14 C
Tirana
Tuesday, December 1, 2020
No menu items!

Prof. Dr. Kumbe: Duhet ndërgjegjësim për sëmundjen e Etheve Afrikane të Derrave dhe mbështetje nga qeveria

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, profesori i Sëmundjeve të Derrave në UBT Ilirian Kumbe deklaron se të prekur nga sëmundja e Etheve Afrikane të Derrave janë fermat oborre  ku mungojnë masat e sigurisë, siç janë fermat e zonës së Mbishkodres. Kumbe shpjegoi edhe simptomat që shfaqen tek derrat dhe detyrat e shërbimit veterinar.

“Përmes rrobave, njeriu është vektor teknik i transmetimit të sëmundjes. Kryesisht të prekura nga sëmundja e Etheve Afrikane të Derrave janë fermat oborre, ku nuk ka masa sigurie, siç janë fermat sot në Shqipëri, në zonën e Mbishkodrës, të cilat kanë kasolle me 5-10 derra dhe kontakti me derrat e eger është i sigurt. Në dimër, kemi kontakt më të lartë dhe transmetim të sigurt të sëmundjes. Shërbimi veterinar ka detyrë që të njoftojë organet kompetente kur shohin derra që shfaqin simptoma të tilla si: Me temperaturë deri në 42 gradë, ethe, prek të gjitha organet, hemoragji në lëkurë, e cila mavijoset, ka rrjedhje të gjakut nga hundet, feçes. 30-40% e konsumit botëror vjen nga derri, ndaj duhet ndërgjegjësim, mbështetje politike nga qeveria, që në dijeninë time nuk ka ndonjë mbështetje për fermat e derrave. Virusi jeton në rruazat e bardha dhe përmes serumeve ky virus nuk jeton gjatë. Kërkimet për vaksinë vazhdojnë dhe ende nuk ka një të tillë pasi vështirësia është shumë e madhe. Vendi ynë ka shans se ka një numër të vogël të derrave të egër, ndërsa Çekia është i vetmi vend që e ka zhdukur”- u shpreh profesor Kumbe.

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Kalaja: Qeveria e shkëputur nga realiteti, ka banorë në çadra të infektuar me covid-19

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe...

1 vit nga tërmeti, Aulon Kalaja: Mungon drejtësia për 51 jetët e humbura, asnjë banesë e ndërtuar në Thumanë

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe pandemia e covid-19. I ftuar...

Covid-19, pedagogu Ilir Pecanikaj: Shifrat e MSH janë fiktive, qeveria mbulon humbjet e saj

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, pedagogu i departamentit të Shëndetësisë në PD Ilir Pecanikaj ka folur për pandeminë e...

Papërgjegjshmëri për orët shtesë të inspektorëve të Covid-19, AKU luan “ping pong”, fajson dhe drejtoritë rajonale

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit “luan ping pong” me inspektorët që janë pjesë e Task-Forces qeveritare për përballimin e situatës së Covid-19, ndërkohë që ende...

Ngjarja historike/ Për shqiptarët në ditë të vështira, filantropi Lazim Destani i dha zë Festivalit mbarëkombëtar për 80-vjetorin e Pavarësisë

Pas vitet 1990 kanë qenë mjaft të vështira për kombin shqiptar. Në njerin krah Shqipëria po dilte nga regjimi diktatorial, lufta për pushtet ishte...

More Articles Like This

- Advertisement -