14 C
Tirana
Tuesday, December 1, 2020
No menu items!

Ethet Afrikane të Derrave, Mersini: Po çalojnë shtete të fuqishme, sa i përgatitur është vendi ynë?

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Epidemiologu Veterinar Kujtim Mersini tregon strategjinë që përdorin vendet për minimizimin e përhapjes së sëmundjes së Etheve Afrikane të Derrave dhe sa do rrezikonte vendi ynë nëse do infektohej.

“Është e ngjashme me murtajen afrikane të derrave, ndaj duhet bashkëpunim me fermerët dhe gjuetarët që të njihet sëmundja dhe të raportohet sa më shpejt për të minimizuar përhapjen e saj.  Kur bie sëmundja në një fermë eleminohen të gjithë derrat, pra është strategji për zhdukjen e përhapjes së sëmundjes, ku përveç dëmit ekonomik shkakton dhe eleminimin e derrave që kanë mbarështuar vetë. Rreziku është i madh, pasi po hyri në Shqipëri do kishim shumë vështirësi në zhdukjen e kësaj sëmundje. Shqipëria është në kontakt me organet kompetente të BE, por nuk e di nëse është bërë plani që nëse sëmundja vjen tek ne, çfarë masash duhet të marrim, pasi po çalojnë dhe shtete shumë të fuqishme”-u shpreh Epidemiologu Veterinar Kujtim Mersini.

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Kalaja: Qeveria e shkëputur nga realiteti, ka banorë në çadra të infektuar me covid-19

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe...

1 vit nga tërmeti, Aulon Kalaja: Mungon drejtësia për 51 jetët e humbura, asnjë banesë e ndërtuar në Thumanë

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe pandemia e covid-19. I ftuar...

Covid-19, pedagogu Ilir Pecanikaj: Shifrat e MSH janë fiktive, qeveria mbulon humbjet e saj

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, pedagogu i departamentit të Shëndetësisë në PD Ilir Pecanikaj ka folur për pandeminë e...

Papërgjegjshmëri për orët shtesë të inspektorëve të Covid-19, AKU luan “ping pong”, fajson dhe drejtoritë rajonale

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit “luan ping pong” me inspektorët që janë pjesë e Task-Forces qeveritare për përballimin e situatës së Covid-19, ndërkohë që ende...

Ngjarja historike/ Për shqiptarët në ditë të vështira, filantropi Lazim Destani i dha zë Festivalit mbarëkombëtar për 80-vjetorin e Pavarësisë

Pas vitet 1990 kanë qenë mjaft të vështira për kombin shqiptar. Në njerin krah Shqipëria po dilte nga regjimi diktatorial, lufta për pushtet ishte...

More Articles Like This

- Advertisement -