14 C
Tirana
Friday, August 14, 2020
No menu items!

Produktet dezinfektuese që vrasin Covid brenda 2 minutash

COVID-19 ende aktiv dhe shumë prej nesh po bëjmë gjithçka mundemi për ta mbajtur veten të sigurt. Një nga mënyrat më të mira për ta bërë këtë është të sigurohemi që i mbajmë gjërat të pastra. Kur bëhet fjalë për furnizimet e dezinfektimit, agjencia e mbrojtjes së mjedisit në SHBA ka miratuar dy produkte që do të ndihmojnë në mbrojtjen nga virusi brenda dy minutash.

Më 6 korrik, agjencia bëri një deklaratë duke thënë se dy produkte dezinfektuese nga brendi Lysol mund të vrasin në mënyrë efektive coronavirusin në dy minuta: Lysol Disinfectant Spray dhe Lysol Disinfectant Max Cover Mist.

Ky është grupi i parë i produkteve që janë parë si efektive në vrasjen e SARS-CoV-2. Sipas një zëdhënësi të agjencisë, këto dy produkte tani janë testuar në mënyrë adekuate kundër COVID-19.

“Këto produkte janë të dallueshme për shkak të mënyrës si janë testuar. Meqenëse SARS-CoV-2 është një virus i ri, ai kohët e fundit është bërë i disponueshëm për testime laboratorike”.

Këto dy produkte janë të parat për të cilat agjencia ka përfunduar rishikimin e të dhënave të testimit laboratorik që konfirmojnë se produktet janë efektive kundër SARS-CoV-2 kur përdoren sipas udhëzimeve të etiketës”, i thanë ata Yahoo Life.

“Ndërsa këto dy produkte aktualisht nuk janë në dispozicion online, ne mund të presim që do të marrim më shumë udhëzime se cilat produkte pastrimi janë më të mirat për t’u përdorur ndërsa koha kalon. Agjencia është e angazhuar të identifikojë mjetet e reja dhe të sigurojë një informacion të saktë dhe të azhurnuar për të ndihmuar publikun të mbrojë veten dhe familjet e tyre nga coronavirusi i ri”, tha administratori i agjencisë Andrew Wheeler në një deklaratë për shtyp.

Prekja e sipërfaqeve nuk është mënyra më e rrezikshme për të marrë coronavirusin, përkundrazi, ka më shumë të ngjarë që ta merrni virusin nga  kontakti i drejtpërdrejtë me pikat e frymëmarrjes të një personi të infektuar përmes kollitjes, teshtitjes ose bisedës. (Telegrafi)

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

EFSA: Rreziqet në shëndet nga prania e glikalkaloideve në ushqime

EFSA ka vlerësuar rreziqet për shëndetin e njeriut dhe kafshëve në lidhje me praninë e glikalkaloideve në ushqime dhe...

Kinë, Koronavirus në mishin e pulës të ardhur nga Brazili. Virusi edhe në karkaleca deti ekuadorian. Ja nga se mund të ketë ardhur

Koronavirusi u gjet në mostrat e krahëve të pulave të ngrira në Kinë. Shpendët ishin importuar nga Brazili. Koronavirusi që shkakton Covid-19 u zbulua gjatë...

Në mbrojtje të fermerëve dhe zë kundër Ministrisë së Bujqësisë, eksperti Ervin Resuli nën presion dhe i kërcenuar?

Një status në Facebook, hedh dyshime se një nga ekspertët e bujqësisë dhe zëri që iu ka dalë në mbrojtje fermerëve gjatë gjithë kohës,...

Prokuroria Fier ka “harruar” dosjen e Harrilla Mile, 15 vite kryetar komune, që falsifikoi 455 ha toka të 10 fshatrave

“TUÇ MAKU” i GRECALLISË-FIER, HARRILLA MILE/ Me “akrobaci nderesh”, qëndroi 15 vite kryetar i Komunës Qendër, kohë kur nga familje me jetë minimale, u bë me...

Fermerët në skemën e kompensimit, do paguajnë TVSH-në për qarkullim vjetor mbi 10 mln lekë xhiro

Nga 1 janari 2021 fermerët, në skemën e kompensimit, do paguajnë TVSh për qarkullim vjetor mbi 10 milionë lekë, nga 5 milionë lekë që...

More Articles Like This

- Advertisement -