14 C
Tirana
Wednesday, April 14, 2021
No menu items!

Qeveria do t’u marri tokën për spitalin që do ndërtojë Turqia, fermerët e Fierit: Duam çmim tregu jo reference

Pak ditë pas vizitës së kryeministrit Rama në Turqi ku kreu i shtetit Rexhep Erdogan i premtoi një spital të ri në Fier, pushteti vendor ka përcaktuar tokën ku do të ngrihet kjo godinë. Si vendodhje është përzgjur toka bujqësore në buzë të Bypass-it e disa fermerëve, e cila shihet si terreni më i përshtatshëm. Njoftimi se shtetu do t’u marrë tokën ngriti në protesëtë banorët të cilët ishin të pakënaqur nga çmimi i ofruar për shpronësim. Bëhet me dije se toka është vlerësuar me 260 lekë m² ose nga 2.3 në 3.3 milionë të vjetra për dynym.

Sipas fermerëve, këto prona janë burimi i tyre i vetëm i jetesës dhe nuk duan që t’u merret pa pasur një çmim më të leverdisshëm. Ata kanë kërkuar që prona të vlerësohet sipas tregut dhe jo sipas çmimit të referencës që përcaktohet me ligj. Kryetari i Bashkisë Fier, Armando Subashi, u ka thënë fermerëve se duan apo jo ata, toka do të merret. Ndaj i ka ftuar ata të negocjonë për çmimin që ofron qeveria dhe ligji përkatës. Në të njejtat tone është shprehur edhe kryeministri i cili ka thënë se në mbështetje të të mirës publike, nuk mund të jetë e mira personale.

Fermerët kanë kërcënuar se vendimin do ta apelojnë në gjykatë duke kundërshtuar pushtetin vendor dhe ekzekutivin. Edhe në të kaluarën, marrja e tokës nga qeveria për ngritjen e veprave publike ka hasur në kundërshtim nga pronarët. Vlera që i jepet pronës në këto raste është e papërfillshme sipas atyre duke kërkuar një vlerësim edhe më të lartë.

Alert.al / Qendra Alert

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Video/Pacientit i mbaron oksigjeni dhe nuk i ofrohet asnjë ndihmë, Dasho: Nuk kam fjalë, sistemi shëndetësor dështoi

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho  ka komentuar edhe...

Covid-19, Xhakaliu: EcoCare ngriti qendra të mëdha për vaksinimet masive, synon për të siguruar vaksina edhe për Shqipërinë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Skënder Xhakaliu, Zhvillimi i Biznesit për Europen i Ecolog ka folur për...

Eksperti Erion Dasho: Si çaloi menaxhimi i pandemisë dhe rastet e dyshuara të vdekjeve pas vaksinës

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka folur për fushatën e vaksinimit kundër covid-19...

Investigimi / Si mashtrohen fermerët me cilësinë e plehrave kimike dhe rreziku i shëndetit nga prania e tyre në produktet ushqimore / Foto –...

Nga Rudina MUÇA* Toka e punuar çdo vit gradualisht bëhet jo pjellore. Për këtë arsye fermerëve u lind nevoja që tokat bujqësore t’i ushqejnë me...

Arben Shytaj: Abuzimet e kompanive me plehrat kimikë, rreziku që përkthehet në produkte ushqimore

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Arben Shytaj ish-përgjegjës Inspektoriati dhe ish inspektor i PMB ka folur për...

More Articles Like This

- Advertisement -