Menu

Stuhia Eunice, miliona persona të rrezikuar

Në Uells dhe Anglinë jugore është lëshuar “alarm i kuq” i rrallë i motit pasi stuhia Eunice me erëra të forta goditi Britaninë e Madhe, transmeton Anadolu Agency (AA). Shërbimet e trenave dhe shumica e shkollave në Uells u pezulluan pasi stuhia Eunice po afrohej ndërsa miliona personave në juglindje të Anglisë iu kërkua të qëndronin në shtëpi. Agjencia meteorologjike e Britanisë ka vënë pothuajse të gjithë Mbretërinë e Bashkuar nën një paralajmërim moti të kuq të shpallur për Anglinë jugperëndimore dhe Uellsin jugor, si dhe në pjesë të mëdha të juglindjes, përfshirë Londrën.

Zyra e Meteorologjisë paralajmëroi për erëra “jashtëzakonisht të forta” që mund të arrijnë deri në 144 kmp dhe tha se mbeturinat fluturuese që mund të jenë një rrezik për jetën, si dhe dëmtime në ndërtesa, shtëpi dhe linja elektrike mund të priten. Kryeministri Boris Johnson e vuri ushtrinë në gatishmëri të enjten pas një takimi urgjent COBRA mbi Stuhinë Eunice.

Këshillat në jugperëndim të Anglisë kanë deklaruar incidente të mëdha duke përfshirë Avon, Sommerset dhe Gloucestershire dhe u kanë kërkuar njerëzve të mos udhëtojnë. Sommerset ka mbyllur të gjitha shkollat ​​e tij ndërsa këshilli i Devon ka inkurajuar shkollat ​​e tij që të mos hapen. Të dy kanë paralajmëruar për përmbytje të mundshme në zonat bregdetare. Gloucestershire të enjten u bëri thirrje njerëzve që jetojnë në zonat e përmbytura të evakuohen përpara mbërritjes së stuhisë.

Agjencia Met Eireann e Irlandës ka lëshuar gjithashtu paralajmërime të kuq të motit për shumicën e zonave të saj bregdetare. Gerry Murphy, një meteorolog për agjencinë e motit, shpjegoi se paralajmërimi i kuq ishte lëshuar “pasi erërat pritet të arrijnë shpejtësinë 80 km/h me rrëqethje mbi 130 km/h”.

Ndërkohë, Meteo France ka vendosur pesë departamente bregdetare nën një paralajmërim të portokall, duke parashikuar “shpërthime të forta të erës në brigjet e Kanalit Anglez” që arrijnë deri në 140 km/h dhe që mund të sjellin përmbytje bregdetare. Stuhia Eunice do të godasë Mbretërinë e Bashkuar vetëm dy ditë pasi stuhia Dudley tashmë shkaktoi ndërprerje të konsiderueshme në udhëtime dhe la dhjetëra mijëra familje përkohësisht pa energji elektrike. Qindra shtëpi kanë mbetur pa energji për shkak të dëmtimeve nga erërat e forta në zonën Cornwall. Shumë shkolla në të gjithë Uellsin gjithashtu janë mbyllur dhe nxënësve u është kërkuar të qëndrojnë brenda.

Stuhitë e dhunshme në Gjermani, Holandë dhe Poloni këtë javë kanë çuar gjithashtu në vdekjen e të paktën katër personave. Dy persona humbën jetën në Gjermani pasi pemët ranë mbi makinat e tyre, ndërsa dy të tjerë u vranë në Poloni kur erërat e forta rrëzuan një vinç ndërtimi.

Qendra Alert/Alert/al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed