Menu

Apple ndalon shitjet e produkteve në Rusi

Apple ka ndërprerë të gjitha shitjet e produkteve të saj në Rusi për shkak të pushtimit të Ukrainës nga vendi, tha një zëdhënës i kompanisë. Apple nuk ka asnjë dyqan fizik në Rusi dhe zakonisht dërgon telefonat, kompjuterët dhe tabletët e saj përmes dyqaneve të saj online, dhe gjithashtu shet produkte përmes dyqaneve me pakicë të palëve të treta atje. Kompania kohët e fundit kishte ndërprerë shërbimin Apple Pay në Rusi pasi Shtetet e Bashkuara sanksionuan bankat ruse. Apple ka kufizuar gjithashtu aplikacionet për mediat shtetërore ruse të lajmeve RT dhe Sputnik që të jenë të dukshme vetëm në Rusi, sipas Fred Sainz, një zëdhënës i Apple, dhe Apple Maps nuk po tregon më trafikun në Ukrainë për të ndihmuar në mbrojtjen e njerëzve në vend. App Store do të vazhdojë të funksionojë dhe përdoruesit në Rusi do të jenë ende në gjendje të përditësojnë softuerin e tyre.

Njoftimi i Apple erdhi menjëherë pasi ministri i Ukrainës për transformimin dixhital, Mykhailo Fedorov, postoi në Telegram se Apple kishte ndaluar shitjen e mallrave të saj në Rusi, së bashku me një mesazh falënderimi për CEO të Apple, Tim Cook. Njoftimi i Apple shton një listë në rritje të kompanive që janë distancuar nga Rusia, duke përfshirë Disney dhe kompanitë e transportit UPS dhe FedEx. Gjigandi i naftës Shell tha të hënën se po largohet nga të gjitha operacionet ruse, pas njoftimit të BP të hënën për t’u ndarë nga gjigandi rus i naftës Rosneft. Prodhuesit e automjeteve General Motors dhe Volvo kanë pezulluar eksportet e automjeteve në Rusi. Kompani të tjera të teknologjisë kanë bërë gjithashtu ndryshime në lidhje me pushtimin e Rusisë. Google ka çaktivizuar mjetet e tij të trafikut të drejtpërdrejtë në hartat e tij, ndërsa Facebook dhe YouTube kanë kufizuar shtrirjen e mediave shtetërore ruse në Bashkimin Europian.

Qendra Alert/Alert.al

Related Posts