14 C
Tirana
Friday, August 14, 2020
No menu items!

COVID-19, maska qe iu mbron dhe iu lejon te hani ushqim pa e hequr

Shpikësit izraelitë kanë zhvilluar një maskë ndaj koronavirusit me një telekomandë që iu lejon që të hani ushqim pa e hequr atë, një pajisje për të cilën ata thonë se mund të darkojne ne restorant pa rrezikuar.

“Maska do të hapet mekanikisht me dorë ose automatikisht kur piruni do të vijë në maskë,” tha Asaf Gitelis, nënkryetar i Patentave dhe Shpikjeve të Avtipus, ndërsa demonstroi pajisjen në zyrat e saj pranë Tel Aviv.

“Atëherë mund të hani, pini, shijoni dhe pasi te nxirrni pirunin, maska do të mbyllet dhe do të jeni të mbrojtur nga virusi dhe njerëzit e tjerë që janë ulur me ju.”

“Unë mendoj se kjo maskë, e cila më mundëson të ha dhe jam i sigur është e domosdoshme,” tha Ofir Hameiri, një 32-vjeçar i diplomuar.

Izraeli ka rihapur ekonominë pas një rënie dramatike gjate pandemise se koronavirusit dhe ka rihapur restorantet.

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

EFSA: Rreziqet në shëndet nga prania e glikalkaloideve në ushqime

EFSA ka vlerësuar rreziqet për shëndetin e njeriut dhe kafshëve në lidhje me praninë e glikalkaloideve në ushqime dhe...

Kinë, Koronavirus në mishin e pulës të ardhur nga Brazili. Virusi edhe në karkaleca deti ekuadorian. Ja nga se mund të ketë ardhur

Koronavirusi u gjet në mostrat e krahëve të pulave të ngrira në Kinë. Shpendët ishin importuar nga Brazili. Koronavirusi që shkakton Covid-19 u zbulua gjatë...

Në mbrojtje të fermerëve dhe zë kundër Ministrisë së Bujqësisë, eksperti Ervin Resuli nën presion dhe i kërcenuar?

Një status në Facebook, hedh dyshime se një nga ekspertët e bujqësisë dhe zëri që iu ka dalë në mbrojtje fermerëve gjatë gjithë kohës,...

Prokuroria Fier ka “harruar” dosjen e Harrilla Mile, 15 vite kryetar komune, që falsifikoi 455 ha toka të 10 fshatrave

“TUÇ MAKU” i GRECALLISË-FIER, HARRILLA MILE/ Me “akrobaci nderesh”, qëndroi 15 vite kryetar i Komunës Qendër, kohë kur nga familje me jetë minimale, u bë me...

Fermerët në skemën e kompensimit, do paguajnë TVSH-në për qarkullim vjetor mbi 10 mln lekë xhiro

Nga 1 janari 2021 fermerët, në skemën e kompensimit, do paguajnë TVSh për qarkullim vjetor mbi 10 milionë lekë, nga 5 milionë lekë që...

More Articles Like This

- Advertisement -