14 C
Tirana
Wednesday, April 14, 2021
No menu items!

Alarmi i Komisionit Europian: Kujdes nga produktet jo-ushqimore, pjesë e rrezikut edhe Shqipëria

Siguria e konsumatorit nga produktet jo-ushqimore vijon të jetë e lartë. Produktet e ndryshme si lodra për fëmijë, pajisje shtëpi apo pune, nuk janë aspak të sigurta. Ky shqetësim më tepër vjen për fëmijët. Disa nga produktet janë mjaft të vogla dhe me material të dëmshme. Fëmijët mund t’i gëlltisin dhe kjo do të shkaktonte humbje të frymëmarrjes. Mes shumë shtetetve, raporti javor i Këshillit Europian e liston sërish Shqipërinë si një nga vendet me rrezik të lartë. Përdorimi i produkteve të tilla vijon, përaq kohë sa atom und të gjenden mjaft lehtë në treg.

Afro 80% e lodrave që ndodhen në tregun e Shqipërisë prodhohen nga lëndë të ndaluara kimike. Shumica e tyre që qarkullojnë në vendin tonë si origjinë kanë Kinën e cila njeh sasinë, por jo cilësinë. Vetëm dhjetorin e vitit të kaluar rreth 10 mije lodra fëmijësh u bllokuan nga Inspektoriati Shtetëror i Mbikqyrjes së Tregut, për shkak se kanë rezultuar të dëmshme për femijët dhe me përmbajtje të lartë kimikatesh. Ndaj u këshillohet prindërve të jenë të kujdesshëm ndaj fëmijëve dhe vetes.

Qendra ALERT / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Video/Pacientit i mbaron oksigjeni dhe nuk i ofrohet asnjë ndihmë, Dasho: Nuk kam fjalë, sistemi shëndetësor dështoi

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho  ka komentuar edhe...

Covid-19, Xhakaliu: EcoCare ngriti qendra të mëdha për vaksinimet masive, synon për të siguruar vaksina edhe për Shqipërinë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Skënder Xhakaliu, Zhvillimi i Biznesit për Europen i Ecolog ka folur për...

Eksperti Erion Dasho: Si çaloi menaxhimi i pandemisë dhe rastet e dyshuara të vdekjeve pas vaksinës

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka folur për fushatën e vaksinimit kundër covid-19...

Investigimi / Si mashtrohen fermerët me cilësinë e plehrave kimike dhe rreziku i shëndetit nga prania e tyre në produktet ushqimore / Foto –...

Nga Rudina MUÇA* Toka e punuar çdo vit gradualisht bëhet jo pjellore. Për këtë arsye fermerëve u lind nevoja që tokat bujqësore t’i ushqejnë me...

Arben Shytaj: Abuzimet e kompanive me plehrat kimikë, rreziku që përkthehet në produkte ushqimore

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Arben Shytaj ish-përgjegjës Inspektoriati dhe ish inspektor i PMB ka folur për...

More Articles Like This

- Advertisement -