14 C
Tirana
Tuesday, March 2, 2021
No menu items!

Fermeri Franc Kaloshi: Nafta shkon për eskorta dhe jo për traktorët tanë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Franc Kaloshi nga Ferma “Kaloshi”, Lushnje ka folur për vështirësitë e fermerëve për të përfituar nga projektet mbështetëse të Ministrisë së Bujqësisë.

“Udhëzimi i Ministrisë së Bujqësisë për subvencionimin e naftës është një gabim i radhës. Ne nuk e përfitojmë dot me mënyrën si e kanë shprehur ato në projekt. Na mungojnë certifikatat e bujqësisë. Jam regjistruar për herë të parë si fermer në vitin 2005. Problem ngelet edhe hapja e NIP-teve të reja, por kemi dhe vërtetime. Kërkojnë që me E-Albania të përfitojnë fermerët, është e pamundur pasi nuk kanë mundësi që të aplikojnë. E ka krijuar qeveria këtë portal, por është jo funksional. Unë kultivoj kultura të ndryshme, jam administrator i një shoqërie të krijuar që në vitin 1992. Disponojmë të gjithë dokumentacionin e duhur, jemi taksapagues, por nuk përfitojmë subvencione. E vërteta është se nafta shkon për eskorta, nuk ka naftë për traktorët. Pikat e grumbullimit në Lushnje nuk grumbullojnë asnjë produkt, nuk këmi patur as eksporte. Nuk po na dalin llogaritë as për të vjelur, si brokolin apo edhe lulelakrën. Fidani, mbjellja, kultivimi, plugimi shkonë në kosto mbi 2 milion lekë hektari. Aq litra sa na jep Ministria e Bujqësisë nuk na del as për makinën personale”-deklaroi Franc Kaloshi.

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen...

Prezantohet platforma e monitorimit SETA e burimeve shtetërore në fushatën zgjedhore

Gjetjet e monitorimit mbi përdorimin e burimeve shtetërore në periudhën parazgjedhore të zhvilluar nën projektin "Forcimi i Transparencës Zgjedhore në Shqipëri" (SETA), u prezantuan...

Berxholi: Shfaqja e gripit të shpendëve H5N8, s’jemi të garantuar që nuk hyn në Shqipëri

Në një lidhje Skpye në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, prof.Kristaq Berxholi ish-drejtor i ISUV dhe mjek veterinar ka folur për njoftimin...

Përhapja e gripit të shpendëve, Mersini: Po afrohet në territorin tonë, masat që duhen marrë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Kujtim Mersini epidemiolog veterinar ka folur për shfaqjen e gripit të shpendëve H5N8 dhe...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur...

More Articles Like This

- Advertisement -