14 C
Tirana
Tuesday, March 2, 2021
No menu items!

Sociologu Gëzim Tushi: Pandemia goditi rëndë shkollat, solli deficit mësimor dhe edukativ

Në një lidhje Skype për emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, sociologu Gëzim Tushi ka folur për ndikimin e pandemisë në institucionet sociale dhe edukative. Sipas Tushit shkolla u godit rëndë nga pandemia e covid-19 duke sjellë kështu çorientim tek stafi mësimdhënës por edhe tek vetë nxënësit apo studentët.

“Pandemia preku çdo sektor, solli revolucion të paparashikuar në shkolla. Ka prekur te gjitha institucionet sociale, educative, punën dhe shkollën. Kjo e fundit si institucion klasik i konsoliduar pësoi revolucion të paparashikuar, turbulencë shumë të forte tek ne dhe në të gjithë planetin. Ka të bëjë me mësimdhënien dhe mësimnxënien, nuk është vetëm lidhje fizike, por pedagogjike. Është e lidhur në raportet e figurave të studentit me pedagogun, jo vetëm te transmetimi i njohurive, por edhe në kohëzgjatjen e formimit të studentëve. Po ecim drejt një arsimi liberal, të paparashikuar, ka paqartësi, hutim në mënyrën si do zhvillohet mësimi, turnet, mësimi online, auditore. Gjithashtu ku ndryshim i gjeti të papërgatitur mesuesit dhe pedagogët pasi e ka vlerën e padiskutueshme kur ja komunikon në mënyrë të drejtpërdrejtë dijen nxënësit. Ishte një ndryshim shumë i rëndësishëm që çoi në çorientimin e studentëve dhe nxënësve. Është deficit mësimor dhe edukativ. Kjo që po ndodh në shkolla është ndër më tronditëset”-deklaroi  Gëzim Tushi.

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen...

Prezantohet platforma e monitorimit SETA e burimeve shtetërore në fushatën zgjedhore

Gjetjet e monitorimit mbi përdorimin e burimeve shtetërore në periudhën parazgjedhore të zhvilluar nën projektin "Forcimi i Transparencës Zgjedhore në Shqipëri" (SETA), u prezantuan...

Berxholi: Shfaqja e gripit të shpendëve H5N8, s’jemi të garantuar që nuk hyn në Shqipëri

Në një lidhje Skpye në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, prof.Kristaq Berxholi ish-drejtor i ISUV dhe mjek veterinar ka folur për njoftimin...

Përhapja e gripit të shpendëve, Mersini: Po afrohet në territorin tonë, masat që duhen marrë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Kujtim Mersini epidemiolog veterinar ka folur për shfaqjen e gripit të shpendëve H5N8 dhe...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur...

More Articles Like This

- Advertisement -