14 C
Tirana
Tuesday, March 2, 2021
No menu items!

Sipërmarrësi Altin Prenga: Konsumimi i ushqimeve tradicionale dhe sa i goditur është biznesi nga kufizimet e covid-19

Në një lidhje Skype për emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Altin Prenga nga Mrizi i Zanave ka folur për ushqimet tradicionale dhe se sa ka ndikuar kufizimi i orareve si pasojë e covid-19 në sektorin e biznesit.
“Në natën e ndërrimit të viteve, traditë e çdo tryeze është gjeli i detit i cili nuk duhet të mungojë. Këtë vit, si pasojë e rënies ekonomike, ditëve me shi ka patur një rënie të blerjeve të gjelave të detit. Si sipërmarrje, ua sugjeroj që të mos përgatitet i gjithë mishi, por të gatuhet nga pak dhe të mbahet në frigoriferë. Unë jam shumë tek produktet tradicionale shqiptare, të mos zhvlerësohen produktet vendase, pasi janë më të shijshme dhe ndihmojmë fermerin tonë. Kjo është një periudhë që mund të përdorim prodhime shqiptare, janë edhe me kosto më të ulët se ato të importuara. Përsa i përket orareve të kufizuara si pasojë e pandemisë së covid-19 na ka dëmtuar të pakten 40%. Por gjatë kësaj kohe jam munduar të sjell stabilizim të sipërmarrjes, pasi prodhojmë verë, djathra, pasterma dhe e kam shitur edhe në banesa. Kjo pandemi e ka goditur sektorin e restoranteve pothuajse gjysmë për gjysmë”-deklaroi Altin Prenga.

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen...

Prezantohet platforma e monitorimit SETA e burimeve shtetërore në fushatën zgjedhore

Gjetjet e monitorimit mbi përdorimin e burimeve shtetërore në periudhën parazgjedhore të zhvilluar nën projektin "Forcimi i Transparencës Zgjedhore në Shqipëri" (SETA), u prezantuan...

Berxholi: Shfaqja e gripit të shpendëve H5N8, s’jemi të garantuar që nuk hyn në Shqipëri

Në një lidhje Skpye në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, prof.Kristaq Berxholi ish-drejtor i ISUV dhe mjek veterinar ka folur për njoftimin...

Përhapja e gripit të shpendëve, Mersini: Po afrohet në territorin tonë, masat që duhen marrë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Kujtim Mersini epidemiolog veterinar ka folur për shfaqjen e gripit të shpendëve H5N8 dhe...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur...

More Articles Like This

- Advertisement -