14 C
Tirana
Tuesday, March 2, 2021
No menu items!

Këshilla/ Si të kemi siguri në blerjen e ushqimeve përgjatë pandemisë

Edhe pse blerja e produkteve ushqimore mbetet një domosdoshmëri gjatë kësaj pandemie, shumë njerëz kanë pyetje se si të blejnë në mënyrë të sigurt. Por aktualisht nuk ka prova  se ushqimet ose paketimet e tyre  shoqërohen me transmetimin e coronavirusit.  Përgjatë pandemisë, konsumatorët po marrin shumicën e ushqimit nga marketet, dhe këto kanë modifikuar oraret  e tyre të funksionimit për të lejuar më shumë kohë për të mbushur raftet dhe pastruar. Por për të  të mbrojtur veten, punëtorët e marketeve dhe blerësit e tjerë, është e rëndësishme të mbani mend disa gjëra

1. Vishni një mbulesë fytyre ose maskë ndërsa jeni në dyqan. Disa dyqane dhe lokalitete mund ta kërkojnë atë. Kontrolloni udhëzimet e shtetit, qarkut ose qytetit për ndonjë kërkesë tjetër.

2. Mbani pecetat tuaja, ose përdorni një të siguruar nga dyqani për të fshirë dorezat e karrocës ose shportës. Nëse përdorni çanta pazar që mund të përdoren përsëri, sigurohuni që ato të pastrohen ose lahen para çdo përdorimi.

3. Edhe përse nuk  ka asnjë dëshmi të paketimit të ushqimit që shoqërohet me transmetimin e COVID-19, nëse dëshironi, mund ta pastroni paketimin e produktit dhe ta lejoni të thahet në ajër, si një masë paraprake shtesë.

4. Para se të hani, shpëlani frutat dhe perimet e freskëta nën ujin e rrjedhshëm të rubinetit, përfshirë ato me lëkura dhe lëvore që nuk hahen. Pastroni produktet e forta me një furçë të pastër.

Për produktet e konservuara, mos harroni të pastroni kapakët përpara se të hapni. Gjithmonë mbani në mend 4 hapat themelorë të sigurisë ushqimore – ti pastrosh, ndash, gatuash dhe shijosh.

Marrë nga: foodsafety.gov

Qendra ALERT / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen...

Prezantohet platforma e monitorimit SETA e burimeve shtetërore në fushatën zgjedhore

Gjetjet e monitorimit mbi përdorimin e burimeve shtetërore në periudhën parazgjedhore të zhvilluar nën projektin "Forcimi i Transparencës Zgjedhore në Shqipëri" (SETA), u prezantuan...

Berxholi: Shfaqja e gripit të shpendëve H5N8, s’jemi të garantuar që nuk hyn në Shqipëri

Në një lidhje Skpye në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, prof.Kristaq Berxholi ish-drejtor i ISUV dhe mjek veterinar ka folur për njoftimin...

Përhapja e gripit të shpendëve, Mersini: Po afrohet në territorin tonë, masat që duhen marrë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Kujtim Mersini epidemiolog veterinar ka folur për shfaqjen e gripit të shpendëve H5N8 dhe...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur...

More Articles Like This

- Advertisement -