Menu

UEFA

UEFA shpall formacionin zyrtar me 11 më të mirët, nuk e përfshin Chiellinin

UEFA nuk e ka përfshirë Chiellinin, kapitenin e italianëve në formacionin me lojtarët që kanë shkëlqyer gjatë Kampionatit Evropian. Për këtë duhet të ketë ndidkuar gjesti i tij i turpshëm në finale ndaj sulmuesit anglez Saka. Megjithatë, e ka kompensuar ekipin italian duke shpallur Donnarummën portierin më të mirë, megjithëse me statistika, i tillë ishte Pickford i Anglisë.

Euro 2020 që filloi nga 11 qershor, përfundoi më 11 korrik – me Italinë që arriti të shpallej kampione me penallti ndaj Anglisë, pasi koha e rregullt dhe shtesat kishin përfunduar 1-1.

Pra, në portë është Gianluigi Donnarumma i Italisë që po ashtu u shpall edhe lojtari më i mirë i turneut.

Para tij janë të vendosur katërshja, Kyle Ëalker, Leonardo Bonucci, Harry Maguire dhe Leonardo Spinazzola.

Mesfusha përbëhet nga treshja, Pierre-Emile Hojbjerg, Jorginho dhe Pedri.

Në sulm po ashtu është një treshe si, Federico Chiesa, Raheem Sterling dhe Romelu Lukaku.

alert.al/

Shau futbollistin shqiptar nga nëna, UEFA dënon serbo-austriakun Arnautoviç

Ofendimi nga nëna ndaj futbollistit me origjinë shqiptare që luan për Maqedoninë e Veriut i ka kushtuar shtrenjtë Arnautovicit. Sulmuesi i Austrisë është dënuar nga UEFA me një ndeshje pezullim, kështu që do të humbasë sfidën me Holandën që luhet të enjten në mbrëmje.

Marco Arnautovic kërkoi falje për gjestin, por pavarësisht kësaj UEFA nuk e ka falur edhe pse diçka të tillë e bëri vetë Alioski. Arnautovic ka nënën austriake, ndërsa babain serb. Fillimisht u pretendua se ofendimet e tij ishin racore, por këtë e mohoi kategorikisht vetë futbollisti. Për ironi, mbiemri i tij ka prejardhje shqiptare.

alert,al/