14 C
Tirana
Tuesday, March 2, 2021
No menu items!

Mësimi online, pedagogu ngre shqetësimin: Do diplomojmë njerëz me letra dhe jo me dije

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, pedagogu i Universitetit të Durrësit Bislim Ahmetaj ka folur për vështirësitë që po hasin si pedagogët edhe studentët për zhvillimin e mësimit online, si masë kufizuese e vendosur në luftën ndaj covid-19. Ahmetaj e cilësoi si një tunel pa dritë këtë periudhë të vështirë që ka kalur procesi mësimor që pas tërmetit të 26 nëntorit 2019 dhe më pas pandemisë së Covid-19.

“Jemi në një tunel të errët për shkak të fatkeqësisë natyrore dhe më pas pandemisë së covid-19. Viti i parë akademik pas tërmetit ishte bosh, më pas sërish shkolla të mbyllura për shkak të covid-19, duke u futur në një tunel pa dritë. Për pedagogët është gjendje luksi që të japin mësim online, por i gjeti totalisht të papregatitur si stafin ashtu edhe studentët. Pasi institucionet që merren me arsimin duhet të kishin bërë trajnime. Në fund do diplomojmë njerëz me letra dhe jo me dije. Pandemia ka sjellë probleme të jashtëzakonshme në jetën sociale, pasojat tek njerëzit janë të mëdha, sidomos edhe tek studentët që po marrin mësim online. Ne ishim gati që të sakrifikonim që të dilnim 3 orë në mësim në auditore, por nuk na u dha mundësia. Nga ajo që shohim, do jetë një 5 vjeçar njerëzish që nuk do kenë më mundësi të punojnë”-tha pedagogu Bislim Ahmetaj.

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen...

Prezantohet platforma e monitorimit SETA e burimeve shtetërore në fushatën zgjedhore

Gjetjet e monitorimit mbi përdorimin e burimeve shtetërore në periudhën parazgjedhore të zhvilluar nën projektin "Forcimi i Transparencës Zgjedhore në Shqipëri" (SETA), u prezantuan...

Berxholi: Shfaqja e gripit të shpendëve H5N8, s’jemi të garantuar që nuk hyn në Shqipëri

Në një lidhje Skpye në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, prof.Kristaq Berxholi ish-drejtor i ISUV dhe mjek veterinar ka folur për njoftimin...

Përhapja e gripit të shpendëve, Mersini: Po afrohet në territorin tonë, masat që duhen marrë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Kujtim Mersini epidemiolog veterinar ka folur për shfaqjen e gripit të shpendëve H5N8 dhe...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur...

More Articles Like This

- Advertisement -