14 C
Tirana
Friday, August 14, 2020
No menu items!

Produkte të huaja apo vendi? Eksperti Ervin Resuli: Te konsumatori ndikojnë mungesa e laboratorëve dhe puna e dobët e institucioneve

Sipas anketes se fundit “Barometri i Ballkanit 2020”, vetem 65 shqiptareve zgjedhin qe te konsumoje prodhime vendase, kundrejt 32 per qind qe deshirojne te konsumojne prodhime nga Evropa Perendimore.
Eksperti Ervin Resuli i ftuar ne Ton Channel, ka deklaruar se kjo mosbesueshmeria e konsumatorit shqiptar vjen si pasoje e punes se dobet se institucioneve dhe e mungeses se laboratoreve bujqesore. ” Nese kemi nje produkt Gjerman dhe nje Kinez te gjithe do zgjidhnin ate gjerman sepse shteti ka nje besueshmeri institucionale e cila garanton edhe cilesine”- u shpreh eksperti Resuli, njofton Agrnews.al.

Sipas tij fakti qe ne prodhojme dhe eksportojme ne te gjitha vendet e botes do te thote se produktet tona jane cilesore ne te kundert do te bllokoheshin kamionet tane qe ne dogane, por problemi me konsumatorin vendas ka dhe nje ndikim mediatik ku bujqesia ka pesuar nje konotacion negativ.

Ja intervista e plotë:

Qendra ALERT / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

EFSA: Rreziqet në shëndet nga prania e glikalkaloideve në ushqime

EFSA ka vlerësuar rreziqet për shëndetin e njeriut dhe kafshëve në lidhje me praninë e glikalkaloideve në ushqime dhe...

Kinë, Koronavirus në mishin e pulës të ardhur nga Brazili. Virusi edhe në karkaleca deti ekuadorian. Ja nga se mund të ketë ardhur

Koronavirusi u gjet në mostrat e krahëve të pulave të ngrira në Kinë. Shpendët ishin importuar nga Brazili. Koronavirusi që shkakton Covid-19 u zbulua gjatë...

Në mbrojtje të fermerëve dhe zë kundër Ministrisë së Bujqësisë, eksperti Ervin Resuli nën presion dhe i kërcenuar?

Një status në Facebook, hedh dyshime se një nga ekspertët e bujqësisë dhe zëri që iu ka dalë në mbrojtje fermerëve gjatë gjithë kohës,...

Prokuroria Fier ka “harruar” dosjen e Harrilla Mile, 15 vite kryetar komune, që falsifikoi 455 ha toka të 10 fshatrave

“TUÇ MAKU” i GRECALLISË-FIER, HARRILLA MILE/ Me “akrobaci nderesh”, qëndroi 15 vite kryetar i Komunës Qendër, kohë kur nga familje me jetë minimale, u bë me...

Fermerët në skemën e kompensimit, do paguajnë TVSH-në për qarkullim vjetor mbi 10 mln lekë xhiro

Nga 1 janari 2021 fermerët, në skemën e kompensimit, do paguajnë TVSh për qarkullim vjetor mbi 10 milionë lekë, nga 5 milionë lekë që...

More Articles Like This

- Advertisement -