Menu

vrasje

Përplasja për tregun e lojërave të fatit, SPAK mbyll hetimin e vrasjes së ish-policit Santiago Malko

SPAK mbyll hetimet per vrasjen e Santiago Malkos, ngjarje e ndodhur më 27 gusht 2019, në rrugen Xhanfize Keko. Ngjarja ka ndodhur është pasojë e perplasjes për zotërimin e tregut të lojërave të fatit.

Hetimi

Ne dosjen e prokurorisë thuhet se grupi  kriminal i Dukëve, nga muaj maj 2019 deri në gusht të atij viti kishin paguar para për të marrë informacion se ku gjendej Martini për ta vrarë. Ata kanë marrë informacion në Spanjë, Turqi dhe Kosovë, por duke qenë se nuk ranë në gjurmët e tij, vranë Santiago Malkon qe ishte praktikisht një nga njerëzit më të afërt me biznesmenin e lojërave të fatit Martini.

Ne dosje thuhet se Blendi Teta, pak orë para se të kryente vrasjen ka zhvilluar një takim në ambjentet e paraburgimit me Dritan Dajtin. Ai e ka zhvilluar takimin duke u prezantuar si kushëri i Dajtit. Ne dy makinat që u përdoren në vrasje prokuroria ka gjetur profile gjentetike dhe më pas i ka krahasuar ato me prindërit e personave të përfshirë në këtë ngjarje. Ato kanë rezultuar të përputhshme.

Të dyshuar janë Fatmir Hyseni ( i njohur me pseudonimin Doqja) , Erlis dhe Leonard Duka, Oltion Loga, Dritan Agaj, Ervis Metani që janë akoma në kërkim. Ndërkaq, të arrestuar janë Blendi Teta dhe Ilir Selmani.

Ngjarja

Ekzekutimi me eskortë të hapur dhe në mes të njerëzve në Tiranë, i ish-efektivit të policisë së Tiranës Santiago Malko nga klani “Duka”, dyshohet se është kryer nga një killer me pagesë nga Vlora. Për të hedhur dritë mbi biografinë e Fatmir Hysenit, policia e kryeqytetit ka kërkuar të shkëmbejë informacione me policinë e Vlorës. Fatmir Hyseni ose “Doqja”, që dyshohet nga policia dhe prokuroria e Tiranës se ka qëlluar me kallashnikov drejt Malkos, besohet se është kontraktuar nga vëllezërit Erlis dhe Leonard Duka, duke u mbështetur më pas nga anëtarët e tjerë të skuadrës Oltion Loga, Dritan Agaj, Ervis Metani, Ilir Selmani dhe Bledar Teta. Ky i fundit ka qënë pjesë e vëzhgimit të Santiago Malkos. Pas krimit në ikje e sipër Teta, sipas prokurorisë ka thyer telefonin dhe kartën SIM, duke asgjësuar të dhënat dhe bisedat brendat tij. Ndërkohë nga operacioni policor për kapjen e këtyre personave është sekuestruar dhe një mjet i blinduar që përllogaritet me vlerë 700 mijë euro.Nga informacionet operative që policia e Tiranës ka mbledhur lidhur me vrasjen e Santiago Malkos ka rezulton se klani “Duka”, ose siç njihet ndryshe në Tiranë si “banda e Romëve”, ka kontraktuar Fatmir Hysenin nga Vlora pjesë e “grupit të Çamëve” për të eleminuar fizikisht, Santiago Malkon, ky i fundit shok i biznesmenit të lojrave të fatit Ervis Martinaj. Hyseni dhe Elvis Gaçaj ose “Gabeli”, ky i fundit pjesë e klanit “Duka” dyshohet se janë qitësit me automatik në drejtim të Santiago Malkos, i cili pasi është rrethuar është qëlluar për vdekje me 9 plumba në trup.

alert.al/

E hodhën në liqen, 25-vjeçari ishte me duar të lidhura! Dy pistat e hetimit për vdekjen e tij

Detaje tw reja nga ngjarja e djeshme ku u gjet i pajetë Fridman Xhaferraj në ujërat e Rezervuarit të Gjançit në Korçë. Sipas burimeve nga policia, bëhet me dije se janë 2 pista hetimi, ajo kryesorja e prishjeve të pazareve të drogës, dhe nuk përjashtohet as pista e vrasjes për motive banale.

25-vjeçari, Fridman Xhaferraj kishte thyer arrestin shtëpiak, pasi në datën 21 maj ishte liruar nga dhomat e paraburgimit duke u lënë në arrest shtëpie në fshatin Plug të Lushnjës.

Xhaferraj ishte i akuzuar për zjarrvënie të pronës së tjetrit, përfshirë 3 makina pranë një qendre tregtare. Burime të sigurta thanë se në trupin e 25-vjeçarit janë konstatuar shenja të shumta dhune në trup dhe kokë, ç’ka tregon se 25-vjeçari para se të hidhej në ujërat e Rezervuarit të Gjançit është dhunuar deri në vdekje diku tjetër. Viktima ishte me duar të lidhura.

alert.al/

Arrestohet edhe e bija e Mexhit Picarit, si bashkëpunëtore në vrasjen e Kudret Saliajt

Arrestohet edhe Dhurata Saliaj, bashkëshortja e viktimës Kudret Saliaj, me akuzën bashkëpunim në vrasje.

Njoftimi i Policisë

Vihet në pranga bashkëpunëtorja e autorit të vrasjes së shtetasit K. S. dhe të plagosjes së shtetasit A. C.

Në vijim të informacionit të dhënë më parë për kapjen dhe arrestimin e autorit të ngjarjes, shtetasi Mexhit Picari, Specialistët për Hetimin e Krimeve të Rënda ndaj Jetës në vazhdimësi të hetimeve të kryera nga grupi hetimor bënë të mundur arrestimin e shtetases:

  1. S., 33 vjeçe, banuese në Tiranë.

Shtetasi M. P., 53 vjeç, i arrestuar po sot nga Policia dyshohet se në bashkëpunim me shtetasen DH. S, ( vajzën e tij) janë autorë e ngjarjes se ndodhur, ku mbeti  i vrarë me armë zjarri shtetasi K. S. (ish-bashkëshorti i shtetases Dh.S) dhe si pasojë e të shtënave mbeti i plagosur dhe shtetasi A. C., i cili ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Materialet iu referuan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Vrasja e funksionarëve publikë” e kryer në bashkëpunim e mbetur në tentativë, ”Vrasja për shkak të marrëdhënieve familjare” e kryer në bashkëpunim, ”Vrasja në rrethana cilësuese” e kryer në bashkëpunim” dhe “Armëmbajtja pa leje”.

alert.al/

Momenti i ekzekutimit të Delon Troqes në Vlorë, qëllohet me breshëri plumbash nga një makinë në lëvizje (video)

Delon Troqe u ekzekutua pak ditë më parë në Vlorë para biznesit të tij.

Delon Troqe u ekzekutua pak ditë më parë në Vlorë para biznesit të tij.

Siç shihet nga pamjet një makinë kalon me shpejtësi të ulët para servisit të tij dhe dikush qëllon me breshëri plumbash, duke e lënë të vdekur. Më pas autorët u larguan me makinën tip Audi me targa të vjedhura në drejtim të lagjes 10 korriku dhe më pas drejt zonës së Sherishtës së Vlorës, ku dhe dogjën mjetin. Mjeti është djegur plotësisht ndërsa brenda tij janë gjetur edhe 2 armë tip kallashnikov.

Delon Troqe, 38 vjeç, nga Vlora, u ekzekutua para derës së biznesit së mbrëmjen e 21 majti, ndërkohë që me të ndodheshin edhe familjarët. Ndaj 38-vjeçarit, i cili sapo ishte kthyer nga Spanja është qëlluar mbi 15 herë me breshëri kallashnikovi nga dy persona, ndërsa një plumb që e ka prekur në kokë dyshohet të ketë qenë fatal për të.

Troqe ishte pronar i një servisi makinash në lagjen ‘Pavarësia’, ndërsa më herët para se të hapte servisin e tij, 38-vjeçari punonte me turiste me gomone duke i dërguar në Karaburun ose ishullin e Sazanit. Para ekzekutimit, Troqe kishte vetëm pak ditë që ishte kthyer nga Spanja. /ReportTV/