14 C
Tirana
Tuesday, March 2, 2021
No menu items!

Pickimi i bletëve ndihmon në parandalimin e kancerit të gjirit. Helmi shkatërron qelizat tumoriale

Sipas studiuesve në Institutin Harry Perkins për Kërkime Mjekësore (Australi), helmi i bletës mund të shkatërrojë qelizat e kancerit të gjirit, raporton Neon. Ata botuan studimin e tyre në revistën Nature Precision Oncology. Shkencëtarët kanë qenë të interesuar për melittin, përbërësi kryesor i helmit, dhe efektet e tij në kanceret agresive të trefishtë-negativë.

Sipas Institut Curie, gati 15% e grave me kancer të gjirit kanë këtë lloj tumori. Kjo e fundit është e komplikuar për t’u trajtuar. Rreziku i përsëritjes është gjithashtu më i madh. Ky zbulim, sipas studiuesve, është një zgjidhje që mund të bëjë të mundur shërimin e këtyre grave. Ata pretendojnë se melittin nuk është toksik për qelizat normale të gjirit.

Studiuesit gjetën helmin nga bletët që flenë me CO2. Brenda një ore, qelizat e kancerit u shkatërruan 100% në minjtë me kancer të trefishtë negativ. Helmi kalon përmes membranës së qelizës kancerogjene, duke e shpuar atë, duke bërë që ajo të vdesë. Komponenti i helmit gjithashtu kufizon zhvillimin e kancerit duke mbyllur shënuesit kimikë të tumorit që lejojnë qelizat e kancerit të riprodhohen.

Dr.Blerta Brati

Falë vrimave të formuara, helmi lejon që trajtimi i kimioterapisë të depërtojë më mirë në qelizat kancerogjene. Ky është rasti kur përveç doketakselit, një molekulë e përdorur në kimioterapi. “Eshtë një rrugë e gjatë për të bërë përsa i përket mënyrës se si ne do ta shpërndajmë atë në trup dhe duke parë toksicitetet dhe dozat maksimale të tolerueshme para se të vazhdojë më tej,” thotë Ciara Duffy e cila mori pjesë. në studim. Studiuesi shpreson të vazhdojë studimin për të kaluar në provat klinike.

Pergatiti: Dr.Blerta Brati, Mjeke Mikrobiologe

Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen...

Prezantohet platforma e monitorimit SETA e burimeve shtetërore në fushatën zgjedhore

Gjetjet e monitorimit mbi përdorimin e burimeve shtetërore në periudhën parazgjedhore të zhvilluar nën projektin "Forcimi i Transparencës Zgjedhore në Shqipëri" (SETA), u prezantuan...

Berxholi: Shfaqja e gripit të shpendëve H5N8, s’jemi të garantuar që nuk hyn në Shqipëri

Në një lidhje Skpye në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, prof.Kristaq Berxholi ish-drejtor i ISUV dhe mjek veterinar ka folur për njoftimin...

Përhapja e gripit të shpendëve, Mersini: Po afrohet në territorin tonë, masat që duhen marrë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Kujtim Mersini epidemiolog veterinar ka folur për shfaqjen e gripit të shpendëve H5N8 dhe...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur...

More Articles Like This

- Advertisement -