.

Këshillë: Sigurohuni që të mbuloni të gjithë fytyrën me produkt, madje edhe zonën nën sy me lëvizje të kujdesshme. Mos harroni syzet tuaja të diellit dhe me siguri një krem ​​kundër diellit me vitaminë C do të ndihmojë në zbutjen e inflamacioneve ose rrudhave të mundshme.

A kemi ndonjë gjë për mbrojtjen nga dielli të trupit?

Sigurisht që kemi! Në rastin e kremrave kundër diellit për trupin tonë, gjërat janë më të thjeshta. Ju duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë vizitave të para në plazh dhe të preferoni një indeks të lartë mbrojtjeje. Lëkura juaj ka nevojë për kohë për të aktivizuar melaninën e saj.

Për një shtesë ju mund të kombinoni me kremin tuaj mbrojtës nga dielli (jo vetëm), të aplikoni një sasi të vajit për nxirje nga dielli. Provoni pak vaj me përbërës si kokosi për ta miksuar gjatë verës!

Për pas dushit, tregohet përdorimi i produkteve pas diellit, të cilat nga njëra anë rrisin nxirjen, por nga ana tjetër ofrojnë hidratim të thellë dhe lehtësim nga dielli i nxehtë dhe kripa.

PS: Mos harroni se lëkura juaj është ind i gjallë, merr frymë dhe ka nevojë për kujdes që të jetë rinore dhe e freskët. Më themelorja është uji gjatë ditës! Pini shumë në kombinim me ushqimin e duhur dhe lëkura juaj do t’ju ​​falënderojë!

Pershtatur nga revista greke “Daynight”

Qendra Alert

alert.al

Related Posts