14 C
Tirana
Wednesday, April 14, 2021
No menu items!

Studimi që dekonspiron idetë tona të gabuara për ujin. Trupi hidratohet më mirë me qumësht, lëngje. Dhe ja çfarë tjetër…

Uji nuk është pija më hidratuese.  O jo! Mendoni se dini gjithëçka për hidratimin? Sipas studiuesve në Universitetin St Andrews në Skoci, uji, qoftë uje normal apo i gazuar, nuk është pija më hidratuese. Ndërsa vepron drejtpërdrejt në trup, nuk është aq efektive sa pijet që përmbajnë pak sheqer, yndyrë ose proteina, të cilat nga ana tjetër hidratohen më mirë dhe për më gjatë.

Sipas Ronald Maughan, profesor në Shkollën e Mjekësisë në St Andrews dhe autor kryesor i studimit, ky fenomen është i lidhur me mënyrën se si trupi ynë reagon ndaj lëngjeve. Kjo, për shkak se, pirja e ujit është e mirë, por është gjithashtu e nevojshme që lëngu të absorbohet siç duhet nga trupi.

Dhe në këtë biznes, qumështi është shumë më efikas për shkak të laktozës, proteinave dhe yndyrës që përmban. Natriumi gjithashtu lejon që ajo të veprojë si një sfungjer, duke zvogëluar prodhimin e urinës dhe duke mbajtur ujë më gjatë.

Në rrezik për t’u vlerësuar jane sodat dhe lëngjet e frutave, që mbeten më pak hidratues sesa qumështi dhe uji, sepse përmbajnë shumë sheqerna. Dhe, për ata që pyesin, po me alkoolin ç’ndodh? Gjithëçka varet nga sa merrni, çfarë sasie!

“Birra do të rezultojë në humbje më pak të ujit sesa uiski, sepse ju merrni më shumë lëng me birrë. Pije dehidratuese eshte pija me alkool te forë, jo pija alkoolike e holluar”, thotë Ronald Maughan.

Dhe për kafenë, është e njëjta gjë.  Sipas autorëve të studimit, një ekspres është po aq efektiv sa një gotë ujë në rehidratim. Kështu, tani e dini se çfarë të pini ditën tjetër.

https://www.gqmagazine.fr/lifestyle/article/selon-une-etude-cette-boisson-est-plus-hydratante-que-leau

Përgatiti: Dr.Blerta Brati, Mjeke Mikrobiologe

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Video/Pacientit i mbaron oksigjeni dhe nuk i ofrohet asnjë ndihmë, Dasho: Nuk kam fjalë, sistemi shëndetësor dështoi

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho  ka komentuar edhe...

Covid-19, Xhakaliu: EcoCare ngriti qendra të mëdha për vaksinimet masive, synon për të siguruar vaksina edhe për Shqipërinë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Skënder Xhakaliu, Zhvillimi i Biznesit për Europen i Ecolog ka folur për...

Eksperti Erion Dasho: Si çaloi menaxhimi i pandemisë dhe rastet e dyshuara të vdekjeve pas vaksinës

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka folur për fushatën e vaksinimit kundër covid-19...

Investigimi / Si mashtrohen fermerët me cilësinë e plehrave kimike dhe rreziku i shëndetit nga prania e tyre në produktet ushqimore / Foto –...

Nga Rudina MUÇA* Toka e punuar çdo vit gradualisht bëhet jo pjellore. Për këtë arsye fermerëve u lind nevoja që tokat bujqësore t’i ushqejnë me...

Arben Shytaj: Abuzimet e kompanive me plehrat kimikë, rreziku që përkthehet në produkte ushqimore

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Arben Shytaj ish-përgjegjës Inspektoriati dhe ish inspektor i PMB ka folur për...

More Articles Like This

- Advertisement -