14 C
Tirana
Friday, August 14, 2020
No menu items!

Gazeta gjermane Bild: Kështu do të testojë Ecolog International udhëtarët për Coronavirus

Gazeta më e madhe gjermane Bild dhe pikërisht tabloidi i fundjavës, Bold am Sonntag i ka bërë jehonë testimeve për Covid-19 që po kryen kompania ECOLOG International. Me anë të një shkrimi, prezantohet se cila është mënyra e testimeve të popullatës. Kjo sipas Bild, do të bëhet falas për të gjithë udhëtarët që hyjnë në Gjermani, veçanërisht nga që vijnë nga zona me risk të lartë infektimi. Gazetarët e Bild kanë biseduar me Drejtorin e Përgjithshëm të “ECOLOG International”, Ali Vazvaei, i cili iu ka sqaruar procedurën procedurat e testimeve, si dhe kapacitet laboratoratorike të laboratorëve të kompanisë që ai drejton. Gazeta gjermane nuk ka lënë pa përmendur edhe faktin se, Qeveria e Luksemburgut i besoi kompanisë “ECOLOG” testimin e të gjithë popullatës.

ECOLOG International është një kompani ndërkombëtare shërbimesh, pronë e familjes së filantropit Lazim Destani, nga Tetova, Maqedonia e Veriut.

Ja shkrimi i plotë i Bild am Sonntag:

Nga Elizabeth Steinbrecher & Maximilian Kiewel

GJERMANI – Të premten, Ministrat e Shëndetësisë së Landeve të Gjermanisë ranë dakord për të testuar falas udhëtarët për Covid-19, që kthehen nga zonat me rrezik dhe me numër të lartë prekurish nga Koronavirus. Kjo masë duhet të ulë probabilitetin, që udhëtarët ta shpërndajnë virusin përsëri në Gjermani. Numri i të infektuarve të rinj është rritur dukshëm në ditët e fundit.

Pamje e faqes së “Bild am Sonntag” ku shkruhen se si do të testohen udhëtarët për Coronavirus (Foto1): Test i shpejtë: Firma “Ecolog” është e specializuar për testet e Covid-19, duke marrë këtu provën/tamponin e pështymës

Si do të funksionojnë testet në aeroporte?

Shumë kompani janë gati për të ndërtuar qendra kontrolli. Një shembull është kompania “Ecolog”, në fakt një kompani që ofron shërbime logjistike për ushtrinë dhe tashmë e specializuar për testet e Covid-19. Kohët e fundit, firma testoi pothuajse të gjithë popullsinë e Luksemburgut, rreth 600.000 persona. Si ndodh diçka e tillë?

Në teste varet shumëçka nga teknologjia dhe kapacitetet,” thotë Drejtori i Përgjithshëm i Ecolog, Ali Vezvaei për Bild am Sonntag. “Një laborator mesatar në Gjermani bën 100 deri në 400 teste në ditë. Superlaboratori ynë kryen 10 000 deri në 20000 teste në ditë”, trego CEO i Ecolog.

Por, si do të kryhen testet në aeroportet gjermane? Vezvaezi spjegon se, “pasagjerët do të ulen, do të ndahen dhe do të shkojnë në një zonë, ku do të mund të kryhen testet. E gjitha zgjat më pak se 10 minuta. Më pas, njerëzit mund të shkojnë në shtëpi dhe brenda 6 orëve të ardhshme do të marrin një SMS me rezultatin”.

Një kompani, e cila do të mund ta përshpejtonte procesin akoma më tej, vjen nga Goslar në Sachsenin e poshtëm. Sipas disa burimeve, kompania Stöbich ka shpikur një test Covid, i cili me ndihmën e teknologjisë së fibrave optike mund ta nxjerrë rezultatin për vetëm një minutë. Ky do të ishte një sensacion.

Drejtori Ekzekutiv Jörg Schiebel tregon për Bild se, “testi mund të përcaktojë me 100 % siguri, nëse dikush nuk ka Coronavirus. Për një rezultat pozitiv është siguria 96%”.

Schiebel hamendëson, që pajisja testuese do të jetë gati për tregun në katër deri në gjashtë javë dhe kostoja e saj, 8000 deri në 10000 Euro për një pajisje testuese, 15 deri në 18 Euro për një tampon. Ky do të ishte një hap i madh në rrugën drejt një jete normale.

*Titulli është redaksional

Marrë nga Bild am Sonntag

Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

EFSA: Rreziqet në shëndet nga prania e glikalkaloideve në ushqime

EFSA ka vlerësuar rreziqet për shëndetin e njeriut dhe kafshëve në lidhje me praninë e glikalkaloideve në ushqime dhe...

Kinë, Koronavirus në mishin e pulës të ardhur nga Brazili. Virusi edhe në karkaleca deti ekuadorian. Ja nga se mund të ketë ardhur

Koronavirusi u gjet në mostrat e krahëve të pulave të ngrira në Kinë. Shpendët ishin importuar nga Brazili. Koronavirusi që shkakton Covid-19 u zbulua gjatë...

Në mbrojtje të fermerëve dhe zë kundër Ministrisë së Bujqësisë, eksperti Ervin Resuli nën presion dhe i kërcenuar?

Një status në Facebook, hedh dyshime se një nga ekspertët e bujqësisë dhe zëri që iu ka dalë në mbrojtje fermerëve gjatë gjithë kohës,...

Prokuroria Fier ka “harruar” dosjen e Harrilla Mile, 15 vite kryetar komune, që falsifikoi 455 ha toka të 10 fshatrave

“TUÇ MAKU” i GRECALLISË-FIER, HARRILLA MILE/ Me “akrobaci nderesh”, qëndroi 15 vite kryetar i Komunës Qendër, kohë kur nga familje me jetë minimale, u bë me...

Fermerët në skemën e kompensimit, do paguajnë TVSH-në për qarkullim vjetor mbi 10 mln lekë xhiro

Nga 1 janari 2021 fermerët, në skemën e kompensimit, do paguajnë TVSh për qarkullim vjetor mbi 10 milionë lekë, nga 5 milionë lekë që...

More Articles Like This

- Advertisement -