14 C
Tirana
Tuesday, December 1, 2020
No menu items!

Ethet Afrikane të Derrave, prof. Ilirian Kumbe: Shpërthimi i lartë shkatërron tufat dhe sjell dëme ekonomike

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, profesori i Sëmundjeve të Derrave në UBT Ilirian Kumbe ka folur për sëmundjen e Etheve Afrikane të Derrave, si përhapet dhe impaktin ekonomik që ka në një vend. Kumbe deklaroi se kjo sëmundje virale ka një shpërthim të lartë dhe se nuk ka vaksinë për trajtimin e saj, ndërsa dëmet ekomonike në vende si Kina kanë arritur në 141 miliardë dollarë.

“Ethet Afrikane të Derrit është një sëmundje virale që shkaktohet nga një virus që prek vetëm derrat, ndërsa ka një shpërthim të lartë dhe nuk ka mjete trajtimi, vaksinë apo medikamente. Përveç eksperiencës në fermat e derrave, kam 31 vite që jap mësim për sëmundjet e derrave dhe jam në kontakt me problematikat e sëmundjes së derrave. Kjo sëmundje ka një impakt ekonomik shumë të lartë, ku në Kinë shkaktoi 141 miliardë dollarë humbje, ndërsa në Vietnam shkaktoi 4 miliard dollarë humbje. Virusi është rezistent në natyrë për 18 muaj, duke e bërë atë shumë të përhapshëm e duke çuar vendet në krizë, e cila solli rritje me 74% të çmimit të mishit të derrit.”-deklaroi profesor Ilirian Kumbe.

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Kalaja: Qeveria e shkëputur nga realiteti, ka banorë në çadra të infektuar me covid-19

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe...

1 vit nga tërmeti, Aulon Kalaja: Mungon drejtësia për 51 jetët e humbura, asnjë banesë e ndërtuar në Thumanë

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe pandemia e covid-19. I ftuar...

Covid-19, pedagogu Ilir Pecanikaj: Shifrat e MSH janë fiktive, qeveria mbulon humbjet e saj

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, pedagogu i departamentit të Shëndetësisë në PD Ilir Pecanikaj ka folur për pandeminë e...

Papërgjegjshmëri për orët shtesë të inspektorëve të Covid-19, AKU luan “ping pong”, fajson dhe drejtoritë rajonale

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit “luan ping pong” me inspektorët që janë pjesë e Task-Forces qeveritare për përballimin e situatës së Covid-19, ndërkohë që ende...

Ngjarja historike/ Për shqiptarët në ditë të vështira, filantropi Lazim Destani i dha zë Festivalit mbarëkombëtar për 80-vjetorin e Pavarësisë

Pas vitet 1990 kanë qenë mjaft të vështira për kombin shqiptar. Në njerin krah Shqipëria po dilte nga regjimi diktatorial, lufta për pushtet ishte...

More Articles Like This

- Advertisement -