14 C
Tirana
Friday, May 7, 2021
No menu items!

Ushtrime për shikim të mprehtë dhe për sy të shëndetshëm

Kohë pas kohe do të jetë mirë që syve tuaj t’i ofroni pak pushim cilësor dhe ushtrime për shikim më të mirë

Çdo gjë mund të përmirësohet me ushtrime, pra edhe shikimi.

Përse atëherë ta mos bënim qysh sonte, edhe ashtu sot është ditë pushimi.

Zgjat vetëm disa minuta dhe do t’ju pëlqejë!

▪ Mbyllni sytë dy minuta.

▪ Shikoni majtas-djathtas, sa më shumë – 5 herë

▪ Lartë poshtë gjithashtu – 5 herë

Pastaj në diagonale – gjithashtu 5 herë

▪ Në rreth – 5 herë.

▪ Lëvizni fokusin afër-larg – 15-30 cm- 5 herë.

▪ Shikoni në pikën lartë – 5 herë.

▪ Shikoni në një pikë poshtë – 5 herë.

▪ Shtrëngoni fort sytë – 10 herë.

▪ Me gishta lehtësisht bëni masazh syve – 10 herë. /Telegrafi/

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Plotësoni në çast nevojat e trupit tuaj për magnez me Magne D’Oro

Të gjithë e dimë se Magnezi është një mineral shumë i rëndësishëm, që merr pjesë në një sërë proçesesh...

Filantropi dhe kompania e tij Ecolog, kupona në ndihmë të mijëra familjeve. Lazim Destani thirrje biznesmenëve: T’u shtrijmë dorën nevojtarëve

Ecolog International, kompania e familjes së filantropit dhe biznesmenit nga Tetova, iu vjen në ndihmë familjeve në nevojë në Maqedoninë e Veriut. Iniciativa e...

Gazetari Agim Blloshmi: Dëmet e parikuperueshme të HEC-eve në mjedis, bombardimi i Librazhdit nga këto ndërtime

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Agim Blloshmi, gazetar në Librazhd dhe një ndër fitueset për gazetarinë më...

Gazetarja Anila Sefa: Ndotja e plazheve është problem prej dekadash, si dështuan projektet e iniciuara

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Anila Sefa, gazetare në Lushnje dhe një ndër fitueset për gazetarinë më...

Daniela Mane: Si po shkatërrohet mjedisi dhe rëndësia e publikut në vendimmarrje

E ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Daniela Mane, menaxhere projektesh në INCA, Instituti për Ruajtjen e Natyrës në Shqipëri ka...

More Articles Like This

- Advertisement -