14 C
Tirana
Tuesday, December 1, 2020
No menu items!

Nutricioniste Hyrida Basha: Problemet që shkaktojnë patetinat, si “joshen” fëmijët nga prezantimi i tyre në shkolla

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, nutricioniste Hyrida Basha foli për problemet shëndetësore nga produktet “snack” dhe se si “joshen” fëmijët nga prezantimi i tyre në ambientet rreth shkollës.

“Përpiqem që djalin tim ta mbaj sa më larg këtyre produkteve. Ato kanë sasi të larta dhe konsumimi i shpeshtë shkakton probleme të mëdha në mëlçi, dëmtohet ADN, prishet niveli i hormoneve. Dëmet nuk janë vetëm në shëndetin fizik, por edhe mendor, deri në obezitet. Patetinat konsumohen shpejt, në sasi të mëdha dhe një një kohë shumë të shkurtër. Skuqja në temperaturë të lartë përbën rrezik, pasi patetinat para se të piqen u shtohet amidoni. Ndaj edhe te patetinat kemi 3-5% sheqer të shtuar. Nxehtësia e yndyrnave na ul cilësinë dhe humb vitaminat e produktit. Problem mbetet prezantimi që i bëhet fëmijës ndaj këtyre produkteve në supermarkete, ku vendosen në qendër, ndërsa ekspozohen edhe në subjekte në shkolla jopublike. Ndaj duhet të ketë një kontroll më të mirë ndaj produkteve që ata tregtojnë. Fëmija nuk i njeh këto produkte, i fiton gjatë jetës, ndaj jemi ne që duhet t’ja prezantojmë sa më pak që të jetë e mundur”-tha nutricioniste Hyrida Basha.

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Kalaja: Qeveria e shkëputur nga realiteti, ka banorë në çadra të infektuar me covid-19

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe...

1 vit nga tërmeti, Aulon Kalaja: Mungon drejtësia për 51 jetët e humbura, asnjë banesë e ndërtuar në Thumanë

Emisioni “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka trajtuar këtë të mërkurë, 1 vit nga fatkeqësia e tërmetit dhe pandemia e covid-19. I ftuar...

Covid-19, pedagogu Ilir Pecanikaj: Shifrat e MSH janë fiktive, qeveria mbulon humbjet e saj

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, pedagogu i departamentit të Shëndetësisë në PD Ilir Pecanikaj ka folur për pandeminë e...

Papërgjegjshmëri për orët shtesë të inspektorëve të Covid-19, AKU luan “ping pong”, fajson dhe drejtoritë rajonale

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit “luan ping pong” me inspektorët që janë pjesë e Task-Forces qeveritare për përballimin e situatës së Covid-19, ndërkohë që ende...

Ngjarja historike/ Për shqiptarët në ditë të vështira, filantropi Lazim Destani i dha zë Festivalit mbarëkombëtar për 80-vjetorin e Pavarësisë

Pas vitet 1990 kanë qenë mjaft të vështira për kombin shqiptar. Në njerin krah Shqipëria po dilte nga regjimi diktatorial, lufta për pushtet ishte...

More Articles Like This

- Advertisement -