14 C
Tirana
Tuesday, March 2, 2021
No menu items!

Përmbytjet nga Vjosa/ Në disa fshatra rrezikohet bujqësia dhe bagëtia, paralajmëron edhe Presidenti Meta

Rreshjet e rrëmbyeshme që kanë rënë gjatë këtyre ditëve i kanë dhënë Lumit Vjosa një densitet të lartë të prurjeve. Rrjedha e ujit rrezikon të dal nga shtrati dhe të parat që dëmtohen janë shtëpitë dhe pronat e banorëve të fshatrave përreth. Konkretisht, lidhur edha nga eksperienca e viteve të kaluara, fshatrat Bocovë, Bashkim, Pish-Poro, Ferras, Zhukë, Poro, Bishan, Novoselë janë në hartën e kuqe të përmbytjeve. Në këto kushte marrja e masave është domosdoshmëri për shmangien e humbjeve ekonomike në bujqësi dhe blegtori.

Edhe fermerët e zonës së Frakullës janë të rriskuar. Parcelat e tyre që kultivojnë luleshtrydhe mund të përfshihen nga përmbytjet nëse nuk merren masa. Prodhimi i fermerëve është në një fazë përgatitje për treg dhe dëmi ekonomik do të ishte i lartë. Rreshjet e vazhdueshme kërkojnë një rritje të reagimit nga ana e instancave vendore dhe qendrore për parandalimin e ndonjë fatkeqësie të mundshme.

Në tone paralajmëruese ishte edhe deklarata e Presidentit Ilir Meta, i cili nëpërmjet rrjeteve sociale kërkonte që mbështetja e fermerëve dhe sigurimi i pronës së tyre të ishte pjesë një nga detyrat kryesore të emergjencave civile. Sipas kreut të shtetit duhet të sigurohen hambarët e fermerëve si dhe bagëtit e tyre.

Postimi i Presidentit Meta në facebook:

Fotot dhe videot në vijim na sjellin një panoramë të asaj çfarë po ndodh në zonën e jugut.

Qendra Alert / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen...

Prezantohet platforma e monitorimit SETA e burimeve shtetërore në fushatën zgjedhore

Gjetjet e monitorimit mbi përdorimin e burimeve shtetërore në periudhën parazgjedhore të zhvilluar nën projektin "Forcimi i Transparencës Zgjedhore në Shqipëri" (SETA), u prezantuan...

Berxholi: Shfaqja e gripit të shpendëve H5N8, s’jemi të garantuar që nuk hyn në Shqipëri

Në një lidhje Skpye në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, prof.Kristaq Berxholi ish-drejtor i ISUV dhe mjek veterinar ka folur për njoftimin...

Përhapja e gripit të shpendëve, Mersini: Po afrohet në territorin tonë, masat që duhen marrë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Kujtim Mersini epidemiolog veterinar ka folur për shfaqjen e gripit të shpendëve H5N8 dhe...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur...

More Articles Like This

- Advertisement -