14 C
Tirana
Wednesday, April 14, 2021
No menu items!

Çokollata dhe vera, të shëndetshme për organizmin

Kemi lajme të mira për ju që preferoni veren e çokollatën.

Nuk ka ushqime të këqija apo ushqime të mira, por ka vetëm ushqime të cilat duhet t’i hani shpesh dhe ushqime të cilat duhet t’i kufizoni.

Dr. Merlin Thomas është përpjekur ta dëshmojë këtë, ku i ka eksploruar të mirat dhe të këqijat e disa nga ushqimeve dhe pijeve më të preferuara të njerëzve, e të cilat kanë reputacion të keq, si çokollata.

“Çokollata gjithmonë është e mirë për ne. Çokollata ka përbërës të cilët janë të shëndetshëm për trupin tonë, dhe kur hamë çokollatë, ne jemi më të lumtur. Por nuk bën ta teprojmë”, ka thënë ai.

Sa i përket alkoolit, varet se sa shumë pini dhe me çka e përzieni.

Konsumimi i sasive të mëdha të alkoolit është vrasës i vërtetë, por nëse e konsumoni në sasi të limituara – veçanërisht verën – edhe mund të jetë i shëndetshëm. (Telegrafi)

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Video/Pacientit i mbaron oksigjeni dhe nuk i ofrohet asnjë ndihmë, Dasho: Nuk kam fjalë, sistemi shëndetësor dështoi

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho  ka komentuar edhe...

Covid-19, Xhakaliu: EcoCare ngriti qendra të mëdha për vaksinimet masive, synon për të siguruar vaksina edhe për Shqipërinë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Skënder Xhakaliu, Zhvillimi i Biznesit për Europen i Ecolog ka folur për...

Eksperti Erion Dasho: Si çaloi menaxhimi i pandemisë dhe rastet e dyshuara të vdekjeve pas vaksinës

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka folur për fushatën e vaksinimit kundër covid-19...

Investigimi / Si mashtrohen fermerët me cilësinë e plehrave kimike dhe rreziku i shëndetit nga prania e tyre në produktet ushqimore / Foto –...

Nga Rudina MUÇA* Toka e punuar çdo vit gradualisht bëhet jo pjellore. Për këtë arsye fermerëve u lind nevoja që tokat bujqësore t’i ushqejnë me...

Arben Shytaj: Abuzimet e kompanive me plehrat kimikë, rreziku që përkthehet në produkte ushqimore

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Arben Shytaj ish-përgjegjës Inspektoriati dhe ish inspektor i PMB ka folur për...

More Articles Like This

- Advertisement -